Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Jeftini novi bicikli loše su kvalitete i vrijednosti, nisu za normalnu uporabu i na kraju zapravo štete okolišu. Kroz ovaj članak, kojim vas želimo potaknuti na informiraniju kupovinu, takav će se tip bicikla nazivati OSB – objekt sličan biciklu.

Prije nego prijeđemo na glavnu stvar, evo nekoliko razmišljanja i anegdota. Kuhalo za vodu nije bicikl

Globalna ekonomija, internet i supermarketi – oni su zakon, zar ne? Omogućuju bolju postizanje veće vrijednosti i manje cijene proizvoda kroz povećanu konkurenciju, inovaciju i efikasnost. Omogućuju da se ušteda prenese direktno na nas, krajnje kupce.

Kupio sam novo kuhalo za vodu prije nekoliko mjeseci za malo novaca. Jeftino. I sada ono stoji u kuhinji i koristi se svaki dan. Bez problema. Radi savršeno. Ali to je samo kuhalo za vodu. Ono prokuhava vodu. Ima jedan pokretan dio (prekidač), kućište i grijač. Ne iznosim ga van po svakakvome vremenu, ne poskakuje uokolo, i ne koristim ga za prijevoz raznih stvari, ne ostavljam ga zaključanog na raznim lokacijama i ne očekujem od njega da se trenutno zaustavi ako mi perilica rublja presiječe put.
Prošlo ljeto u servis je došao čovjek koji je preko interneta naručio bicikl, koji mu je stigao u kutiji. Otišao sam ga pokupiti i pozvonio sam mu na vrata. On je odgovorio i dovezao „bicikl“ – bio je nevjerojatno loš, novi, s prednjom i stražnjom suspenzijom. To je bio najteži, najglomazniji i najlošije proizveden bicikl koji sam ikada vidio. Komponente su bile jeftine i loše, okvir je bio načinjen od loše zavarenih komada metala. Bio je poput tenka. Pogledao me i rekao je: "Kupio sam ga u trgovačkome centru, bio je samo 600 kn. Obišao sam nekoliko specijaliziranih trgovina i nisam mogao dobiti ništa po toj cijeni." Bio sam zapanjen. Prema njemu specijalizirane biciklističke trgovine prave tone profita pljačkajući ljude, stoga je on prošao bolje u trgovačkom centru. Obrnuto ne bi moglo biti istinitije. Zapitajte se tko bi vam prije prodao kvalitetan, pouzdan, dobro podešen bicikl: lokalna biciklistička trgovina u koju bih ste mogli odmah odvesti bicikl ako niste zadovoljni njime, ili trgovački centar koji uz bicikle prodaje i milijun drugih stvari, te im bicikli nisu u fokusu? Nemojte me shvatiti pogrešno, tu i tamo možete naći dobre bicikle u trgovačkim centrima, ali ne možete kupiti kvalitetan bicikl za smiješne novce. Dobijete ono za što platite.

Od čega se sastoji bicikl
Bicikl nije jednostavna igračka. On je sredstvo za transport, kompleksni stroj koji je evoluirao tokom stotinu godina. Danas ima mnogo tipova bicikala koji pristaju različitim korisnicima i različitim namjenama. Obični bicikl s brzinama bez dodataka sastoji se od preko tisuću dijelova. Uz vilicu i okvir bicikla, tu su još i lulica, volan, kotači, gume, zračnice, trake obruča, ručice kočnica, mjenjači, ručke, sajle i bužiri, ležaji vilice, ležaj pogona, zupčanici, pogon, pedale, kazeta, mjenjači, lanac, kočnice, pakne, sic, šipka sica, obujmica cijevi sica….. Neki od ovih dijelova su napravljeni od još sitnijih dijelova, i to je sve samo za obični bicikl.

