Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za manje od tri mjeseca, točnije 30. lipnja 2018. godine, istječe krajnji rok za legalizaciju nezakonito izgrađenih građevina, stoga iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja ponovno pozivaju sve građane, koji još nisu, da predaju zahtjeve za legalizaciju.

Uvjeti ozakonjenja ostaju isti, odnosno može se legalizirati samo ona zgrada koja je nastala tj. koja je vidljiva na digitalnoj ortofoto karti Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju snimanja iz zraka započetog 21. lipnja 2011. ili na drugoj državnoj digitalnoj ortofoto karti ili katastarskom planu ili drugoj službenoj kartografskoj podlozi nastaloj do 21. lipnja 2011. Zgrade izgrađene nakon tog datuma ne mogu se ozakoniti temeljem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama niti uz novi zahtjev.

Do 30. lipnja 2013. godine, kada je Zakonom bio određen rok za predaju zahtjeva za ozakonjenje nezakonito izgrađenih građevina (legalizaciju), zaprimljeno je ukupno 826.948 zahtjeva. Do danas izdano je 635.113 rješenja ili 76,80 %.

Izmjene i dopune Zakona iz 2017. godine omogućile su ponovno predavanje zahtjeva do 30. lipnja 2018. godine ali pod istim uvjetima ozakonjenja, odnosno može se legalizirati samo ona građevina koja je nastala do 21. lipnja 2011. Temeljem tih izmjena i dopuna do sada je zaprimljeno 12.749 novih zahtjeva, a od tog broja riješeno ih je pravomoćno 3.914.

Za one građevine koje su bespravno sagrađene ili rekonstruirane nakon 21. lipnja 2011., a vlasnici ih žele legalizirati, potrebno se obratiti lokalnom upravnom odjelu nadležnom za izdavanje dozvola za gradnju radi provjere mogućnosti reguliranja statusa građevine prema Zakonu o gradnji.

Istovremeno, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja putem građevinske inspekcije kontinuirano nadzire uklanjanja nezakonito izgrađenih građevina diljem cijele Republike Hrvatske. Tijekom 2017. godine uklonjeno je 316 bespravnih građevina. Većinu su uklonili sami vlasnici odnosno investitori, jer je to za njih povoljnije nego kada uklanja ugovorna tvrtka građevinske inspekcije.

Što se podataka o postotku rješavanja zahtjeva za legalizaciju tiče, oni se javno objavljuju u Registru izdanih rješenja o izvedenom stanju u kojem se dnevno ažuriraju podaci koje unose upravni odjeli i Agencija za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada (AZONIZ).

Iz tih je podataka vidljivo da Grad Osijek kaska za ostalim velikim gradovima u Hrvatskoj: dok je u Zagrebu ukupno riješeno 94% zahtjeva, u Rijeci 72%, a u Splitu 71%, u Osijeku je postotak riješenih zahtjeva 61%, što naš grad svrstava među najlošije rangirane gradove i županije u Hrvatskoj. To je postotak u koji su uključeni zahtjevi koji su proslijeđeni AZONIZ-u: bez njih, postotak riješenih zahtjeva u gradu iznosi manje od 45%.

Situacija je nešto bolja kada se gledaju podaci na razini županije: Osječko-baranjska županija nalazi se pri vrhu s nešto manje od 93% riješenih zahtjeva, dok je broj riješenih zahtjeva koji nisu izuzeti i poslani AZONIZ-u respektabilnih 72%.





Tekst: Osijek031.com
Foto: Elena Sunček/Foto-arhiv031


 Stranica prilagođena ispisu




Crvene Pudle toy na pr...
BANKOVNI KREDITI...
Štenci mini maltezera,...
Francuski buldog štenc...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:287

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku