Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama Obiteljski centar Osječko-baranjske županije organizirao je predavanje pod nazivom "Nasilje nad ženama u Hrvatskoj - učinjeni pozitivni pomaci i predstojeći koraci" na kojem je gost bila psihologinja Maja Mamula koja se više od 20 godina bavi problemom nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

U posljednjih 10-15 godina došlo je brojnih pozitivnih pomaka kada je riječ o nasilju nad ženama. Došlo je do promjena u zakonodavstvu, otvaraju se SOS telefoni i savjetovališta, sve je veći broj skloništa za žene i djecu u opasnosti, a povećan je i broj edukativnih programa za žrtve nasilja, incijativa za osvješćivanje javnosti o ovom problemu te preventivnih programa od strane institucija koje se njime bave.

Tako je i Vijeće za prevenciju osječke policije u protekle dvije godine provodilo program prevencije nasilničkog ponašanja u obitelji koji je rezultirao povećanim brojem prijava. To je dobra vijest jer je jedan od najvećih problema kada se radi o nasilju u obitelji to što se žrtve nasilja najčešće ne usuđuju prijaviti zlostavljača nadležnim ustanovama, tj. policiji. U Hrvatskoj, kao i drugdje u svijetu uostalom, pouzdan je jedino podatak o broju slučajeva nasilja prijavljenih policiji koji međutim nije realan, već predstavlja tek vrh ledenog brijega i točan broj slučajeva nasilja u obitelji ne može se pouzdano utvrditi. Općenito gledajući, nasilje u Hrvatskoj negdje je oko svjetskog prosjeka, što znači da je jedna od pet žena žrtva nekog oblika nasilja ili je bar jednom doživjela nasilje.

Problem je i to što mnoge žene i njihova djeca često ne prepoznaju vrste i oblike nasilja koje ne mora nužno biti fizičko, već često može biti i verbalno te psihološko, međutim u velikom broju slučajeva takvo "nevidljivo" nasilje prije ili kasnije pređe u fizičko te je stoga važno prepoznati znakove nasilja. Postoji i web stranica "Sigurno mjesto" koja će potencijalnim žrtvama nasilja ponuditi sve potrebne informacije o tome kome se obratiti. U slučajevima fizičkih napada potrebno je nasilnika prijaviti policiji.

Iako nasilje nad ženama više nije tabu tema i o njemu se sve više govori, činjenica je da mnoge žene ali i društvo u cjelini još uvijek živi u pogrešnom uvjerenju kako je žena sama kriva za nasilje ("sigurno je to nečim zaslužila"), kako će nasilje prestati ako žrtva napusti napadača, kako je nasilje među bračnim partnerima njihova privatna stvar u koju se mi "ne bi štel mešat" itd. Možda bi upravo programi širenja svijesti javnosti o ovim mitovima i zabludama mogli biti važan korak u rješavanju problema nasilja nad ženama koji, kao što se vidi iz priloženog, i dalje tinja ispod površine.

Inače, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama proglasio je Hrvatski sabor nakon masakra u zagrebačkom Općinskom sudu 1999. godine kada su tri žene ubijene tijekom brakorazvodne parnice.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031


 Stranica prilagođena ispisu
09-22-2012 03:42:51 pm :: ratni_heroj
prijavit policiji? kad iz prve ruke znam žene kojima su muževi policajci i kad su prijavili nasilje policija nije niti došla ili ako dođe ništa nebude..neće dirati svoga...tim ljudima da prijave nasilje? ^^ bitno da im na autima piše sigurnost i povjerenje Cool




Prodajem regal za dnev...
Prodajem dva crna muzj...
Plavi štenci francusko...
Vrhunski stenci, najpo...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:402

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!