Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta prošli je tjedan Građevinskom fakultetu u Osijeku izdalo Dopusnicu kojom se odobrava pokretanje preddiplomskog sveučilišnog studija arhitekture i urbanizma od iduće akademske godine, 2016./2017.

Tim povodom kratko smo porazgovarali s dekanom Građevinskog fakulteta, izv. prof. dr. sc. Damirom Varevcem o tome što će novi studij značiti za sam fakultet ali i za buduće studente.

Na samom početku razgovora prof. Varevac je naveo kako je inicijativa za pokretanjem studija arhitekture stara pet godina, a započela je zahtjevnim i obimnim poslom izrade elaborata, dokumenta kojim GFOS dokazuje nadležnom ministarstvu da je u stanju pokrenuti studij te da postoji potreba za takvim kadrovima. Elaborat je, uz dvije recenzije iskusnih međunarodnih stručnjaka, odobren od strane Senata osječkog Sveučilišta te je proslijeđen ministarstvu koje je zatražilo i dobilo pozitivno mišljenje Agencije za znanost i visoko obrazovanje te je izdalo Dopusnicu kojom se GFOS-u odobrava održavanje preddiplomskog sveučilišnog redovnog studija. Time se ono ujedno obvezalo da će financirati taj studij i njegove studente kao redovne studente.

Studij će trajati tri akademske godine, a svaki student bit će obavezan prikupiti minimalno 180 ECTS bodova. Po završetku studija, student stječe zvanje prvostupnika inženjera arhitekture i urbanizma.

Na pitanje o kompatibilnosti budućeg studija u Osijeku sa sličnim studijima u Zagrebu i Splitu, Varevac kaže:

U elaboratu kojim smo dokazivali našu sposobnost da ovaj studij provedemo, morali smo se usporediti s domaćim i stranim arhitektonskim fakultetima. Program jest kompatibilan; nije isti jer svaki fakultet njeguje neke svoje specifičnosti, ali u pogledu obaveznih predmeta, obima ECTS bodova i slično, mi smo kompatibilni tako da naši studenti po završetku ovog preddiplomskog studija mogu otići na diplomski bilo gdje drugdje“.

Novi studij zahtijeva postojanje svih preduvjeta za njegovu uspješnu provedbu - dostatna financijska sredstva, dovoljan broj sveučilišnih profesora, prostor, opremu... Na pitanje je li GFOS spreman za to, Varevac odgovara:

Naravno. To je također jedna od stvari koju smo morali dokazati u elaboratu, da posjedujemo najmanje 50% vlastitih kadrova unutar naše kuće te da imamo vanjske stručnjake koji su pristali i potpisali da će sudjelovati u izvedbi tog programa. A kao što vidite, zgrada je nova, oprema je kompletno tu, tako da neće biti nikakvih problema što se uvjeta tiče“.



Na pitanje kakve su mogućnosti zaposlenja prvostupnika i postoji li potreba za takvim kadrovima na području grada, regije, pa i države, Veravac tvrdi kako na našem području postoji izražen nedostatak studenata koji su završili i preddiplomski i diplomski studij. „Međutim“, dodaje, „što se tiče samo preddiplomskog studija, poslodavci još uvijek ne prepoznaju te kadrove, slično kao i u svim drugim strukama, tako da će 99% tih studenata morati nastaviti na diplomski studij“.

Kako bi upisali ovaj studij, pristupnici moraju imati završenu četverogodišnju srednju školu te proći razredbeni postupak koji uključuje ocjenjivanje uspjeha tijekom srednjoškolskog obrazovanja, uspjeha na državnoj maturi te vrednovanje dodatnih provjera znanja i sposobnosti. Varevac je naglasio kako će tijekom prijava za jesenski rok biti 30 upisnih mjesta, a koliko će studenata biti to će se tek vidjeti. „Minimum je 20 studenata, ispod 20 prijavljenih program se neće pokretati jer bi bio neisplativ“, zaključio je Varevac.

Detaljne uvjete upisa možete pronaći na stranici "Postani-student.hr".

Strategija obrazovanja, znanosti i tehnologije Republike Hrvatske iz listopada 2014. naglašava važnost podupiranja studija iz STEM područja, zapošljivost i okrenutost cjeloživotnom učenju. Stručnjaci iz područja arhitekture i urbanizma predstavljaju deficitarno zanimanje na hrvatskom i regionalnom tržištu rada u dugogodišnjem kontinuitetu, a potrebni su u lokalnim i nacionalnim upravama i uredima za urbanizam, u projektnoj i urbanističkoj operativi te u građevinskoj operativi i poduzetništvu.

Svi uvjeti važni za iniciranje novog studija danas su ispunjeni - potrebe akademske i društvene zajednice, nova zgrada, potpora struke i drugo. Generacije arhitekata sanjale su o studiranju arhitekture u Osijeku i u vremenu kada novca, mogućnosti i podrške nije bilo i kada je ova zamisao izgledala neizvodivo. Zajednički napori rezultirali su pokretanjem studija arhitekture i urbanizma na Sveučilištu u Osijeku, a znanje i energija budućih studenata predstavljaju silan potencijal razvoja grada, regije i države.

Struktura prijedloga programa sveučilišnog preddiplomskog studija arhitekture i urbanizma temelji se na dvije ključne pretpostavke. Prva je usporedivost studijskog programa s dva srodna studija u Hrvatskoj, na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu. Usporedivost studijskih programa unutar Hrvatske osigurava sveučilišnim prvostupnicima arhitekture i urbanizma Sveučilišta u Osijeku ravnopravnu mogućnost upisa na diplomski studij u Zagrebu i Splitu. Druga pretpostavka je usporedivost programa s inozemnim preddiplomskim sveučilišnim studijima arhitekture, prije svega sa studijima u Beču, Grazu i Mariboru te Zürichu, Aachenu, Veneciji i Delftu.





Tekst i foto: Osijek031.com


 Stranica prilagođena ispisu
07-26-2016 01:46:42 pm :: Redakcija 031
Pročitajte i ostale Facebook komentare




Odgajivačnica Radakovi...
Odgajivacnica ekskluzi...
Prelepi štenci pomeran...
Pomeranac / Pomeranian...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:340

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!