Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kao što je poznato, ugovorom o pristupanju Europskoj uniji Hrvatska se obvezala do 31. prosinca 2018. godine sanirati sva postojeća odlagališta komunalnog otpada te sagraditi centre za gospodarenje otpadom.

U sklopu tog velikog projekta, prošlog tjedna predstavljeni su nalazi Studije predizvodljivosti za uspostavu sustava gospodarenja otpadom za sedam županija središnje i istočne Hrvatske (za Osječko-baranjsku, Vukovarsko-srijemsku, Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku, Bjelovarsko-bilogorsku, Virovitičko-podravsku i Sisačko-moslavačku županiju).

Predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u toj su studiji analizirali županijski i regionalni koncept gradnje centara u sedam županija kako bi se utvrdio potreban broj i lokacija budućih centara. Prema rezultatima studije, optimalna bi bila tri centra za gospodarenje otpadom za ovih sedam županija uzimajući u obzir kriterije poput održivosti centra, prihvatljive cijene za građane te osiguranja sufinanciranje iz EU.

Nakon određivanja lokacija budućih CGO-a, krenut će se s pripremom dokumentacije koja je potrebna da bi se njihova gradnja aplicirala za sufinanciranje iz Kohezijskog fonda EU. Prijave za EU sufinanciranje bit će spremne do kraja 2015., a budući CGO-i trebali bi početi raditi do kraja 2018. godine, do kada Hrvatska mora uspostaviti cjeloviti sustav gospodarenja otpadom. Ukupno se do kraja 2018. u Hrvatskoj planira sagraditi 13 centara za gospodarenje otpadom, uglavnom novcem iz Kohezijskog fonda i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Što se gospodarenja otpadom na području istočne Hrvatske tiče, čitav postupak gradnje centara uvelike kasni. Neslužbeno se govori kako će se u istočnoj Hrvatskoj graditi dva do tri centra, a spominju se Orlovnjak na području općine Antunovac, Stari Jankovci te lokacija kod Nove Gradiške.

Da podsjetimo, Regionalni centar na lokaciji Orlovnjak trebao je biti u punoj funkciji još 2012., a prvobitno je bilo zamišljeno da centar Orlovnjak zbrinjava i obrađuje godišnje otpad s područja Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije gdje živi više od pola milijuna stanovnika. No, projekt je zapeo kada su i u Vukovarsko-srijemskoj županiji odlučili imati svoj centar za gospodarenje otpadom, a i ostale slavonske županije su krenule s osnivanjem svojih centara. No, od toga neće biti ništa: rezultati studije potvrdili su kako je nelogično i neracionalno graditi CGO-e u svakoj županiji jer je rad pojedinačnog centra neisplativ ako obrađuje manje od 120.000 tona otpada godišnje.

Postavlja se pitanje hoće li Slavonija uspjeti sagraditi centre za otpad do 2018., obzirom na sva odlaganja, kašnjenja i slično. Bit će potrebno mnogo vremena za provesti sve postupke, ishoditi potrebnu dokumentaciju i sagraditi regionalne centre za gospodarenje otpadom i čini se da je mnogo vremena nepotrebno izgubljeno, kao i mnogo puta do sada...





Tekst: M.M./Osijek031.com


 Stranica prilagođena ispisu




Pomeranci vrhunskog po...
SVE BANKE U HRVATSKOJ ...
BORN SENSATION odgajiv...
Odgajivacnica Longclaw...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:453

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!