Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Na sjednici Gradskog vijeća održanoj 14. studenog 2014. godine, gradonačelnik Ivica Vrkić pompozno je najavio kako ima prve neslužbene rezultate analize podzemnih voda na Lončarici Velikoj, provedene 8. studenog 2014. godine, koji ukazuju da nema opasnosti za zdravlje građana, da su rezultati analiza uredni, te će ubrzo biti objavljeni javnosti. Analize nisu objavljene sve dok to GOGO nije javno zatražio.

Nakon toga gradska administracija na svojim web stranicama objavljuje netočno tumačenje rezultata analize i mišljenje, te na taj način dodatno obmanjuje osječku javnost.

Prema očitovanju nadležnih institucija RH postoji samo jedna mjerodavna uredba za tumačenje rezultata analize - Uredba o standardu kakvoće voda iz 2013. godine, prema kojoj je, u studenom 2014. godine, vidljivo kako je na odlagalištu Lončarica Velika koncentracija žive u podzemnoj vodi 400% viša od dopuštene, a olova 700% viša.

Promatrajući promjenu koncentracija teških metala za razdoblje od 1996. godine do danas na odlagalištu Lončarica Velika moguće je uočiti značajno povećanje koncentracije olova i žive. Konkretno, koncentracija žive u podzemnoj vodi povećana je 51 puta ili 5100 %, a olova 750 puta ili 75 000 %.

Problem Lončarice Velike nastao je propustima nekoliko gradskih vlasti, ali danas najveću odgovornost, zbog nečinjenja i neistinitog informiranja, ima sadašnja gradska administracija na čelu s gradonačelnikom Ivanom Vrkićem.

Stoga, GOGO traži od Gradonačelnika HITNO sazivanje tematske sjednice Gradskoga vijeća na temu odlaganje otpada u Osijeku i stanja na odlagalištu Lončarica Velika. Tražimo da gradska administracija poduzme mjere kojima će rad odlagališta uskladiti sa Zakonom, ali i da u koordinaciji s Osječko-baranjskom županijom pripremi novu lokaciju za deponiju otpada, da se zaustave sve radnje oko proširenja odlagališta, te da se naloži gradskoj administraciji u što kraćem roku saniranje i zatvaranje odlagalište otpada Lončarica Velika.

Također, GOGO traži da gradonačelnik Vrkić svojim privatnim novcem plati objavljeno netočno mišljenje, plaćeno novcima građana Osijeka, jer je rezultat objavljenog mišljenja isključivo bio manipulacija građanima, a ne njihovo istinito informiranje.

Osijeku se realno može dogoditi da nadležna inspekcija zbog ovakvog stanja zatvori odlagalište otpada Lončarica Velika. Ako do toga dođe imat ćemo, zaslugom gradske administracije, potpuni kaos s otpadom, a za to odgovornost mora preuzeti Gradonačelnik Vrkić.

Tekst: Miroslav Vanek, Predsjednik GOGE

OBRAZLOŽENJE:

Analizu vode proveo je laboratoriji Vodovoda Osijek d.d., te laboratorij Hidrolab d.o.o. Rijeka, a oba su u analizi provedenoj u studenom 2014. godine imala visoku razinu podudarnosti, što je potvrda umjerenosti i kvalitetnog analitičkog rada oba laboratorija sukladno propisanoj metodologiji. Međutim, sporno je tumačenje rezultata, točnije visina maksimalno dopuštenih koncentracija teških metala u podzemnoj vodi, odnosno primjena odgovarajućeg pravilnika kojim su propisane vrijednosti maksimalno dopuštenih koncentracija u podzemnoj vodi.

Gradska uprava Osijeka poziva se na Pravilnika o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda (NN 80/13) koji se u biti odnosi na tehnološke otpadne vode i kanalizacijske vode, i kojim su propisane više vrijednosti dopuštenih koncentracije teških metala, 0,5 mg/l za olovo i 0,01 mg/L za živu.

No, dopuštene koncentracije koje se odnose na odlagalište otpada Lončaricu Veliku, i to osobito odlagalište koje je u neposrednoj blizini gradu Osijeku, propisane su Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (NN 47/08 ), te iznose za olovo 0,01 mg/L i 0,001 mg/L za živu što znači da su 50 puta niže za olovo i 100 puta niže za živu u odnosu na pravilnik na koji se poziva gradska uprava.