Uzmimo u obzir samo jednu stvar – kotač bicikla. Nevjerojatan izum. Lagan, čvrst i izdržljiv. Kotač se sastoji od nabe (koja se sastoji od mnogo manjih dijelova, možete vidjeti na slici), žbica, nipli (šarafa na kraju žbica) i obruča. Naba treba biti precizno podešena da se osovina rotira glatko bez imalo lufta i s minimalnim otporom. Žbice trebaju pravilno zategnute tako da se kotač vrti ravno bez imalo odstupanja. Uz to, stražnji kotač mora biti pomaknut u stranu kako bi kompezirao kazetu (zupčanike). Ako kotač nije centriran, kočnice ne mogu raditi pravilno i bicikl neće biti ugodan u vožnji. I tu je u pitanju samo jedan kotač, jedan dio slagalice. Stoga za one koji nisu još shvatili bit, bicikl treba biti dobro napravljen kako bi dobro vozio. Svi dijelovi trebaju biti dobro sastavljeni, ležaji podmazani, komponente poravnane, šarafi pravilno zategnuti, sajle napete, kočnice i brzine dobro podešene…

Dodajte poštarinu, oglašavanje, profit i sve druge aktivnosti uključene u vođenje trgovine i na kraju dobijete cijenu završnog proizvoda.



Može li to biti napravljeno za malo novaca?

Uzevši u obzir opis toga što ide na bicikl, kako je moguće da se isti prodaju za 600 do 800 kuna po raznim super marketima? Preko ušteda ostvarenih kroz moderne načine proizvodnje? Računalno kontroliranog stanja skladišta? Smanjenje troškova prodaje kroz prodaju u trgovačkim centrima s drugom robom? Ne. Svi su ti troškovi već uračunati u cijenu bicikla. Te su cijene ostvarene kroz rezove u kvaliteti kroz svaki korak proizvodnje pojedine komponente. Bicikl proizašao iz toga nije dobar ni za što i može biti opasan po život.

Još jedna anegodta

Prije nekoliko godina pokupio sam bicikl od jednoga dečka. Kupio ga je u dobro poznatome trgovačkom centru za osamsotinjak kuna. Oglašavano je da mu je cijena snižena s 1200kn (još jedan često korišten marketinški trik). Samo nekoliko mjeseci star, bicikl se već počeo raspadati. Kontaktirao je odjel za garancije i oni su mu rekli da odveze popraviti bicikl i da im isporuči račun, te da će mu oni pokriti troškove. Popravili smo ga (trebao je novi kotač uz mnogo ostalih stvari) i vratili mu ga, ističući lošu kvalitetu komponenti. Šest mjeseci kasnije zvao nas je opet. Ispalo je da mu je trgovački centar odbio platiti popravak (navodeći normalno tošenje komponenti i redovne servise) i sada on ima daljnje probleme. Već je bio potrošio novac na bicikl koji je bio spreman za otpis. Bilo je teško vjerovati da je star samo godinu dana; hrđa je počela izbijati svuda i krenula se širiti, jeftin krom se počeo ljuštiti na više mjesta, vilica loše kvalitete je prestala raditi. Ali mi smo ga popravili i vratili mu ga. Nakon što ga je preuzeo, rekao je: "Mislio sam da dobivam dobru ponudu, ali za novac koji sam do sada potrošio moga sam kupiti dobar bicikl kao bazu". Teška lekcija, ali daljnji dokaz da dobijete ono za što platite.

Od čega se sastoji OSB

Sada mogu čuti cinike kako sam opsjednut dijelovima. Ako nije najnoviji dio iz vrha ponude, obložen titanijem, računalno projektiran, testiran u svemiru, onda je smeće. Nije tako, iako su neki od mojih mušterija takvi. Možete dobiti dijelove dobre kvalitete za razumne novce, ali ako kupujete jeftino, dobit ćete smeće. Evo neki od primjera propusta i kvarova kojima sam svjedočio na OSBovima:

- plastične ručice kočnica gube svoj oblik, što rezultira kočnicama koje ne koče
- mjenjači, takozvani grip shiftovi (brzine se mjenjaju kako okrećete ručicu, poput dodavanja gasa na motoru) su izbor na OSBovima, dobar izum ali kompliciraniji nego obična ručica mjenjača; mjenjač mora biti u mogućnosti napraviti tisuće pouzdanih promjena brzina i mora držati konstantu poziciju kako bih bicikl bio u jednoj brzini.

