Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prema podatcima osječkog Centra za prevenciju ovisnosti, proteklu je 2006. godinu obilježila alarmantna pojava sve većeg broja mlađih heroinskih ovisnika! Prema riječima Marije Kribl, voditeljice Centra, riječ je o pojavi koja će ostaviti ozbiljne posljedice na zdravlje i stabilnost nekoliko generacija.

- Dok je ranijih godina prosječna dob heroinskog ovisnika bila 27, lani se dobna granica spustila u prosjeku za čak osam godina što znači da su trenutno heroinski ovisnici mlađi punoljetnici u dobi od 18 do 20 godina! Promijenila se i dobna granica kada je riječ o uživanju kanabisa koji danas djeca počinju trošiti već sa 14 do 16 godina što je i jedan od uzroka porasta broja heroinskih ovisnika budući da se do heroina dolazi preko lakših droga - rekla nam je Kribl koja također napominje kako je zabrinjavajuća činjenica da mlađi heroinskih ovisnici sve više u svoj problem uvlače partnere.

- Riječ je o pojavi o kojoj se ne govori mnogo no uvjerena sam kako će, i to na razini cijele Hrvatske, uskoro isplivati na površinu kao velik problem. Naime, heroinska ovisnost već jednog partnera unutar bračne ili izvanbračne zajednice prouzročava veliku nestabilnost obiteljskog života. Posebno kada je riječ o razvoju djece - objašnjava Kribl.

Kako kaže, korijen ovoga problema leži u nedostatku koordinacije između organizacija koje provode programe za mlade i prevenciju ovisnost. Kada bi se postojeći programi i sredstava bolje uskladili postigli bi se i bolji rezultati na području smanjenja broja ovisnika.

A kako doznajemo u Centru za neformalnu edukaciju mladih, koji je u sklopu svojih edukativnih programa proveo i ciklus predavanja o temi prevencije ovisnosti namijenjen roditeljima, glavni razlog ignoriranja pojave ovisnosti leži u njihovom bezgraničnom povjerenju u svoju djecu. Skroz dok prvi put ne pogriješe, kada je za prevenciju već kasno.

- Kod svakog je roditelja pomisao da mu je dijete ovisnik, bilo da je riječ o drogama ili, primjerice, alkoholu, najstrašnija stvar na koju mogu pomisliti. Oni imaju veliko povjerenje u svoju djecu pa kada i uoče prve simptome ovisnosti poput umora, razdražljivosti ili prekida komunikacije, opravdavaju ih ljubavnim problemima, brigom zbog loših ocjena ili svađom s prijateljima. Zbog toga, na žalost, roditelji o ovisnosti svoga djeteta najčešće saznaju posljednji i to kada se, uz samo konzumiranje droga ili alkohola, kod djeteta pojave alarmantni problemi u školi ili sa zakonom - rekao nam je Damjan Radić, jedan od voditelja Centra za neformalnu edukaciju mladih u kojemu, prema potrebi, pružaju pomoć djeci i njihovim roditeljima pri suočavanju s ovisnošću. No, brojka onih koji traže pomoć i dalje je znatno manja od stvarnog broja mladih ovisnika.

Da razloga za zbrinutost roditelja uistinu ima na pretek govore i podatci PU osječko-baranjske. Naime, u prvih devet mjeseci prošle godine, na području županije zbog zloporabe droga prijavljeno je 290 osoba. Od toga broja 18 je maloljetnih, te 91 mlađa punoljetna osoba - u dobi od 18 do 21 godine. Kod njih je u pravilu pronađena manja količina droge, one za "osobnu uporabu", ali je bilo i onih koji su dilanjem željeli doći do veće količine novca. Nekolicina njih je i sudski procesuirana.

Kućni testovi na droge najbolja prevencija

Iako ima onih koji sumnjaju u pouzdanost rezultata kućnih testova na droge, kako ističu faramaceuti, oni su i dalje najbolji način da roditelji kontroliraju svoju djecu i brinu o njihovom zdravlju. Je li osoba koja se podvrgava testiranju uzimala opojne droge može se utvrditi ovisno o tomu koliko je vremena prošlo od posljednjeg uzimanja. Tako se kanabis može detektirai unutar 2 do 5 dana proteklih od unošenja droge u ogranizam, ecstasy 1 do 3 dana, kokain 1/2 do 3 dana, barbiturati 4 do 7 dana, opijati (heroin, morfin, kodein) 1 do 3 dana, Benzodijazepini (Librium, Lexaurin, Apaurin, Valium, Praxiten, Rohypnol) 2 do 5 dana. Inače, kućni testovi čija je cijena približno 150 kuna utvrđuju rezultat već nakon pet minuta. Postupak testiranja provodi se tako da se u test pločicu ukapaju tri kapi urina i nakon nekoliko minuta utvrdi pozitivan (jedna linija na pločici) ili negativan rezultat (dvije linije na pločici). Kućni testovi mogu utvrditi skupinu droga, npr. kanabinoide, ali ne mogu razlikovati marihuanu, hašiš ili hašišovo ulje.

Autorica: Ivana Kukić/Glas-Slavonije.hr


 Stranica prilagođena ispisu
01-13-2007 07:18:05 pm :: ruana
ne dao bog nikom ovisnika u kuci, a kako je tek tesko s njima raditi. a rijec svakog psihijatra je: "jednom narkic, uvijek narkic", nema njima nikakve pomoci. a kolko ih tek boluje od hepatitisa c
01-13-2007 07:26:49 pm :: bazooka_joe
ruana je napisao/la: ›
a kolko ih tek boluje od hepatitisa c


[sarkazam]Baš... K'o gubavci neki, treba to sve u vlakove i poslat negdje...[/sarkazam]
01-13-2007 07:46:25 pm :: bazooka_joe
Ivana Kukić je napisao/la: ›
Iako ima onih koji sumnjaju u pouzdanost rezultata kućnih testova na droge, kako ističu faramaceuti, oni su i dalje najbolji način da roditelji kontroliraju svoju djecu i brinu o njihovom zdravlju.


Super. Dakle, ne moraš razgovarati i provoditi dragocjeno vrijeme (koje ćeš potrošiti zarađujući za kupnju novih kućnih testova za droge) razgovarajući i raditi neznamtijakakve aktivnosti sa svojom djecom... Viš', ti farmaceuti su konačno riješili sve obiteljske probleme.

Vezano uz temu, link na video koji pokazuje u kojoj mjeri su strogi vojni testovi. Prema izjavama nekoliko poznanika koji su u aktivnom sastavu HV-a (jedan od njih zrakoplovac), kod nas nije ništa drugačije.
01-13-2007 08:23:23 pm :: chaknoris
Wink




Na prodaju vrhunski št...
Prelepi štenci POMERAN...
Labrador Retriver vrhu...
U potrazi ste za zdrav...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:357

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!