Nakon sjajne atmosfere i pobjede hrvatske reprezentacije u Osijeku, klupski nogomet vratio se u Gradski vrt. Desetkovani bijelo-plavi su u sklopu 12. kola MAXtv Prve lige ugostili Zadar i pobijedili s 2:0.

Prvenstvenu utakmicu obilježio je bojkot Kohorte. Osječki navijači odlučili su bojkotirati susret sa Zadrom te taj način izraziti nezadovoljstvo radom klupske uprave, posebno onime što se dogodilo oko prijateljske utakmice s Vojvodinom iz Novog Sada. Na mjestu gdje inače stoji Kohorta ''zjapila'' su prazna mjesta, bio je obješen transparent na kojem je pisalo: "Izdali ste klub i navijače, a sa Srbima se igrate braće?"

Iako je ulaz na ovu utakmicu bio besplatan, nije se skupilo previše gledatelja. Novinari su se nekako "složili" oko brojke od 1.500 ljudi. Nogometaši Osijeka vrlo dobro su otvorili utakmicu. Već u šestoj minuti povratnik u vezni red Domagoj Pušić ukrao je loptu gostujućoj obrani, ušao u šesnaesterac i precizno pogodio za vodstvo Osijeka.

Prvo poluvrijeme i nije pružilo atraktivan nogomet gledateljima u Gradskom vrtu. Imali su Osječani još nekoliko uprilika u prvome dijelu, dok su Zadrani uz čvrstu obranu prijetili iz kontranapada. Prvu zamjenu gosti su napravili u 39. minuti. Bivši igrač Osijeka, veteran Jakov Surać ušao je u igru umjesto Ivana Tokića.

U 40. minuti Osijek je imao dobru šansu. Kapetan Ivo Smoje, koji je odigrao vrlo dobru utakmicu, nabacio je loptu, a glavom je preko vrata gađao Ibriks. Da su uloge bile obrnute u ovoj akciji, vjerojatno bi Osijek udvostručio vodstvo.

Novu priliku Osijek je imao tri minute kasnije kada je Zoran Kvržić probio desnu stranu, no lopta nije došla na drugu stranu gdje je sam bio napadač Gavro Bagić. S minimalnim vodstvom Osijeka otišlo se na odmor.

Odmah na početku nastavka Zadrani opasno prijete preko Antonija Mršića, sina Osijekovog stratega Stanka Mršića, no nije se zatresla mreža bijelo-plavih. Osječani uzvraćaju na drugoj strani preko Bagića, ali ostalo je 1:0 za domaće.

U 56. minuti Igor Prahić je ostao sam u šesnaestercu, ali glavom šutira preko Vargićevih vrata. Pet minuta kasnije nova prilika za goste, Stipe Perica tek što je ušao u igru glavom šutira, a Ivan Vargić fantastično reagira i spašava svoja vrata. Osječani su u tome periodu bili inferiorniji, pa je Mršić odlučio mijenjati. Mihael Pongračić zamijenio je Gavru Bagića.

Saša Novaković u 65. minuti imao je sjajnu priliku za domaće. Potpuno je sam išao na vratara Tomu Gluića, ali veznjak Osijeka promašio je cijela vrata! Osječani su se probudili nakon toga, u igru je ušao i mladi Andrej Lukić, ali mreža se nije tresla sve do 81. minute.

Kontranapad Osijeka dobro su izveli Lukić i Pongračić, a potonji je nakon ulaska u šesnaesterac precizno pogodio za vodstvo domaćih od 2:0. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, ali atmosfera na tribinama bila je za svaku pohvalu. Iako nije bilo Kohorte, navijači na istoku navijali su i bodrili borbene Osječane koji su unatoč svim poteškoćama upisali nova tri boda.

U sljedećem kolu Osijek gostuje u Kranjčevićevoj kod Zagreba, a Zadar će ugostiti Rijeku.

MAXtv Prva liga, 12. kolo:
Osijek - Zadar 2:0 (Pušić 6', 81')
Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.500
Sudac: Marko Matoc
Osijek: Vargić, Ibriks, Smoje, Vrgoč, Aleksić (od 86' Pavić), Kurtović, Pušić, Kvržić, Novaković, Zubak (od 67' Lukić), Bagić (od 63' Pongračić).
Trener: Stanko Mršić
Zadar: Gluić, Šimurina (od 70' Gržan), Sarić, Jerbić, Prahić, Begonja, Tokić (od 38' Surać), Heister, Banović, Jolić (od 61' Perica), Mršić.
Trener: Ferdo Milin
Žuti kartoni: Bagić 27', Smoje 78' / Begonja 84', Banović 88'
Crveni kartoni: -

Tekst: Mario Glasnović

10-21-2012 10:32:52 am :: PreacheR
Mislim da bi gledatelja bilo i više da termin odigravanja utakmice nije bezvezan. Puno ljudi u to vrijeme ide po kojekakvim svatovima, rođendanima, obilazi trgovačke centre, ide u kino... Ako mogu Nijemci igrati u 15:30, Talijani u 15:00, Englezi u 16:00, zašto se mi moramo praviti pametni i igrati u 18:00? Valjda zato što imamo jeftine struje na bacanje, pa što ne bi onda igrali pod reflektorima. Šta bi falilo da se po onako krasnom jučerašnjem danu tekma igrala u 15 ili 16 sati? Ja sam najviše volio tekme koje su se igrale nedjeljom popodne. To je vrijeme kad se ionako većina ljudi uglavnom dosađuje.
10-21-2012 05:49:15 pm :: Mladjo
mršić je čudotvorac. s takvom ekipom pobijediti i totalno nadigrati zadar... svaka mu čast! šteta za izgubljena dva boda protiv splita, sad bi bili drugi.

ne znam šta bi se trebalo dogoditi da se osječani vrate na stadion. ostavimo po strani sva govna i mulj u kojima pliva hrvatski nogomet, jer nekako sam mišljenja da svaki istinski navijač barem na 90 minuta može zaboraviti na sve to i jednostavno gledati i s tribina bodriti klub koji voli. prošle godine finale kupa, ove godine najmanje primljenih golova i najmanje poraza uz dinamo, treće mjesto na tablici i ekipa na terenu koja je stvarno borbena klapa, nešto što navijači najviše puše.

subota, lijepo vrijeme, besplatan upad, al džabe...
10-21-2012 06:31:54 pm :: nake_rado
Ja recimo nisam ni znao za bespla upad, kao ni većina ljudi s kojima sam pričao.
Definitivno su zaslužili veću gledanost ove sezone, al neće se ljudi odjednom sami vratit na tribine, malo marketinga nebi škodilo.
Tekmu se samo zbog Smoje isplati doć gledat, čovjek se bori i grize 90 minuta svaku tekmu da to više nije normalno. Nadam se da mlađi igrači primjećuju to i uče od njega.
10-22-2012 02:57:35 pm :: Ed Wood
Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): ›
ostavimo po strani sva govna i mulj u kojima pliva hrvatski nogomet, jer nekako sam mišljenja da svaki istinski navijač barem na 90 minuta može zaboraviti na sve to i jednostavno gledati i s tribina bodriti klub koji voli.

Pa kažu da je bilo 1.500 ljudi. Što znači da je svaki pravi navijač Osijeka zaista i bio na stadionu.
10-22-2012 09:03:37 pm :: Mladjo
a i to što kažeš. simpatizera osijeka u slavoniji i baranji ima možda i 100.000, ali pravih navijača jako malo. to ima dosta veze i s mentalitetom, ali hvala bogu i s ekonomskom situacijom, pogotovo u ovom dijelu hrvatske. tko još danas misli na nogomet...