Nogometaši Osijeka savladali su sastav švicarskog Luzerna golovima Ejupija i Grezde, u drugom poluvremenu te na uzvrat za sedam dana idu puni optimizma. Utakmicu je prema službenom prebrojavanju pratilo 7452 gledatelja.

Luzern je za razliku od UE Santa Colome, koju su Osječani pobijedili ukupnim rezultatom 6:0, puno ozbiljnija momčad. Sastav iz sredine ljestvice švicarske prve lige, namučio je domaćina u prvom poluvremenu pritisnuvši ga na sredini, no sastav Zorana Zekića i u takvoj je situaciji naredao četiri prigode. Prvu priliku imao je već u 11. minuti nakon sjajne kontre. Muzafer Ejupi je uposlio Petra Bočkaja koji je ušao u šesnaesterac i s desetak metara pucao preko gola. U 28. minuti goste je spasio vratar Jonas Omlin. Borna Barišić je odlično ubacio, Ejupi pucao glavom, no Omlin sjajno reagira. U 41. minuti Barišić ponovo servira, no Lopa, nije dobro zahvatio loptu glavom. Najbliže golu u prvom dijelu Osijek je bio u sudačkoj nadoknadi kada je Bočjak iz slobodnog udarca s 25 metara uzdrmao gredu, nakon što je srušen Grezda. U nastavku utakmice, u 66. minuti, Bočkaj ubacuje iz auta loptu, daleko u 16-terac gdje je sjajno skočio Ejupi i zabio, na radost oko 7 i pol tisuća navijača na tribinama. Iz broja navijača valja izdvojiti 300-tinjak navijača Luzerna koji su na stadion unatoč zaštitarima uspjeli unijeti baklje, što su i pokazali na početku susreta. Eros Grezda je u 79. minuti potvrdio pobjedu Osijeka. Grezda je nakon gužve pred 16-tercem gostiju, a nakon ubačaja Lope, oteo loptu i sjurio se prema vratima gostujućeg vratara Omlina, gurnivši mu nogom loptu ispod tijela.

Osijeku je ovo osmi europski pohod. Najveći europski uspjeh ostvario je 2000. godine kada je stigao na korak do prezimljavanja u Europi. Posljednji put Osijek je igrao u Europi 2012. godine kada je u 2. pretkolu ispao od švedskog Kalmara.

Na pitanje priprema li iznenađenje treneru Zekiću u Švicarskoj, i je li najbolje igrače poštedio puta u Osijek, trener Luzerna, Markus Babbel, nekadašnji reprezentativac Njemačke i igrač Bayerna i Liverpoola je odgovorio kako su neki igrači ozlijeđeni te da će vidjeti ima li među njima netko tko bi mogao zaigrati u Luzernu 20. ovog mjeseca.

Vidno zadovoljan bio je Zoran Zekić čija je momčad dugo slavila ispred istočne tribine stadiona s najvatrenijim navijačima NK Osijeka članovima Kohorte:

"Čestitam igračima na odličnoj utakmici i dominaciji svih 90 minuta. Znali smo da će se negdje otvoriti nakon promašaja u prvom poluvremenu. Na žalost ovo je tek prvo poluvrijeme i nemamo previše vremena za veselje, jer nas u nedjelju čeka otvaranja HNL sezone s Rudešom. Morat ćemo se privikavati na ritam četvrtak – nedjelja. Neki igrači danas nisu bili u pravom ritmu, ali smo to očekivali i vjerujem da ćemo biti bolji" - rekao je Zekić.

Uzvratni susret je idućeg četvrtka u Luzernu.

Tekst: Željko Kovačević/Radio Osijek

Najava: Gradski vrt: NK Osijek - FC Luzern