Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U ponedjeljak, 03. studenog 2014. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održao se prvi „Susret znanosti i gospodarstva – put sigurne budućnosti“ u zajedničkoj organizaciji Ekonomskog fakulteta u Osijeku i Hrvatske udruge poslodavaca, Regionalni ured Osijek. Ovaj susret potaknut je nastojanjima za još čvršćem povezivanju akademske i poslovne zajednice kako bi, diskutiranjem o aktualnoj gospodarskoj problematici, razmjenom iskustava i znanja mogli graditi temelje koji će, u konačnici, doprinositi sveopćem razvoju Regije.

Susretu su nazočili brojni poslodavci koji su sudionici prvog zajedničkog projekta – dobrovoljnih studentskih stručnih praksi, studenti koji su pohađali studentsku stručnu praksu, kao i organizatori cijelog događanja. U prvom dijelu susreta iznesene su osnovne informacije i razmišljanja oko same suradnje ovih dviju institucija, dok je drugi dio susreta, kroz dvije panel rasprave iznio brojna razmišljanja oko aktualne gospodarske problematike i osjetnih promjena koje dolaze iz okruženja.



Susret su otvorili koordinatori suradnje, Ivan Sarić (HUP) i Nataša Drvenkar (Ekonomski fakultet) istaknuvši važnost ovakvih događaja i projekata za obje institucije, a posebno za studente kojima se, kroz studentske stručne prakse dodatno podiže razina kompetencija potrebnih današnjem poslovnom okruženju. Isto tako, napomenuli su kako ove dvije institucije surađuju već dugi niz godina i kroz ostale zajedničke projekte. Zamjenik glavnog direktora HUP-a, gospodin Bernard Jakelić istaknuo je kako su poslodavci bili i više nego zainteresirani za ovakav oblik suradnje, o čemu svjedoči i 16 članica iz 5 županija naše regije koje su se, u izuzetno kratkom roku od potpisivanja Sporazuma o znanstvenoj i stručnoj suradnji, odazvali na poziv za studentske stručne prakse. Isto tako, naglasio je kako su svi ti mladi studenti bogati znanjima, sposobnostima i spoznajama koje mogu pomoći poduzećima u podizanju razine poslovnosti i inovativnosti.



Upozorio je kako naša poduzeća, ali i sami studenti moraju biti svjesni okruženja u kojem djeluju, ali ujedno pratiti svjetske trendove i, u skladu s tim, prilagođavati svoje strategije, znanja i vještine.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku, profesor Vladimir Cini istaknuo je kako je suradnja znanosti i gospodarstva uvijek bila prisutna, ali se, nažalost u vremenima socijalizma, a poslije, između ostalog i zbog problematike restrukturiranja hrvatskog gospodarstva jednostavno „izgubila“ i ova dva bitna segmenta otišla su svaka u svom smjeru, često bez realnog doticaja. Upravo zbog toga je nužno poticati ovakve oblike suradnje i omogućiti mladim ljudima brušenje vještina i nadogradnju teorijskih znanja. Istaknuo je kako se puno toga već i radi u sklopu nastavnog procesa, ali i da je to proces koji se kontinuirano mora nadograđivati.



Član uprave Harburg-Freudenberga, gospodin Zoran Uranjek naglasio je kako podržava ovaj projekt studentskih stručnih praksi i kako je korist takvih projekata i na strani poslodavaca i na strani studenata, te kako je to jako dobar način predselekcije budućih kadrova – u slučaju potrebe za novim zaposlenicima, ovi studenti već imaju prednost. Andrea Božić iz Saponie i Sanja Foder iz Harburg-Freudenberga dale su brojne korisne savjete studentima oko samog postupka selekcije prijava za posao, kao i najčešće pogreške koje potencijalni zaposlenici u tom postupku čine. Vlasnica Agencije Arios, gospođa Marija Kušić otkrila je „male-velike“ trikove opstanka malih poduzetnika i naglasila važnost kontinuiranog učenja, ulaganja u sebe i praćenja novih trendova. Prodekanica za nastavu, Sunčica Oberman Peterka naglasila je važnost poduzetničkog načina razmišljanja i ponašanja u svim područjima djelovanja, a ne samo u smislu konkretnih poduzetničkih projekata.

Nakon brojnih pitanja i zanimljivih razmišljanja svih sudionika ovog susreta, opći zaključak je kako je nužno kontinuirano ulaganje u znanja i vještine svakog pojedinca i kako upravo na nama samima stoji najveća odgovornost za izgradnju karijere i/ili poslovnog pothvata. Zasigurno su ovakvi projekti značajan iskorak u dosadašnjem obrascu ponašanja, pa bi se moglo zaključiti kako je izgradnja mosta između znanosti i gospodarstva već započela.

Tekst i foto: Nataša Drvenkar i Ivan Sarić

Najava: Ekonomski fakultet: "Znanost i gospodarstvo - put sigurne budućnosti"


 Stranica prilagođena ispisu




Na prodaju vrhunski št...
American Bully Klas...
Stenci griffona, oba p...
French bulldog kennel ...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:355

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!