Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



S prvim danom iduće godine građane bi trebali „obradovati“ viši računi za struju. Iako cijena električne energije ostaje ista, za tri i pol puta trebala bi poskupjeti naknada za obnovljive izvore energije koju građani plaćaju bez obzira od kojeg opskrbljivača kupuju struju.

To je naknada koja se dodeljuje fondu za poticanje proizvođača struje iz vjetra, biomase, sunca ili vode, a koja unatrag tri godine s PDV-om iznosi 4,4 lipe po potrošenom kilovatsatu.

Prijedlog Ministarstva gospodarstva je da se taj iznos poveća na 12 lipa po kilovatsatu u 2017., zatim na 14 lipa u idućoj 2018., a od 2019. da iznosi 15 lipa po kilovatsatu. Tako bi 2019. prosječno kućanstvo koje sada plaća 105 kuna naknade godišnje (devet kuna mjesečno) plaćalo 450 kuna naknade godišnje, odnosno 37,5 kuna mjesečno. To su iznosi bez PDV-a.

Još jedna loša vijest: od iduće godine na leđa građana mogla bi pasti i obaveza plaćanja tri lipe po svakom potrošenom kilovatsatu, novac namijenjen vaučerima za plaćanje struje socijalno ugroženih, a čiji trošak od listopada prošle godine podmiruju opskrbljivači energijom. Tako bi ukupan trošak obaju naknada (za obnovljive izvore energije i socijalne vaučere) mogao iznositi 570 kuna godišnje, odnosno 47,5 kuna mjesečno po domaćinstvu (s PDV-om).

S druge strane, ministar gospodarstva u tehničkoj Vladi Tomislav Panenić izjavio je danas kako do poskupljenja cijene električne energije ipak neće doći. Prema njegovim riječima, ministarstvo ima spremne mjere kako do povećanja cijena ne bi došlo, iako nije naveo koje su to konkretne mjere. Obavljaju se razgovori s opskrbljivačima, prije svega HEP-om koji drži oko 85% tržišta, da oni unutar svojih kalkulacija pronađu model kojim bi se kompenzirao ili amortizirao rast cijena naknada za obnovljive izvore energije.

Ministar Panenić rekao je također kako u Hrvatskoj imamo previše ugovorenih proizvođača električne energije iz vjetroelektrana, što je posljedica političke odluke Vlade iz 2015. godine da se ugovore sve količine električne energije iz vjetroelektrana što je značilo novih 300 MW. To je dovelo do manipulacija tržištem, pa sada imamo situaciju da neki proizvođači ostvaruju visoke profite na račun građana. Ukoliko do 1. siječnja iduće godine ne dođe do potpisivanja ugovora s tim proizvođačima, uslijedit će tužbe protiv RH, navodi Panenić.





Tekst: Osijek031.com
Foto: Ivana Mandić/Osijek031.com


 Stranica prilagođena ispisu




U ponudi dva legla kuč...
Registrovana odgajivač...
Odgajivacnica Absolute...
Prodajem montažnu gara...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:270

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku