Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za suzbijanje miševa i štakora se danas koriste raznovrsni otrovi, ali nerijetko na te otrove nailaze i druge životinje, posebice psi i mačke. Otrovanja su najčešće slučajna i to zbog nestručnog postavljanja otrovnih mamaca.

- Bojim se izaći sa svojim ljubimcem u park, već se dva puta otrovao, postavljeni otrovi se, nažalost, ne vide, a psi ih njuškanjem unose u organizam - kaže vlasnica psa, Velinka Sačer.

U Udruzi za zaštitu životinja Život kažu da je to višegodišnji problem koji zadaje muke vlasnicima pasa, koji svakodnevno šeću svoje ljubimce po parkovima.

- Dok se ne zabrani slobodna prodaja otrova u ljekarnama, problem se neće riješiti. Građani koji vide ili posumnjaju da nestručna osoba postavlja otrov u rupe za štakore treba to javiti policiji - napominje voditelj Udruge Davorko Feil.

Matija Škulac, doktor veterinarskih znanosti i specijalist za kućne ljubimce iz veterinarske ambulante privatne prakse Vetosan iz Osijeka, kaže kako su otrovanja u posljednje vrijeme učestala.

- Iznimno je porastao broj otrovanih kućnih ljubimaca sa simptomima trovanja otrovima iz skupine antikoagulanata. To su otrovi koji prouzročuju poremećaj u mehanizmu grušanja krvi, stoga kod životinja koje su ih konzumirale izazivaju teška unutarnja krvarenja. Antikoagulanti su jedine kemijske supstance dopuštene za uporabu kao rodenticidi, tvari koje se upotrebljavaju za uništavanje štetnih glodavaca. Tjedno imamo otprilike dva slučaja otrovanih ljubimaca, dok je u isto vrijeme prošle godine to bila znatno manja brojka - dva puta mjesečno - upozorava dr. Škulac.

Zdenko Fury iz specijalizirane veterinarske ambulante - privatne prakse Fury kaže kako su otrovanja češća u mjesecima kad se postavljaju otrovi.

- Veći broj otrovanja ljubimaca javlja se tijekom proljeća i jeseni kad se otrovi postavljaju, a inače tijekom godine je to prosječno nekoliko puta mjesečno - kazao je.

Preparati koje postavlja Zavod nisu opasni za pse

U Službi za deratizaciju Zavoda za javno zdravstvo novinarka Glasa Slavonije doznaje kako je otrov koji oni koriste na biljnoj bazi i nije štetan za životinje i ljude.

- Sve gotove meke su na biljnoj bazi i potpuno su neopasne, otrov se stavlja u predviđene rupe i zatrpa, a izvođači su stručne osobe koje znaju kako se pravilno postavlja otrov - napominje voditelj Odjela za deratizaciju Vedran Bertić.

Iz Odjela poručuju da se građani slobodno mogu javiti za bilo kakva pitanja na broj: 031/225-721.

Tekst: I. Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: foto-arhiv 031


 Stranica prilagođena ispisu
07-31-2012 04:44:58 am :: rori 1
Veliki pozdrav doktoru Škulcu.Svaka Vam čast svaki put kad je bila kriza Vi ste mi spasili životinje ,dok su drugi gledali samo kako da me ogule Vi ste ih spašavali.




Odgajivačnica House El...
Kavkaski ovčar, krup...
Odgajivačnica " Kami's...
Presa canario stenci v...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:377

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!