Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sava kod Županje tri metra je niža od povijesnog maksimuma dosegnutog 17. svibnja, kada je vodostaj dosegnuo najvišu mjernu točku na vodomjeru od 1168 centimetara. Stvarna visina Save bila je i veća od toga. Župan vukovarsko srijemski Božo Galić večeras je ukinuo izvanredne mjere obrane od poplave za područje Županje i posavskih općina Štitar i Babina Greda.

Za mjesta Đurići, Račinovci, Gunja, Rajevo Selo, Posavski Podgajci, Strošinci, Vrbanja i Bošnjaci i dalje ostaje na snazi izvanredno stanje na branjenom području. Vatrogasci doslovce metar po metar prelaze preko područja s kojih se voda povlači - peru ceste visokotlačnim pumpama i dezinficiraju tlo. Selima se širi nesnosan smrad, jer iako se već danima uklanjaju lešine uginulih životinja koje se transportiraju u spalionicu u Sesvetskom Kraljevcu, sada se stiže do onih koje su danima bile potopljene i čija su se tijela počela raspadati.



Protuepidemijske mjere ključne su u sadašnjem trenutku djelovanja protiv mogućih epidemija i zaraza na poplavljenim područjima, a u njihovoj provedbi zajedno sudjeluju Hrvatska, Srbija i BiH, izjavio je novinarima ministar zdravlja Rajko Ostojić nakon što se u Županji sastao s ministrima zdravlja Srbije Zlatiborom Lončarom i Republike Srpske Draganom Bogdanićem.



"Čeka nas zaprašivanje komaraca iz zraka. Zahvaljujući europskoj povjerenici, Hrvatska je dobila mogućnost da sufinancira pomoć BiH, a Vlada Srbije je izrazila spremnost da se pridruži kako bismo zajedničkim snagama riješili taj problem", istaknuo je Ostojić. Prema njegovim riječima, Hrvatska ima 18.000 hektara površina koje mora zaprašivati iz zraka, Republika Srpska 47.000, Federacija BiH 20.000, a Srbija nekoliko desetaka tisuća hektara. Također je rekao kako Hrvatska raspolaže satelitskim snimakama, koje je ustupila Srbiji i BiH, voda stajaćica u kojima su larve komaraca.

"Moramo djelovati zajedno jer - ako bilo gdje izbije epidemija, ona će se proširiti i na druga poplavljena područja", upozorio je ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar, ističući da je epidemiološka situacija u Srbiji pod nadzorom mjerodavnih služba. Isto tvrde i njegove kolege iz Zagreba i Banja Luke.

Kreće se u procjenu oštećenosti objekata
Inženjerske ekipe i građevinski inspektori ući će već ovaj tjedan u ona naselja zahvaćena poplavom u koja se može slobodno ulaziti, i koja nisu opasna od zaraze ili putovi nisu zapriječeni, te će utvrditi koje su zgrade opasne za boravak ljudi, najavljeno je danas na sastanku predstavnika Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja sa čelnicima Vukovarsko-srijemske županije i poplavljenih općina. O tome će izvijestiti i vlasnike objekata, kako bi znali da u opasne zgrade ulaze isključivo na vlastitu odgovornost. Zamjenik ministrice Željko Uhlir rekao je da su preko Državne geodetske uprave naručene satelitske snimke poplavljenih područja tako da se nedvojbeno može odrediti područje u kojem će se djelovati.

Upozorio je, međutim, na nedostatak pravne regulative, podsjetivši da je poslijeratna obnova imala Zakon o obnovi, dok u sadašnjoj situaciji ne postoji pravni okvir za obnovu poplavljenih područja, ali se radi kako bi se taj problem prevladao. Ivica Sep, načelnik općine Vrbanja u kojoj se nalaze djelomice poplavljena mjesta Soljani i Strošinci, rekao je kako je cilj općinskih vlasti da se povratak u stradala mjesta dogodi što prije. "Očekujem, ako bude ispunjeno sve što je upravo dogovoreno, da se s procjenama šteta odmah kreće i da možemo očekivati državnu pomoć u sanaciji. Naš cilj je da što prije vraćamo mještane u njihove kuće, posebno radno sposobno stanovništvo koje i samo - kao što su i dosad radili pa ih zbog toga treba pohvaliti - može pridonositi obnovi" zaključio je Sep.

Poslušajte i..
Sanacija poplavljenih područja:


Tekst: Tatjana Mautner/Hina/Radio Osijek
Foto: MORH




Pročitajte i..
Poziv u pomoć - Osijek pomaže poplavljenim područjima! [informacije]
[FOTO] Volonteri iz Osijeka uz pomoć vojske i HGSS-a spašavali životinje u Gunji
Vox populi: apel volontera iz Osijeka - "Nedostaje nam ljudi i laž je da vojska ne pomaže u spašavanju životinja!"
[VIDEO] Poplave 2014. iz zraka - srce će zatitrati...


 Stranica prilagođena ispisu




Kavalijer španijel kra...
Labrador Retriver vrhu...
Prelepi štenci POMERAN...
Agencija za bračno pos...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:285

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!