Nezaposleni više ne moraju po žig, ali se uvodi obavezno mjesečno individualno savjetovanje
04.02.2014. 16:27

Naime, od 1. siječnja ove godine nema više obaveze mjesečnog dolaska na šalter zbog dobivanja žiga u evidencijski list, ali je uvedena obaveza individualnog savjetovanja svaka četiri tjedna.
Nezaposleni će se od sada morati jednom mjesečno javljati svom savjetniku s ispunjenim planom traženja posla. Dogovoreni termin sa savjetnikom neće se smjeti propustiti, a ukoliko dođe do izostanka, priznavat će se samo potvrda o bolničkom liječenju, ne i o ambulantnom, a neće vrijediti ni potvrda liječnika obiteljske medicine.
Osoba koja se u roku od tri dana ne javi savjetniku već četvrti dan bit će ekspresno brisana iz evidencije Zavoda. Također, savjetnik će obavijestiti nezaposlenu osobu o svim aktivnim natječajima i sezonskim poslovima koji će, budu li ponuđeni nezaposlenoj osobi, od sada biti obavezni. Odbijanje vodi, pogodili ste, brisanju iz evidencije. Uvode se i redovite konzultacije, obavezne naravno, kao i svaki poziv na radionicu ili natječaj. Novim pravilima uvodi se više posla za same savjetnike, ali se planira povećati i aktivnost samih nezaposlenih osoba u traženju posla.
A što se tiče djelatnika na šalteru, oni će i dalje voditi evidencije novopridošlih osoba te onih osoba koje se ponovo javljaju u Zavod uslijed gubitka posla.
Drugim riječima, nezaposleni više ne moraju ići jednom mjesečno u Zavod po žig, ali moraju ići jednom mjesečno u Zavod na individualna savjetovanja. Ostaje za vidjeti hoće li novi režim zaista donijeti neke pomake nabolje u smislu pronalaženja posla od strane djelatnika HZZ-a ili su promjene uvedene samo kako bi se opravdalo postojanje velikog broja (nepotrebnih?) savjetnika te kako bi se, kroz rigorozno brisanje "prestupnika", fabricirala loša krvna slika mogućnosti za zaposlenje u našoj regiji, ali i cijeloj državi.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Ana Mišin/Foto-Arhiv-031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (6)
Na zavodu si zato što si nezaposlen. Onda se ne javiš - pa te obrišu.
I što sad? Jesi sad zaposlen ili si i dalje nezaposlen? A država se može hvaliti kako je pad nezaposlenosti pao jer brišu ljude iz evidencije.