Istraživanje BIRN-a: Hrvatska potrošila više od 28 milijuna eura na optužene za ratne zločine
23.12.2013. 14:40

Prema rezultatima tog istraživanja BIRN-a, državna pomoć haškim optuženicima iznosila je 40 milijuna eura, i to kako slijedi:
- Bosna i Hercegovina: 640.000 eura
- Hrvatska: 28.145.610 eura
- Kosovo: 16.750 eura
- Makedonija: 9.480.000 eura
- Srbija: 1.700.000 eura
- službeni podaci (samo za Republiku Srpsku)
- službeni podaci (djelomični iznos; s privatnog fonda u Hrvatskoj uplaćeno je najmanje još 1.100.000 eura)
- službeni podaci (s privatnih fondova uplaćeno je najmanje još 1.567.000 eura)
- procjena (djelomični iznos)
- službeni podaci
Dakle, dvije države koje su izdvojile najviše javnih sredstava na optužene pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) su Hrvatska, koja je na trojicu optuženih potrošila više od 28 milijuna eura, i Makedonija, koja je potrošila 9.5 milijuna na samo dvojicu ljudi.
Hrvatska je u razdoblju od 2006. do 2012. godine potrošila više od 28 milijuna eura samo na obranu generala Antu Gotovinu, Mladena Markača i Ivana Čermaka,koji su na kraju oslobođeni svih optužbi. Hrvatska je definirala obranu svojih državljana optuženih pred Tribunalom kao državnu politiku i potrošila je ogromne svote novca kako bi bili oslobođeni, s ciljem obrane ratnih heroja, osvajanja političkih poena kod kuće i sprečavanja daljnjeg srozavanja slike zemlje u svijetu.
Hrvatska – prema rezultatima istraživanja - nije lako objelodanila pun iznos utrošenog, vjerojatno zato što je javnost osjetljiva na visoke troškove i zbog teške gospodarske krize u zemlji. Tako Hrvatska nije željela otkrivati ništa više od već poznatog iznosa od 28 milijuna eura potrošenih na obranu trojice generala oslobođenih optužbi za ratne zločine, usprkos tome što je obavezna to učiniti prema Zakon o pravu na pristup informacijama od javnog značaja. Nisu objelodanjene ni informacije o drugim uplatama, primjerice bosanskim Hrvatima optuženim za zločine počinjene tijekom rata u BiH koji su hrvatski državljani. Ne zna se je li Zagreb pomagao ovim osobama ili ne.
Ne postoji niti službena potvrda o iznosu koji je hrvatska država potrošila na angažiranje američke tvrtke "Patton Boggs" za lobiranje u predmetima protiv generala. Zaklada za istinu o Domovinskom ratu, netransparentni privatni fond za pomoć generalima i opravdavanje njihova djela počinjenih tijekom rata, također nije objavila svoje financije.
Preostale države bivše Jugoslavije potrošile su manje na veći broj optuženih, ali ukupan iznos izdvojen za ratne zapovjednike koji su pred međunarodnim sudom morali odgovarati za neke od najgorih zločina počinjenih u Europi poslije Drugog svjetskog i dalje iznosi skoro 40 milijuna eura.
Sumnjivi fondovi koji se nikome nisu davali na uvid prikupljali su gotovinu putem javnog poziva na pomoć optuženima za ratne zločine u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu, ali se i dalje ne zna koliko je novca prikupljeno i na što je točno potrošen.
Za detaljnije informacije ovog istraživanja za svaku državu zasebno, čitajte na:
- Hrvatska
- Države regije

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (3)
- Hrvatska: 28.145.610 eura
Sto ce reci da smo mi, gradjani RH, platili obranu osumnjicenika i osudjenika iz BiH.
Ima se, moze se...