Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Udruga Partnerstvo za društveni razvoj (PSD) je upravo završila još jedan projekt: CIMON – Civil Initiative Monitoring, tijekom kojeg su radili sveobuhvatno istraživanje „Ostvarivanje prava srpske nacionalne manjine“ u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Projekt je trajao dvije godine i obuhvatio je pet gradova (Vukovar, Vinkovci, Ilok, Beli Manastir i Osijek) i 16 općina (Bilje, Ernestinovo, Jagodnjak, Kneževi Vinogradi, Popovac, Negoslavci, Stari Jankovci, Erdut, Šodolovci, Nuštar i Markušica). Napravljena je jedinstvena sveobuhvatna analiza ostvarivanja prava srpske nacionalne manjine na području ove dvije županije, te su također analizirani gospodarski i demografski trendovi u posljednjih 20 godina.

Rezultati istraživanja, između ostalog, objašnjavaju situaciju u Istočnoj Slavoniji, gospodarsku i demografsku sliku navedenih županija i poruke s terena koje su dobivene od stanovnika tih županija (i većinskog naroda i manjina). Rezultati su poražavajući: ciljane županije zapostavljena su regija u Republici Hrvatskoj: gospodarstvo je na koljenima, bilježe rekordnu nezaposlenost i poražavajuću demografsku situaciju. Sve su to alarmantni podaci koji zahtjevaju hitnu intervenciju.

Između ostalih podataka, zanimljiv je broj pripadnika srpske nacionalne manjine prema popisma stanovništva iz 1991. i 2011. godine. U Osječko-baranjskoj županiji broj pripadnika srpske manjine smanjen je za 54,81% u tih 20 godina, s 52.350 na 23.657 stanovnika, dok je u Vukovarsko-srijemskoj županiji taj pad nešto manji, 39,28%. Najveća je razlika u broju stanovnika srpske nacionalnosti zabilježena u Vinkovcima (pad od 72%), a najmanja iz Osijeka (pad od 0,62%). Ukupno, na razini Hrvatske, broj stanovnika srpske nacionalnosti manji je za 67,91%.

Napomena: podaci o brojnosti stanovništva navedeni u istraživanju odudaraju od podataka Državnog zavod za statistiku iz Popisa 1991.






Detaljniju analizu i više grafova pogledajte u dokumentu koji se nalazi niže u tektstu.

Istraživanje se bavi i visokom stopom nezaposlenosti u ove dvije županije, trendom njihovog rapidnog starenja, odnosno iseljavanja mladih ljudi s ovog područja, obrazovanju na jeziku i pismu srpske nacionalne manjine itd.

Neke od ključnih poruka ovog istraživanja su: Osigurajte vladavinu prava i dosljednu provedbu već postojećih zakona! Uložite u gospodarstvo i zapošljavanje! Mladi odlaze, posla nema, Slavonija i Baranja su na koljenima! Dosta je da se o našoj regiji izvještava samo na incidentnoj razini, u slučajevima prirodnih katastrofa i negativnih konotacija prema srpskoj nacionalnoj manjini!





Tekst: M.M./Osijek031.com



 Stranica prilagođena ispisu
12-19-2013 08:03:17 am :: Od sutra prestajem
E sad da vidimo koliko je Hrvata otjerano iz Vojvodine, u mom naselju znam mnoge obitelji koje su u zadnjih desetak godina doselile. Tko se brine njihova prava? RH sigurno ne, Srbija još manje.
12-19-2013 08:18:36 am :: tranquilize
koga briga ? otislo je i hrpa drugih nacionalnih manjina da o hrvatima i nepricam, srbi su bar imali putne troskove za kanadu,britaniju,srbiju... jer bi im drzava obnovila kuce koje bi onda fino prodali i u bijeli svijet, na drugoj strani sam ja dobio od drzave jednu veliku ku**inu a od srba srusenu kucu ispisanu njihovim imenima i svetim savom (na cirilici jelte)
12-19-2013 08:27:01 am :: simo031
Statistika je kurva matematike.
Za koliko je pao ukupan broj stanovnika u istom vremenskom periodu?
12-19-2013 08:29:44 am :: Redakcija 031
Neke rezultate u ovom istraživanju treba uzeti sa zrnom soli. Zbog zbog navedenih podataka o broju Srba u Osijeku 1991. poslali smo upit autorima istraživanja o metodologiji i izvorima, budući da broj Srba 1991. u Osijeku naveden u istraživanju znatno odudara od broja iz Popisa 1991. i drugih istrazivanja.

Popis 1991. [Osijek] - sastav stanovništva

http://bib.irb.hr/prikazi-rad?rad=379540
12-19-2013 01:24:11 pm :: Redakcija 031
Na naš upit stigao je sljedeći odgovor:


Prilikom istraživanja korišteni su službeni podaci Državnog zavoda za statistiku (nadalje: DZS). Što se tiče popisa stanovništva iz 1991. godine, upravo iz DZS-a su dobili informaciju da su objavljeni podaci o stanovništvu po gradovima i općinama sami za sebe neusporedivi s kasnijim popisima jer je Zakonom o područjima županija, gradova i općina uveden županijski teritorijalni ustroj kojim je zamijenjen dotadašnji općinski ustroj. Savjet DZS-a tada je bio da jedino što bi eventualno mogli učiniti u cilju usporedivosti rezultata popisa stanovništva iz 1991., 2001. i 2011. jest da iz popisa 1991. godine ručno zbrojimo broj stanovništva po naseljima koja danas čine ciljane gradove.

Sukladno gore navedenom, metodologija primjenjena kod izračuna broja ukupnog stanovništva i stanovništva srpske nacionalne manjine u ciljanim općinama, gradovima i županijama za 1991. godinu je bila sljedeća:

- iz Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj (propisi.hr/print.php?id=5006) izdvojili smo naselja koja danas čine ciljane gradove
- iz službenog izvješća o popisu stanovništva prema narodnosti 1991. DZS-a izdvojili smo broj stanovništva srpske nacionalne manjine po gore navedenim naseljima, te ih potom zbrojili
- konačno dobili sljedeći pregled:



Kao što je razvidno iz gornje tablice, prilikom grafičke obrade podataka kod grada Osijeka je došlo do pogreške.





Advertisement

Na prodaju prelepo muš...
Na prodaju stenci BIGL...
Potrebne djevojke za r...
Prelepi stenci korgija...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:197

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Zvjezdano nebo