Podrška
O nama

Mlada violinistica Jana Micevski, polaznica Glazbene škole Franje Kuhača u klasi profesora Tomislava Hühna, u nepunih godinu dana prometnula se u međunarodnu senzaciju.

A priča o Jani je fascinantna. Talent za glazbu je naslijedila jer su oboje njezinih roditelja iznimni glazbenici: tata Filip svira bas, a mama Tena violu. Nakon što je 2008. godine diplomirao, Filip nije mogao naći stalan posao kod kuće u Makedoniji, no jednog dana saznao je za audiciju u opernom ansamblu HNK u Osijeku. Prijavio se, došao na audiciju, „razvalio“ i dobio odgovor da je primljen kao basist/ kontrabasist te da iste jeseni počinje raditi u osječkoj Operi.

U Osijeku je upoznao i svoju suprugu s kojom ima dvoje djece, a kći Jana rođena je 2011. godine i od malih nogu provodila je vrijeme s roditeljima na probama, baletu, kazalištu i operi. Jana je svoju prvu violinu dobila s tri godine, a s pet godina započela je rad s profesorima. Od sredine 2019. godine započela je s intenzivnijim probama i vježbama za natjecanja.

Krajem veljače prošle godine, taman prije izbijanja pandemije Covida, Jana je u rumunjskom gradu Aradu na svom prvom natjecanju osvojila Grand Prix u svim kategorijama na Life Music Art 2020 festivalu. Nakon Grand Prixa u Rumunjskoj, slijedilo je prvo mjesto u svojoj kategoriji na državnom natjecanju u Zagrebu, u konkurenciji djece iz 76 glazbenih škola u Hrvatskoj, te nastup na Polikimniji u Skoplju, gdje je također osvojila prvo mjesto s maksimalnih 100 bodova.

Prošle godine na velikom međunarodnom natjecanju u Moskvi u kategoriji mlađih od devet godina osvojila je prvu nagradu, a na posljednjem natjecanju, Persatuan Chopin Malezija, osvojila je treće mjesto.

Jana je osvojila i stipendiju Rotary Cluba, zahvaljujući kojoj je odlučila kupiti si novi, veliki bicikl, a Hrvatska državna televizija HRT ovih dana je snimila prilog o djevojčici, velikom međunarodnom talentu.

Otac Filip oduševljen je Osijekom, gradom za koji kaže da je najzeleniji i najprikladniji za obitelj u Hrvatskoj. Janina škola i vježbanje s roditeljima svakodnevne su joj obveze, a obavezna je i dnevna rekreacija, šetnja prirodom, igranje kod kuće, odlazak na planinarenje ili vožnja biciklom kroz Baranju i Kopački rit kada nije prehladno.

Janin četverogodišnji brat Kalin još uvijek nije otkrio svoju ljubav prema glazbi, no obzirom na glazbeni pedigre svoje obitelji, i to će se vjerojatno dogoditi.

Maloj Jani ispred portala Osijek031 želimo mnogo uspjeha i nagrada!

Tekst: Osijek031.com
Izvor: internet portal Vezilka