Osbovi koriste jeftine, loše napravljene verzije; one se zapkenu ili puknu na prvi znak nekog problema:
- loše provedeni bužiri i sajle, krive duljine – ne rade
- ležaji volana, ležaji pogona, glave loše sastavljene, nepodmazane, izglodani navoji, sve…
- tanki, prešani mjenjači, uvijeni i savijeni, nereaktivni, ne drže u brizini, sami mijenjaju brzine
- vile ugrađene naopako
- volani naopako ili ugrađeni naprijed – nazad
- otpuštena sjedala, lulice, šipke sica, volani, gripovi, mjenjači, sve…
- uvijeni, necentrirani kotači
- glave od jeftinog čelika u kojima su osovine otkazale
- hrđa i boja koja se ljušti posvuda nakon kratkog izlaganja lošijim vremenskim uvjetima

Bicikl u kutiji

OSBovi dolaze u kutijama. U uputama stoji da sve što trebate napraviti je otpakirati ga, napumpati gume, staviti pedale, napraviti nekoliko podešenja i to je to… Smiješno! I što vam oni daju za to? Da, loše oblikovan komad mekanog metala s puno nepravilno oblikovanih rupa i oblika u njemu. Napokon dovedete ovaj komad smeća u vozno stanje i kakav je osjećaj? Grozan. Vozite ga niz cestu i on je težak, glomazan i nereagirajući bicikl. Kočenje je loše i nejednako. Mijenjanje brzina je smijeh. Gdje je užitak u vožnji ovakvoga bicikla?

Suspenzija

Suspenzija zaslužuje svoju sekciju. Suspenzija na biciklima- vrhunski izum. Možete dobiti običnu ramu s prednjom suspenzijom poznate kao "hardtail" ili bicikle s prednjom i stražnjom suspenzijom poznate kao "full suspension." Brdski bicikl se pojavio 1980-ih i napravio revoluciju u biciklizmu. Bicikl sa suspenzijom je kompliciraniji od bicikla bez suspenzije. Standardni bicikl je namijenjen da se vozi po kontinuiranoj površini, cesti ili stazi. Bicikl sa suspenzijom je dizajniran za bacanje uokolo, vožnju niz brdo, preko litica, preko kamenja, preko zahtjevnih terena i mnogo drugih površina. Pogodite što? Da bi bio u mogućnosti pretrpiti takav način korištenja i nastaviti raditi, trebao biti dobro napravljen, sastavljen od kvalitetnih komponenti ili bi se jednostavno raspao.

Jeftini bicikli su dovoljno loši, ali jeftini bicikli sa suspenzijom – molim vas! Uzmite ovo u obzir: jeftini bicikli imaju loše kotače. Kako bi suspenzija mogla apsorbirati silu nastalu vožnjom po neravnoj podlozi, ta se sila preko kotača mora prenijeti na suspenziju, ali jeftini kotači jednostavno ne mogu izvršiti ovaj zadatak, oni se jednostavno saviju. Rama sa suspenzijom ima pokretne dijelove, dok standardna rama nema. Pokretni dijelovi zahtijevaju održavanje, te se mogu lako pokvariti, zapeći, polomiti. Jeftini pokretni dijelovi ne traju. Suspenzija na OSBovima ne traje 5 minuta. Ako se želite baviti brdskim biciklizmom, morate biti spremni potrošiti razumni količinu novca da sastavite ili kupite bicikl koji će izdržati zadatke koje stavite pred njega. Ako želite suspenziju za vožnju po cesti, razmislite o šipki sjedala s amortizerom. Jednostavan izum koji može biti pravi bonus.

Nije sve izgubljeno

Moderne metode proizvodnje su nam omogućile relativno smanjenje cijena mnogih stvari. Bicikli nisu iznimka. Za cijenu od 3000 i više kuna možete birati najrazličitije kvalitetne bicikle s kvalitetnim komponentama za bilo koju namjenu. 3000 kn nije skupo. Danas je potrebno manje od prosječne plaće kako bi se kupio dobar, kvalitetan bicikl. Prije pedeset godina, za dobar i kvalitetan bicikl se trebalo raditi i po nekoliko desetaka mjeseci.

Još niste uvjereni? Još uvijek želite kupiti OSB za 800 kuna? Vjerujte mi, neće trajati. Ako iz bicikla izvučete dvije godine korištenja (za što nema šanse), za neudoban, nesiguran i nekvalitetan bicikl, to ispada 400 kuna godišnje. Bicikl po 4000 kuna će vam trajati 10 godina uz redovno održavanje. Uviđate računicu?

