Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U okviru programskog ciklusa knjižnice Umjetničke akademija u Osijeku „Susreti u knjižnici“u knjižnici“ sinoć je održana zanimljiva tribina pod nazivom "Brendiranje grada – kako utržiti identitet".

Na tribini su sudjelovali Kornelija Mlinarević, pročelnica Poglavarstva grada Osijeka za programe i projekte EU; Darko Mrkonjić, tajnik Zajednice društava turističkih vodiča Slavonije, Baranje i Srijema; Nikola Faller, akademski kipar i osnivač Land Art festivala Slama te gost iz Rijeke, Davor Mandić, novinar i kolumnist Novog lista.

Pred nekoliko desetaka studenata i drugih zainteresiranih gledatelja gosti su pokušali odgovoriti na pitanje što je to brend (ili po hrvatski: prepoznajnica) i koji su brendovi grada Osijeka, odnosno koje su to karakteristike i specifičnosti Osijeka te kako se one prepoznaju, afirmiraju i promoviraju u široj javnosti. Darko Mrkonjić je govorio o tome kako se brendovi Osijeka mijenjaju kroz vrijeme te je podsjetio na Bijelu lađu ili Čingi-lingi čardu kao brendove jednog drugog vremena koji su još uvijek snažno utisnuti u sjećanje ljudi. Što se novih brendova tiče, Nikola Faller je govorio o svom projektu Slama koji se tijekom devet godina postojanja uspio afirmirati i izvan Osijeka, kao i još neki brendovi poput Pannonian Challengea ili Zemlje bez granica.




U sklopu rasprave o brendiranju grada dotakla se i tema kandidature Osijeka za Europsku prijestolnicu kulture 2020. pri čemu je Kornelija Mlinarević naglasila kako pojam „kultura“ u okviru EPK treba promatrati u širem kontekstu jer on uključuje i stambenu kulturu, zdravstvenu kulturu, ekološku, prometnu, infrastrukturnu te, naravno, kulturu u užem smislu što je i platforma na kojoj će se Osijek pokušati izboriti za tu titulu.



U jednom trenutku rasprava je otišla izvan okvira brendiranja u sferu kreiranja kulturnih politika gradova, pa je, govoreći o kreiranju kulturne politike u Rijeci, Davor Mandić upozorio na opasnost nametanja kulture „odozgo“, odnosno od strane gradskih vlasti prema krajnjim korisnicima, naglasivši kako to mora biti dvosmjerna ulica i dijalog. Gosti su također upozorili na štetnost sadašnjeg modela dodjele sredstava udrugama u Osijeku po principu „svakome nešto, nikome dovoljno“ rekavši kako je bolji pristup selektivno financiranje kvalitete i izvrsnosti projekata te umrežavanje više udruga u zajednički rad na projektima.



Razgovaralo se i o važnosti medija u brendiranju pojedinog grada, što je naglašeno kao iznimno važno, ali i o pretjeranoj važnosti i značaju koji se daje lokalnim političarima u tom kontekstu. Pojedinci iz publike upozorili su na jednu nažalost raširenu pojavu danas, a to je negativno brendiranje Osijeka od strane samih Osječana koji često u Zagrebu i drugim gradovima govore kako je grad mrtav, kako se u njemu ništa ne događa te na taj način rade negativnu promidžbu Osijeka kao potencijalnog brenda.



Na samom kraju svi okupljeni mogli su kušati i osječki liker od višnje kao jedan od lokalnih brendova / suvenira koje je Darko Mrkonjić ponio sa sobom.





Tekst i foto: M.M./Osijek031.com

Najava: Svečana dvorana Umjetničke akademije: Tribina "Brendiranje grada – kako utržiti identitet"


 Stranica prilagođena ispisu




Ponuda svih renomirani...
Prodajem štence Yorksh...
Počinjemo sa prolećnom...
Prelepe bebice pudli, ...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:333

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku