Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Cijena zbrinjavanja i gospodarenja otpadom na Regionalnom deponiju Orlovnjak, čija bi gradnja trebala početi ove godine, stajat će između 280 i 360 kuna po toni otpada. Pri tome se skuplja varijanta odnosi na opciju da u projektu sudjeluje samo pet gradova osnivača Javne ustanove Zbrinjavanje otpada istočne Slavonije (ZOiS) - Osijek, Beli Manastir, Vukovar, Vinkovci i Županja, dok bi ulazak u projekt preostalih 65 gradova i općina s područja Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije cijenu snizio na minimalno 280 kuna po toni.

Međutim, sudeći po odazivu predstavnika gradova i općina na prezentaciju regionalnog koncepta gospodarenja otpadom u istočnoj Slavoniji, koju je u srijedu organizirala Osječko-baranjska županija, čini se da je ovo tema koju mnogi, iz raznih (političkih, interesnih, gospodarskih...) razloga žele izbjeći. Naime, od 70 jedinica lokalne uprave i samouprave, prezentaciji se odazvalo samo 16, a izostali su i predstavnici Ministarstva zaštite okoliša te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Podsjetimo, projekt Orlovnjak je više od dvije godine bio blokiran, jer Grad Osijek kao najveći osnivač ZOiS-a nije želio potpisati ugovor s austrijskim koncernom Strabag&Saubermacher, koji je pobijedio na natječaju za gradnju i upravljanje deponijem na Orlovnjaku, a kada je i to napokon riješeno, pojavio se problem s Vinkovcima i Županjom, koji razmatraju mogućnost osnivanja centra u Starim Jankovcima, tako da je još upitno tko će sve sudjelovati u projektu ZOiS-a.

- Mislim da bi nam svima trebalo biti u interesu da idemo ujedinjeni u ovaj projekt. Jer, ako se odlučimo na Regionalni centar, kompletna investicija stajat će nas 40 milijuna eura, dok bi gradnja dvaju centara koštala 50 milijuna, Orlovnjak 34 i Stari Jankovci 16 milijuna. Osim toga, za Orlovnjak smo pred ishođenjem građevinske dozvole i po tome smo u prednosti u odnosu na sve regije u Hrvatskoj - rekao je Oliver Grigić, pročelnik županijskog Zavoda za prostorno uređenje.

Novac za sanaciju deponija ostao gotovo netaknut!

U cijeloj priči bitna je i uloga Fonda za sanaciju službenih i divljih deponija, koji bi početkom rada Regionalnog centra svi morali biti ukinuti, a dio službenih pretvoren u pretovarne stanice. Rezultati su tu prilično poražavajući. Naime, od ukupno raspoloživih 165 milijuna kuna za sanaciju deponija u Osječkoj županiji, realizirano je samo 14, dok je u Vukovarskoj od 87 realizacija 23 milijuna kuna.

Autor: Nikola Patković/Jutarnji.hr


 Stranica prilagođena ispisu
06-08-2007 06:27:36 am :: neja
I ponovno ista priča.
Imamo sve, nemamo ništa, smeće i dalje smrdi
ide ljeto...majko mila kad krenu miomirisi
Svi su gluhi i nezainteresirani, možda krene koja predizborna kampanja pa se i to riješi
nisam luda za grande deponijom, ali nakupilo se smeća na sve strane, pa bolje da se i to riješi na neki način, nego da imamo oko grada brda i doline od smeća
06-08-2007 09:39:51 am :: allein
U SAD se taj posao zove 'waste disposal' ili 'waste managment'. Svi znaju da je to paravan...Izgleda da je tako i kod nas.
06-08-2007 09:46:23 am :: neja
ideš!!!!
jel to ono za pranje love na veliko
pa to je kod njih business snova za mafijaše




Štenci velike kraljevs...
Dostupni stenci apriko...
Doberman štenci oštenj...
- Na prodaju plavi i m...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:324

Registrirani online (1): Redakcija 031


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!