Utjecaj na okoliš

Vozeći bicikl možete se potapšati po leđima za veliki broj razloga. Svako putovanje koje napravite biciklom ima direktni utjecaj na okoliš. Čovjek na biciklu je najefikasniji sustav na planetu. Održavajući se u formi, smanjujete svoj oslonac na društvo i na zdravstveni sustav. I druge prednosti biciklizma su nebrojene. Ljudi koji voze bicikl žive duže, sretnije, zadovoljnije i upotpunjenije. Ali postoji jedna stvar. Potrebni su prirodni resursi kako bi se napravili metalni dijelovi za bicikle, a zatim ih treba distribuirati po cijelome svijetu (skoro svi novi bicikli su napravljeni u Aziji). OSBovi su smetlište koje se treba dogoditi. Želite svake godine kupiti novi OSB kada stari postane neisplativ za popravak? Super, savršeno za zaštitu okoliša i smanjenje zagađenja. Dobar bicikl će vam trajati praktički vječno s dobrim održavanjem.

Zaključak

Došli smo do kraja. Svaka čast na pročitanome. Nemojte kupovati jeftine, nove bicikle. Nije dobro za vas, vaš novčanik niti okoliš. Jedina značajna stvar u tome je profit trgovačkih centara koji ih prodaju. Ako želite kupovati dobar bicikl, nemojte štediti na sebi. Kupite dobar bicikl za nekoliko tisuća kuna. Dobar bicikl bi vam mogao pružiti deset godina uživanja uz uobičajeno održavanje. 400 do 700 kuna godišnje mi se ne čini previše. Tako da jednog dana kada se budete vozili, mijenjajući brzine glatko i precizno, s vjetrom u kosi i s biciklom među nogama koji pravilno reagira na svaki vaš pokret, sjetite se ovog članka i vidjet ćete da je onaj lik na internetu bio u pravu.





Tekst: Robert Vargić/BikeMyDay


 Stranica prilagođena ispisu
03-26-2014 08:15:23 am :: bob11
Istina!
ovih dana sam odlučio za kupovinu bicikla!
obišao sam sve trgovine koje prodaju bicikle,pa čak i trg. centre!moram priznati da se za 3000kn može stvarno odličan bicikli kupiti!osobno sam se odlučio za Meridu koja je koštala 3400,al za gotovinu 30% popusta i izašla me 2380 kn što je stvarno super povoljno!još uložiš 200-300 kn za opremu i mila majka!za razliku od poznanika koji je kupi bicikli za 1000kn i stoji mu u garaži jer ga je nemoguće voziti....
03-26-2014 11:13:24 am :: RoadToNowhere
bob11, za takve novce si mogao vrlo vjerojatno i puno bolje od te Meride. Prva stvar gdje ljudi izgube uštedu je ta, da umjesto da ga kupe u cik zime i plate u pola cijene, svi kupuju kad proljeće dođe i zatopli. E taj popust od 30% ti je čak veća cijena nego što je bila prije mjesec, dva. I to za GOTOVINU!
Također većina ljudi nema pojma da se može raspitati po biciklističkim forumima, gdje će im ljudi rado pomoći oko izbora bicikla i reći što je bolji izbor. Jedan rabljeni bicikl po cijeni 1500- 2000 (ako je u dobrom stanju) ponekad je puno bolji izbor od novoga za 3000. Treba samo malo više se raspitati, razgledati i gledati dugoročno.
03-26-2014 11:26:08 am :: bob11
raspitao sam se ja jako dobro kod ljudi koji žive na biciklima i preporučili su mi tu Meridu!OK!misliš da je polovni bolji,ja se opet nebi složio s tobom,jer je to mačak u vreći i nikad neznaš šta kupuješ....
e sad,što sam se ja kao večina tek sad odlučio na bicikli a ne preko zime kad su jeftinij,to je druga priča...
03-26-2014 11:27:17 am :: bob11
e da,šta sam bolje od te meride mogao dobiti za 2400 kn po tvom mišljenju???
03-26-2014 11:34:45 am :: Frost
2-3 godine nakon što sam posljednji puta u svom životu sjeo na OSB (koji je sad negdje na tavanu i fino trune), skupio sam nešto novaca i kupio si pošteni bicikl koji je sad u trećoj godini korištenja, sve skupa ima oko 6000 km i još uvijek (uz redovito održavanje) vozi kao da sam ga upravo iznio iz trgovine Smile možda jedna od najboljih, ako ne i najbolja investicija koju sam napravio u životu.

