Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



UG "Essegg" iz Osijeka i UG "Sapho" iz Rijeke u suradnji s Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek organiziraju u petak 8. lipnja 2007. godine s početkom u 19 sati, šestu u nizu mjesečnih tematskih književnih večeri pod nazivom "Osječki književni petak". Književna tribina će se održati u prostorima Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek (klub mladih "Paklena naranča"), Europske avenije 24, gdje će se predstaviti prvijenac "More lutajućih misli" osječkog mladog autora Filipa Hanžeka i prvijenac "U potrazi za ljubavlju" mlade Vukovarke Barbare Ištuk. Mlade autore predstaviti će Krešimir Pećar, predsjednik UG ESSEGG iz Osijeka, a ispred GISKO-a i kluba mladih "Paklena naranča" nastupit će Srđan Lukačević.

Katarina Kolarić-Jerković iz Našica, recenzent za zbirku "More lutajućih misli" mladog autora Filipa Hanžeka, učenika prvog razreda Jezične gimnazije u Osijeku, napisala je:
"Moram priznati da me ovaj mladi pjesnik donekle u svom ovom začetku podsjeća na španjolskog pjesnika Luisa de Gónora y Argotu (1561.-1627.) kojega smatramo
začetnikom španjolskog književnog baroka i kao jednog od najznačajnijih baroknih pjesnika ali i pjesnika čije su pjesme često bile propraćene komentarima. Njegove barokne poeme - Polifem i Galatea i Samoće su izazvale te burne rasprave zbog stila kojim su pisane. Taj stil se u povijesti književnosti zove kulteranizam. Barokni pjesnički stil u kojemu je ovaj španjolski pjesnik pisao pjesme bile su prosječnom čitatelju nerazumljive.
I ovdje ima dosta toga što nas dovodi u sumnju da možemo lako biti još jedan prosječan čitatelj ukoliko samo jedanput iščitamo pjesme ovog mlađanog pjesnika.
Već na samom početku čitanja poezije, fascinirali su me naslovi ali i dovodili u nekakvu vrstu dileme iako moram priznati da su odabrani s mnogo poetskog umijeća. Gotovo cijela zbirka dočarava mladenačku ljubav ili točnije rečeno iluziju o ljubavi. Iako strofe nemaju pravilan broj redi, ovaj dječak sigurna sam ima u sebi pjesničku dušu. Lepršav i zanosan stih, baš kako dolikuje njegovim godinama."

Recenzent Klara Matić Benčik, prof. je u svom prikazu za zbirku "U potrazi za ljubavlju" mlade Vukovarke, učenice osmog razreda osnovne škole u Vukovaru napisala:
"U vremenu zamora, u vremenu lišenom humanosti, u vremenu kada vlada opća nezainteresiranosti za poeziju, ipak je lijepo sresti još jednu mladu osobu koja na početku XXI vijeka pokušava perom da raspiri i razmili slovca, riječi i stihove plavim Dunavom.
U dugim, ritmički smirenim, mahom zvonkim stihovima, a potpuno pravilnim, tečnim i čitljivim rečenicama mlade Barbare Ištuk susreću se razgovorne formulacije, vješte i efektne sintagme i prividno jednosmisleni, prozaični opisi. Sve je to u svom usporenom a dubokom toku organizirano tako da dobivaju pojedine riječi, formulacije, rečenice, uvijek i dodatni prizvuk i ironičnu funkciju na primjer, a banalne šablone i iskorišteni epiteti zasvijetle u tom kontekstu u novoj, svakako prihvatljivoj svjetlosti.
U većem broju pjesama pojavljuje se pjesnikinja kao zapisivač svojih mladalačkih raspoloženja, osjećaja i zaključaka, kao određivač svog položaja i promatrač svog ponašanja kroz maštanja, sanjarenja, zaljubljivanja i ljubavnu patnju. Pjesnikinja je osjetljiva, svijet joj služi samo kao okolina u kojoj se prepoznaju i potvrđuju njezine sumnje a i boli.
Iako je prisutna ta mladalačka sumnja i bol koja je proistekla iz polja ljubavi, a dijelom i iz ratnih dana ne mogu reći da je to zbirka o sumnjajućem i trpećem pojedincu u ravnodušnom svijetu. Osnovna inspiracija Barbarinih pjesama osim nekoliko pjesmi iz kojih izdvajam pjesme Djeca zajedno i Grad Heroj upravo se napaja tim poznatim i toliko puta iskorištenim ljubavnim mladalačkim konfliktom, u brojnim varijacijama u kojima je opisana pjesnikinjina nesvrsishodnost i iz nje proizašla samoća i gorčina.
Prva knjiga Barbare Ištuk zasigurno zaslužuje čitateljsku pozornost: po onome kako i što iskazuje. Cjelovitije su joj pjesme distance: prema jeziku, prema tematici i prema ćutilnoj energiji (koje u Barbare Ištuk ima ponekad i u preobilju). Sve u svemu: sluti ova knjiga na poetski krug Barbare Ištuk koji bi se iskustvom pisanja u drugoj knjizi trebao i morao proširiti. Nadajmo se da će je biti, jer je U potrazi za ljubavlju zbirka pjesama sasvim solidne građe prva stepenica."

Tribina OSJEČKI KNJIŽEVNI PETAK pokrenuta je u interesu autora iz Osijeka i Slavonije. Cilj je tribine u sljedećih nekoliko godina, uz promocije objavljenih knjiga autora/književnika iz Osijeka i Slavonije, izgraditi mostove suradnje s hrvatskim autorima iz Austrije, Njemačke, Švicarske, Belgije i drugih država te dati svoj doprinos u popularizaciji knjige u Slavoniji.

Urednici i moderatori tribine su Krešimir Pećar i Katarina Kolarić-Jerković. Ulaz je slobodan.


 Stranica prilagođena ispisu




ISKORISTITE NOVE POGOD...
Profesionalni majstori...
Labradoodle mužjaci i ...
U ponudi Toy crvene pu...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:332

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!