Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Grad Osijek projektom Osječkih urbanih vrtova omogućava građanima obrađivanje neizgrađenog građevinskog zemljišta u vlasništvu Grada, u površinama primjerenim za neprofitnu upotrebu, a u svrhu proizvodnje hrane, začinskog i ljekovitog bilja i cvijeća za vlastite potrebe.

Za sezonu 2014. predviđeno je urediti i opremiti dvije lokacije – iza dvorane Gradski vrt, površine 1 ha s oko 150 parcela i na Jugu II uz "intrazonsku cestu" oko 2,5 ha s oko 250 parcela, a na ovoj drugoj lokaciji projekt je predstavio gradonačelnik Ivan Vrkić.

Urbani vrtovi pozitivan su primjer održivog korištenja gradskog zemljišta do privođenja planiranoj namjeni, ali oni su i više od toga u socijalnom, ekonomskom i ekološkom smislu - predstavljaju oblik socijalne politike grada za društvenu koheziju, potporu ekonomski ugroženim i isključenim skupinama društva i drugima, vrijedan su doprinos sadržaju i kvaliteti života u gradu i čine specifičan oblik javnog prostora.

Gradski vrtovi pridonose:
- održivom razvoju,
- razvoju partnerstva Grada sa građanima ,
- očuvanju zdravije okoline,
- očuvanju bioraznolikosti,
- ekološkoj svijesti građana,
- poticanju tradicionalnog načina uzgoja hrane,
- dostupnosti zdrave hrane,
- povezivanju sa prirodom,
- zdravom načinu korištenja slobodnog vremena,
- promoviranju zdravog stila života,
- općem poboljšanju psiho-fizičkog zdravlja ljudi.

Projekt je nastao temeljem inicijative mjesne samouprave i zainteresirane udruge Ospera, a po uzoru na primjere dobre prakse drugih hrvatskih i drugih europskih gradova.

Europska komisija financira projekte urbanih vrtova kroz svoj projekt Europski urbani vrtovi Otesha, koji okuplja šest organizacija u pet europskih gradova koji se povezuju preko urbanih vrtova, dijele iskustva i ostvaruju inovativne Otesha vrtove.

Analizom načina postupanja drugih gradova utvrđeno je da su neki gradovi potpisivali ugovore s krajnjim korisnicima (Zagreb, Belišće), a neki su zemljište dali na korištenje udrugama radi organizacije projekta gradski vrtovi (Čakovec, Varaždin, Rijeka). Urbani vrtovi se sastoje od vrtnih parcela veličine do 50 m2 i zajedničkih dijelova sa pripadajućom zajedničkom opremom (pristupni putovi i staze, drvena i montažna spremišta alata i organskog gnojiva, komposteri, klupe i kante za odlaganje otpada, vrtne sjenice i nadstrešnice).

Gradski vrtovi uspostavljaju se na razdoblje od 2 godine, uz mogućnost produljenja na temelju novog ugovora. Lokacije gradskih vrtova su podložne promjeni, ovisno o privođenju gradskog zemljišta planiranoj namjeni i o iskazanom interesu građana. Prava i obveze svih sudionika projekta "Osječki urbani vrtovi" određeni su Zaključkom o provođenju projekta "Osječki urbani vrtovi“.

Grad Osijek će u svrhu pripreme urbanih vrtova izvršiti oblikovanje gredica i staza iskolčenjem, izbušiti bunare i postaviti pumpe za vodu, na zajedničkim dijelovima postaviti drvena i montažna spremišta alata i organskog gnojiva, kompostere, klupe i kante za odlaganje otpada, a naknadno i prema mogućnostima i vrtne sjenice i nadstrešnice te djelomično ili u cijelosti ograditi prostor urbanog vrta, drvena i montažna spremišta alata i organskog gnojiva. Grad Osijek može do 30 % ukupne površine pojedinačne lokacije urbanog vrta dati na korištenje jednoj ili više neprofitnih udruga u svrhu omogućavanja prijenosa primjera dobre prakse na ostale korisnike lokacije gradskog vrta i održavanja prigodnih edukacija, škole u prirodi i ostalih aktivnosti vezanih uz vrt.

Tekst: Osijek.hr


Gradonačelnik Ivica Vrkić i njegovi suradnici danas su simbolički, na prvi dan proljeća, predstavili projekt osječkih urbanih vrtova.

Riječ je o neiskorištenoj i donedavno zapuštenoj zemlji u vlasništvu Grada ukupne veličine preko 11.5 tisuća kvadratnih metara koje se nalazi u neposrednoj blizini igrališta NK Metalac, odnosnio Bikare. Taj će se prostor dati građanima Osijeka na korištenje za uzgoj zdrave hrane.



Prema riječima gradonačelnika Vrkića, cilj projekta urbanih vrtova je urediti zapuštene gradske parcele tako što će se dati na korištenje građanima koji će na takvim malim parcelama sami moći uzgajati proizvode koji su im potrebni.



Jug 2 je odabran kao pogodna lokacija za pilot projekt zbog velike količine zemljišta koje je na raspolaganju građanima, velikog broja građana koji žive u višekatnicama i nemaju zemlju van grada koju bi mogli obrađivati, ali i zbog činjenice da će skorašnja gradnja intrazonske ceste na Jugu 2 između Južne obilaznice i Labinske ulice značiti uklanjanje postojećih urbanih vrtova. Građani koji su preko takvih malih povrtnjaka uzgajali proizvode koji su im potrebni te si na taj način olakšavali život u vrijeme krize tako će dobiti zamjensku lokaciju na kojoj će se nastaviti baviti uzgojem.



Lokacija Rastanci na Jugu 2 samo je pilot projekt, potvrdio je Vrkić, a pokaže li se uspješnim, slični urbani vrtovi mogu se očekivati i u drugim dijelovima grada, gdje god postoje mogućnosti za njih.





Tekst i foto: M.M./Osijek031.com


 Stranica prilagođena ispisu
03-21-2014 12:15:54 pm :: paraTHEajz
sve dok linić ne bude zaključio kako mu tu odlaze pare, pa će uvesti i na to porez, pošto ipak ljudi ništa ne daju državi, a jedu...




Na prodaju stenci malt...
American Bully Klas...
Oštenjeni 08.01.2024. ...
Tražim suradnike koji ...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:325

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!