BONUS FACT: OSB-ovi su, ako se dobro sjećam, u Francuskoj zabranjeni zakonom! U Francuskoj bicikl prodavati i servisirati smije isključivo profesionalna, obučena osoba za taj posao. Nemojte me držati za riječ, nisam siguran radi li se o Francuskoj ili nekoj drugoj zemlji...

RoadToNowhere je napisao/la:
bob11, za takve novce si mogao vrlo vjerojatno i puno bolje od te Meride. Prva stvar gdje ljudi izgube uštedu je ta, da umjesto da ga kupe u cik zime i plate u pola cijene, svi kupuju kad proljeće dođe i zatopli. E taj popust od 30% ti je čak veća cijena nego što je bila prije mjesec, dva. I to za GOTOVINU!

Apsolutno se slažem s tobom, nekoliko ljudi me pitalo za kupnju bicikla pa čudno gledalo kada sam im rekao da ga kupe negdje u siječnju-veljači.

bob11 je napisao/la:
raspitao sam se ja jako dobro kod ljudi koji žive na biciklima i preporučili su mi tu Meridu!OK!misliš da je polovni bolji,ja se opet nebi složio s tobom,jer je to mačak u vreći i nikad neznaš šta kupuješ....
e sad,što sam se ja kao večina tek sad odlučio na bicikli a ne preko zime kad su jeftinij,to je druga priča...

Ma nemoj na to tako gledati. Sve ovisi o tome kako si građen, koliko se misliš voziti, gdje se misliš voziti (kakva površina), itd. Uvijek je dobro pitati iskusnije bicikliste koji kuže stvari za pokoji savjet. Wink
03-26-2014 11:49:36 am :: RoadToNowhere
bob11 je napisao/la :
raspitao sam se ja jako dobro kod ljudi koji žive na biciklima i preporučili su mi tu Meridu!OK!misliš da je polovni bolji,ja se opet nebi složio s tobom,jer je to mačak u vreći i nikad neznaš šta kupuješ....
e sad,što sam se ja kao večina tek sad odlučio na bicikli a ne preko zime kad su jeftinij,to je druga priča...


Ma ne nisam ja nikako rekla da je svaki polovni bicikl, genijalan bicikl. Nego samo da se dosta ljudi orijentira kad kupuje isključivo na to što im netko predstavlja, a malo ljudi odluči proučiti to dublje i naći najbolji izbor. Nisam ja rekla da si konkretno baš ti takav.
Recimo ja se naježim kad vidim trgovinu Jakovčević i kakav oni šljam ljudima prodaju za 1000- 2000 kuna. A za tu cijenu se može dobiti jedan kakav takav dobar bicikl, a polovni i genijalan.
A što se tiče mog prijedloga, ne bih ulazila u to. Em nisam baš neki profi da bih to mogla tako od oka, em ne znam za što ti treba bicikl, niti kakav. Moj komentar se samo i isključivo odnosio na to, da su ljudi slijepci koji najčešće kupuju što im se predstavlja kao dobro.
03-26-2014 12:09:22 pm :: bob11
RoadToNowhere je napisao/la:
bob11 je napisao/la :
raspitao sam se ja jako dobro kod ljudi koji žive na biciklima i preporučili su mi tu Meridu!OK!misliš da je polovni bolji,ja se opet nebi složio s tobom,jer je to mačak u vreći i nikad neznaš šta kupuješ....
e sad,što sam se ja kao večina tek sad odlučio na bicikli a ne preko zime kad su jeftinij,to je druga priča...


Ma ne nisam ja nikako rekla da je svaki polovni bicikl, genijalan bicikl. Nego samo da se dosta ljudi orijentira kad kupuje isključivo na to što im netko predstavlja, a malo ljudi odluči proučiti to dublje i naći najbolji izbor. Nisam ja rekla da si konkretno baš ti takav.
Recimo ja se naježim kad vidim trgovinu Jakovčević i kakav oni šljam ljudima prodaju za 1000- 2000 kuna. A za tu cijenu se može dobiti jedan kakav takav dobar bicikl, a polovni i genijalan.
A što se tiče mog prijedloga, ne bih ulazila u to. Em nisam baš neki profi da bih to mogla tako od oka, em ne znam za što ti treba bicikl, niti kakav. Moj komentar se samo i isključivo odnosio na to, da su ljudi slijepci koji najčešće kupuju što im se predstavlja kao dobro.


