Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Već je poznat statistički podatak da je stopa razvoda u Hrvatskoj prešla 25% i još se penje, a jedan od najvećih problema nakon razvoda je neplaćanje alimentacije. Prema nekim procjenama, u Hrvatskoj alimentaciju (ili uzdržavanje djeteta) uopće ne prima ili ju ne prima redovito oko 60 tisuća djece. U 90% slučajeva alimentaciju plaćaju očevi.

Iako postoje slučajevi totalne nebrige očeva prema svojoj djeci i namjernog neispunjavanja svojih obveza, pogoršana gospodarska situacija, kriza i recesija odrazili su se bez sumnje i na mogućnost plaćanja alimentacije kod onih roditelja koji imaju dobru volju. To se vidi po činjenici da je osječki Općinski sud do 1. listopada ove godine zaprimio 108 prijedloga za ovrhu zbog neplaćanja alimentacije, što je gotovo dvostruko veći broj u odnosu na dvije godine ranije.

Visina alimentacije određuje se ili na temelju dogovora među strankama postignutog pred Centrom za socijalnu skrb koji ima snagu ovršne isprave ili ju određuje sud sudskom presudom, u pravilu u visini do 50% mjesečnih primanja tuženika. U slučajevima kada obveznik uzdržavanja ima redovna primanja, alimentacija se naplaćuje bez većih problema. Novi Ovršni zakon koji je stupio na snagu 15. listopada ove godine propisao je da ovrhe na plaćama više ne idu sudskim putem kako je to bio slučaj do sada, već preko FINE koja na temelju sudske odluke blokira ušteđevinu obveznika na žiro, tekućem računu ili štednoj knjižici, čime se znatno skraćuje put naplate jer je rok 30 dana.

Ako obveznik uzdržavanja ne radi, a ima imovinu, tada se pokreće ovršni postupak na nekoj od njegovih pokretnina kao što su mobitel ili kućanski aparati. Mnogo je složenija situacija onda kada obveznik uzdržavanja nema pokretnine a ima nekretninu jer se tada provodi ovrha nad tom nekretninom, ali isključivo kao krajnja mjera nakon što se naplata nije mogla osigurati ni na koji drugi način. Drugim riječima, ako obveznik uzdržavanja nema redovna primanja i nema novca za plaćanje alimentacije, slijedi mu kao krajnja mjera ovrha na kuću, stan ili neku drugu nekretninu.

Dakle, obveza plaćanja alimentacije ne prestaje čak i u situacijama kao što je gubitak posla. Ovrha u postupku za alimentaciju ima prioritet u odnosu na sve druge ovrhe na plaću i, što je također važno, naplaćuje se retroaktivno, što dovodi do situacija o kojima smo mogli čitati u medijima da neki obveznici uzdržavanja izdvajaju i više od tri četvrtine svojih primanja na ime alimentacije i neplaćenih zaostataka.

Treba spomenuti i mogućnost da alimentaciju samohranim roditeljima čija su djeca mlađa od 18 godina, a od supružnika nisu dobili alimentaciju dulje od šest mjeseci može platiti i Centar za socijalnu skrb koji će ih privremeno uzdržavati sve dok supružnik ne počne plaćati alimentaciju. U slučaju da do toga ne dođe, Centar za socijalnu skrb podnosi kaznenu prijavu protiv neodgovornog roditelja.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031


 Stranica prilagođena ispisu




Iznajmljujem namješten...
Na raspolaganju su 4 m...
Na prodaju prelepi šte...
Vrhunski stenci, profe...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:400

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!