Gradska uprava Osijeka obratila se profesoru emeritusu u mirovini s Rudarsko geološko naftnog fakulteta u Zagrebu, čiju stručnost u području hidrogeologije apsolutno ne dovodimo u pitanje. Profesor je potvrdio stav gradske uprave o ispravnosti primjene pravilnika koji se odnosi na tehnološke otpadne vode za tumačenje rezultata analiza podzemnih voda.

Kako nismo dobili zadovoljavajući odgovor iz Grada Osijeka, zatraženo je mišljenje institucija RH.

U ovom slučaju ključno je mišljenje nadležne Uprave vodnoga gospodarstva Ministarstva poljoprivrede, koja se očitovala da se za pitanje deponije otpada koristi Uredba o standardu kakvoće voda iz 2013. godine, koja propisuje iste vrijednosti kao i pravilnik na koji se poziva GOGO, i laboratorij tvrtke Vodovod Osijek d.d. u rezultatima analiza iz 2012. i 2013. godine. Isti odgovor dobili smo i iz ureda direktora Hrvatskih voda, što znači da nastojanja Gradske uprave da prikažu rezultate analiza valjanima nisu točna, nego su zlonamjerna i služe za obmanu građana.

Uredba također propisuje da se analiza podzemnih voda provodi svaka 3 mjeseca, odnosno četiri puta tijekom godine. Grad Osijek analizu je proveo jednom, u kolovozu ove godine, a drugu je napravio prošli mjesec nakon pritiska građana i vijećnika GOGE.

Ukoliko najnovije pojedinačne rezultate analize iz 11. mjeseca ove godine tumačimo prema Uredbi o standardu kakvoće voda, što je jedino ispravno, koncentracija žive u podzemnoj vodi na lokalitetu odlagališta Lončarica Velika je 4 puta ili 400% iznad dopuštenih koncentracija, a olova 7 puta ili 700% iznad dopuštenih koncentracija.

Kada govorimo o prosječnim godišnjim vrijednostima, u 2014. godini raspolažemo s rezultatima samo dva uzorkovanja podzemnih voda analiziranih u 8. i 11. mjesecu, te je na osnovi tih podataka moguće izračunati prosječnu godišnju koncentraciju samo za olovo (živa u 8. mjesecu nije analizirana).

Dakle, vrijednost prosječne godišnje koncentracije olova u podzemnoj vodi na temelju raspoloživih podataka je 7,52 puta ili 752 % iznad granične vrijednosti.

Promatrajući promjenu koncentracija teških metala za razdoblje od 1996. godine do danas, moguće je uočiti značajno povećanje koncentracije olova i žive. Početna koncentracija žive 1996. godine u podzemnoj vodi na prostoru odlagališta iznosila je 0,00007 mg/L, a prosječna koncentracije žive u vodi iz oba piezometra utvrđena tijekom 11. mjeseca 2014. godine, iznosi 0,0036 mg/L. To znači da je od 1996. godine do danas koncentracija žive u podzemnoj vodi povećana 51 puta ili 5100 %.

Kada je riječ o olovu, situacija je još gora. Početna koncentracija u podzemnoj vodi je 1996. godine iznosila 0,0001 mg/L, a prosječna koncentracija za oba mjerenja u 2014. godini (8. i 11. mjesec) 0,075 mg/L. To ukazuje na povećanje koncentracije olova u podzemnoj vodi od 750 puta ili 75 000 % za 18 godina.

Opisane činjenice ukazuju na vrlo ozbiljan negativan utjecaj odlagališta Lončarica Velika na okoliš. S tim u svezi, tražimo hitno poduzimanje mjera sanacije odlagališta i utvrđivanje stanja tla i voda u gradskim naseljima u okolici odlagališta, kako bi spriječili daljnje pogoršanje ovakvog stanja, te zatvaranje odlagališta. Apeliramo i pozivamo sve nadležne institucije, a prvenstveno gradsku upravu da ulože maksimalan napor u rješavanju ovog teškog stanja jer je u pitanju zdravlje građana Osijeka.







Pročitajte i..
Strava u naselju Brijest
Vox populi: Ekološka bomba u Osijeku! Koliko će Osječana oboljeti zbog ovog odlagališta?
Grad: Osijeku ne prijeti ekološka bomba!
Sljedeći tjedan poznati rezultati analize vode s Lončarice Velike


 Stranica prilagođena ispisu




Norveška šumska mačka,...
Na prodaju leglo labra...
Prelepi štenci pomeran...
Doberman vrhunski šten...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:692

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!