Sve 5!al zato kažem da sam se ja mal raspitao kod iskusnijih,pošto sam bio laik za bicikle......
03-26-2014 01:41:28 pm :: dorka96
Sve ispod 5000kn je sumnjive kvalitete. Od 5-8000 kn je već solidno a ako hoćete nešto iznimno kvalitetno što će trajati godinama 10k+ kuna
03-26-2014 01:53:07 pm :: Ingo
ja sam odrastao na poniki, a onda poslije sam kupio jeftini limexov ... i sasvim su me lijepo sluzili za voznju po gradu.

kada bi mozda odlucio biciklom na more, ili put oko svijeta, onda bi svakako razmislio o ovima 5.000 kn plus Smile
03-26-2014 01:55:47 pm :: Frost
dorka96 je napisao/la:
Sve ispod 5000kn je sumnjive kvalitete. Od 5-8000 kn je već solidno a ako hoćete nešto iznimno kvalitetno što će trajati godinama 10k+ kuna

Na čemu temeljiš ovu svoju izjavu? Jer nema nikakvog smisla.
03-26-2014 06:31:14 pm :: wilko
dorka96 je napisao/la:
Sve ispod 5000kn je sumnjive kvalitete. Od 5-8000 kn je već solidno a ako hoćete nešto iznimno kvalitetno što će trajati godinama 10k+ kuna


jao ne pretjeruj! Znači bic od 4 999 kn je smeće?
03-27-2014 08:39:32 am :: perica_snk
Ista stvar vam je i sa automobilima. Zašto kupovati neku jeftinjaru od 70.000-80.000 Kn, kada se za 300.000-400.000 kn može kupiti sasvim pristojna kolica?!? Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji voze neku Daciu ili Hyundaia kada ima tako pristojnih BMW-ova ili Mercedesa?!?
Dakle svaka čast zaljubljenicima u bicikle, ali stvar je vrlo jednostavna - nemaju ljudi para. A priča "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino" - kod nas je samo priča.
Re: Zašto ne treba kupovati jeftine bicikle iz trgovačkih centara?
03-27-2014 09:51:52 am :: sheff
Bolje i u trgovackim centrima nego u trgovini "jakovčević" u županijskog. nema veceg smeca nego od tih kineskih poluproizvoda sto ih oni prodaju, s uredno nabijenim cijenama. nebi tamo kupio ni svjetlo za bicikla... pljucc
03-27-2014 11:25:51 am :: Frost
perica_snk je napisao/la:
Ista stvar vam je i sa automobilima. Zašto kupovati neku jeftinjaru od 70.000-80.000 Kn, kada se za 300.000-400.000 kn može kupiti sasvim pristojna kolica?!? Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji voze neku Daciu ili Hyundaia kada ima tako pristojnih BMW-ova ili Mercedesa?!?
Dakle svaka čast zaljubljenicima u bicikle, ali stvar je vrlo jednostavna - nemaju ljudi para. A priča "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino" - kod nas je samo priča.

Da, ista je stvar s automobilima. Dacia Logan i Sandero nemaju ni približno jednaku kvalitetu izrade ili komponente na razini BMW-a i Mercedesa. Isto tako je i s biciklima - naravno da full suspension bicikl s karbonskom ramom neće koštati koliko i trekking bicikl s aluminijskom ramom.

Što, kao i kod automobila, nikako ne znači da je trekking bicikl s alu ramom loš sam po sebi. Jednostavno, svatko si kupuje bicikl po potrebi. Ono što je glavni problem je što su ljudi, pod izlikom povoljnije cijene, voljni kupiti loš "bicikl" koji ih na kraju krajeva ispadne skuplji nego neki malo kvalitetniji bicikl. Kako RoadToNowhere kaže - nekad možeš bolje proći s rabljenim kvalitetnim biciklom nego novim, a škartom.

Smile





Advertisement

U ponudi red toy pudle...
Crvene patuljaste i to...
Odgajivačnica Petar Ve...
imamo ženskih i muških...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:269

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Zvjezdano nebo