Pravda na Europskom sudu
12.06.2005. 8:05

Sud može zaprimiti zahtjeve bilo koje fizičke osobe, nevladine organizacije ili skupine pojedinaca koji tvrde da su žrtve povrede prava priznatih u Konvenciji, a Hrvatska se obavezala da će se podvrgnuti konačnoj presudi Europskog suda u svakom sporu u kojem sudjeluje kao stranka.
- Najčešći slučajevi u kojima su naši građani upućivali zahtjeve Europskom sudu za ljudska prava odnosili su se na pitanja vezana za stanarsko pravo i prava iz radnog odnosa, govori Romana Feher.
Saznajemo kako je od strane suda u periodu od 2001. do 2004. godine doneseno 30 presuda vezano za povredu konvencije od strane Hrvatske, a većina se presuda odnosi na povredu prava na pošteno suđenje što upućuje na dobro poznatu činjenicu o neučinkovitosti hrvatskog pravosuđa.
- Trenutno su zahtjevi koje su pokrenuli naši korisnici još u postupku, te nismo do sada od njih primili povratnu informaciju da je netko okončao spor pred Sudom i primio presudu, govori Romana Feher.
Nažalost činjenica je da je čak i Europski sud relativno spor u procesuiranju, a sama presuda, kada i dođe do nje, je svega uputa uputa državi da poduzme korekcijske mjere. Državi je nakon presude omogućeno da sama odluči kako će ispraviti nepravdu i koje će odgovarajuće mjere poduzeti kako bi ispravila dotičnu povredu što u većini slučajeva znači novčanu naknadu.
Objavio: gaap |
Komentari (0)