Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Djelatnik Googlea Neil Fraser prije nekoliko mjeseci posjetio je Vijetnam da provjeri kako se uči informatika u vijetnamskim osnovnim i srednjim školama te koliko je taj prdmet važan djeci u toj siromašnoj i nekad izoliranoj zemlji. Rezultati su zanimljivi čak i u kontekstu informatičkog obrazovanja u Hrvatskoj.

U Vijetnamu djeca počinju s informatičkim obrazovanjem već u drugom razredu osnovne. Kreću s najosnovnijim stvarima, uključujući kako rukovati antiknim 5.25" floppy disketama. U trećem razredu Vijetnamci uče kako koristiti Microsoft Windows, piratski naravno jer su škole toliko siromašne da si ne mogu priuštiti da imaju originalne programe. U trećem razredu uče i kako koristiti Microsoft Word, na engleskom naravno, što predstavlja mali problem u tako ranoj dobi, ali s druge strane dobro je za učenje engleskog kao svjetskog jezika broj 1.

U četvrtom razredu uče programiranje, od najjednostavnijih sljedova naredbi prema složenijim petljama i kompleksnijim programima. Do petog razreda već postaju solidni programeri sposobni rješavati kompleksnije i složenije zadatke.

Neil Fraser je napravio i usporedbu s jednom od najpoznatijih srednjih škola za informatičare, Galileo Academy u San Franciscu. Prema njegovim saznanjima, učenici u osnovnim školama u Vijetnamu rješavaju zadatke iste težine kao srednjoškolci u Americi, a problemi koje rješavaju srednjoškolci u vijetnamskim školama spadaju među teže zadatke koje kandidati dobivaju na razgovoru za posao u, recimo, Googleu. Prema njegovoj procjeni, većina srednjoškolaca u razredu koji je on posjetio mogla bi bez problema dobiti posao u Googleu.

Iskustvo iz Vijetnama pokazuje da za uspjeh u predmetu poput informatičkih znanosti (pa i engleskog jezika) potrebno je krenuti u što ranijoj dobi i, ne manje važno, pružiti onim najtalentiranijim učenicima neograničene mogućnosti za razvoj. Upravo ovo posljednje razlog je zašto je iskustvo iz Vijetnama važno i za hrvatski kontekst. Naime, i kod nas su informatičke znanosti još uvijek dosta marginalizirane i podcijenjene unutar našeg obrazovnog sustava, a dokaz tomu je žalosna činjenica da učenici koji su pobijedili na državnom natjecanju iz informatike ili astronomije ne dobivaju nikakve dodatne bodove za upis u srednje škole, za razliku od učenika koji su postigli sportske uspjehe a koji ostvaruju pravo na dodatne bodove.

Prema pisanju portala srednja.hr, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u siječnju je, nakon provedene javne rasprave, donijelo Odluku o elementima i kriterijima za upis kandidata u I. razred srednje škole u školskoj godini 2013./2014. Prema toj odluci, osnovnoškolci koji su nagrađeni Oscarom znanja za područje informatike i astronomije ili su pobijedili na državnom natjecanju neće dobiti dodatne bodove prilikom upisa u srednje škole. Ministarstvo tvrdi kako je novi način bodovanja pravedniji od prethodnih te da se ni prethodnih godina uspjeh na natjecanjima iz izbornih predmeta (vjeronauk, astronomija, informatika, drugi strani jezik...) nije vrednovao za upis.

Na popisu izuzetno značajnih predmeta za upis koji je sastavila Agencija za strukovno obrazovanje nalaze se samo obavezni nastavni predmeti iz osnovne škole. Dakle, prema novim kriterijima za upis u srednje škole, učenici koji su u 7. i 8. razredu iz predmeta posebno značajnih za nastavak školovanja bili državni ili međunarodni prvaci imaju pravo izravno upisati programe koje žele, dok državni prvaci iz informatike i astronomije nemaju to pravo.

To je dovelo do negodovanja roditelja i učenika jer, ako uzmemo za primjer zagrebački MIOC (Matematičko-informatički obrazovni centar), kod njih su matematika i informatika izuzetno važni predmeti, novim načinom bodovanja može se dogoditi da učenik koji je pobijedio na državnom natjecanju iz informatike ne može upisati MIOC zato što ima zaključenu četvorku iz, na primjer, tjelesne i zdravstvene kulture.

Možda bi predstavnici Ministarstva trebali otići na studijsko putovanje u Vijetnam da vide važnost učenja informatike u školama, posebice u kontekstu sve bržeg razvoja novih tehnologija. Dokle god sportaši ili plesači kod nas imaju povlašten položaj u odnosu na informatičare, prijeti nam opasnost da za desetak godina ostanemo mala zemlja na brdovitom Balkanu koja će sa zavišću gledati u daleki Vijetnam kao uzor...

Tekst: M.M./Osijek031.com
Izvor: srednja.hr


 Stranica prilagođena ispisu
06-13-2013 01:36:50 pm :: rockeros
nazalost nas obrazovni sistem je u totalnoj banani.sjecam se informatike iz svoje srednje skole.vecina razreda je s obzirom da smo upisali srednju strojarsku skolu znao vise nego prosjecno upotrebljavati racunalo,ali smo 2 godine pisali naredbe u dos-u,ucili kako praviti novi folder na desktopu i promijeniti boju i velicinu fonta u wordu.s druge strane smo iz struke radili 2d crtanje,cnc programiranje i 3d modeliranje.zapitam se onda ko je blesav?progffesori koji tako nesto predaju ili ministarstvo koje propisuje takav program?
06-13-2013 02:32:42 pm :: milo_moje
ma kod nas je bitno da znamo kada je bio američki građanski rat, tko je postao njihov predsjednik, dužine rijeka, kakva je klima u čileu, koliko ima američkih država i tako dalje ....

kada smo imali prvi put informatiku, moja sega-mega je bila par svjetlosnih godina ispred kompjutera na kojem sam prepisivao naredbe za izvođenje neke operacije

naši dragi dušebrižnici brinu o spolnom odgoju u školama, a to što nam djeca u osnovnim školama puše, isprobavaju lake i sve češće teške droge, ostaju curice trudne jer im nitko ne objasni kontracepciju jer nas je sve sram, o tome se ne priča

veoma mi je fascinantno da jedna zemlja kao vijetnam shvati što današnji svijet traži, da preskoče sve dosadne teme i podučavaju djecu znanjima na kojima se čak i djelatnici Google-a dive




Pomeranac / Pomeranian...
Pomeranac štenci slobo...
French bulldog kennel ...
Na prodaju štenci (MUŽ...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:308

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!