Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Stvaranje prekograničnog klastera hrvatskih i mađarskih skupljača i uzgajivača ljekovitog bilja radi zajedničkog izlaska na EU i svjetsko tržište krajnji je cilj projekta "Biljna mreža". Sama ideja potekla je s mađarske strane granice, od Zavoda za zapošljavanje grada Pečuha još 2003. godine.

Mađari su u svoje tri županije Somogy, Zala i Baranya projekt uveli u drugu fazu, odnosno kreću s umrežavanjem osposobljenih ljudi koji su se odlučili za uzgoj i skupljanje ljekovitoga bilja kako bi se samozaposlili ili ostvarili dodatni profit. Istovremeno je hrvatska strana zakoračila u prvu fazu s konzorcijem koji predvodi konzultantska tvrtka za savjetovanje u agraru KonAgra d.o.o. zajedno s osječkim Centrom za poduzetništvo i Pučkim otvorenim učilištem.

Oni će do lipnja 2008. godine osposobiti 45 izabranih kandidata s područja četiri pogranične županije: Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske, Koprivničko-križevačke i Međimurske za uzgajivače, skupljače i otkupljivače ljekovitoga bilja. Projekt "Biljna mreža" realizira se u sklopu inicijative zajednice INTERREG III A programa za susjedstvo Slo-Hu-Cro 2004-2006 koji s 90% udjela, odnosno 98.878 eura sufinancira Europska unija, a ostatak plaća nositelj projekta Hrvatski zavod za zapošljavanje Područna služba Osijek i nacionalni partner Osječko-baranjska županija.

Time je osječka služba HZZ-a stekla epitet jedine u Hrvatskoj koja je dobila takav projekt EU.
- Naš je cilj osposobiti ljude, a hoće li oni na koncu uspjeti, ovisi o tome kakva ćemo im znanja prenijeti. Za plasman ljekovitog bilja na tržištu još ima dovoljno prostora. Odlučili smo se za 12 kultura koje su tražene, a koje istovremeno uspijevaju na ovom području, objašnjava Zlatko Janečić, direktor KonAgre.

Trenutno se najviše u Hrvatskoj uzgaja i skuplja osušena kamilica, gotovo 95% koja se najčešće izvozi na tržište Njemačke, a potom tvrtke, poput Francka ili Podravke, opet ga uvoze za proizvodnju čaja. Na razini Hrvatske godišnje se, iznosi Janečić, proizvede oko 1400 tona ljekovitoga bilja. No kolike bi se količine nakon završetka projekta mogle proizvoditi, za sada ne mogu precizno reći. No prema podacima na području Osječke županije pod aromatičnim biljem 2005. bilo je zasijano 626, a na području RH bilo je ukupno 4954 hektara.

Autorica: Ivana Barišić/Poslovni.hr


 Stranica prilagođena ispisu




Iznajmljujemo vise sta...
POSAO NA INTERNETU 100...
Toy pudle Slobodni 2...
Vidoviti Emanuel, tali...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:295

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!