Grad dao uvjetnu suglasnost za ESCo model u osam škola i tri vrtića
27.05.2012. 9:21

Za sada je, inače, za projekt pripremeljno deset objekata u kojima je smješteno osam osnovnih škola i tri vrtića, a Osijek bi - nakon uspješno okončanog EE projekta u OŠ Ljudevita Gaja (sredstva iz EU fondova) postao prvi grad u Hrvatskoj u kojemu bi se primijenio ovaj projekt.
- Zakonska regulativa vezana uz ovakav projekt nije do kraja regulirana. Pitanje je plaćanja. U ovom trenutku čak ne znamo ni tko bi u većem dijelu financirao taj projekt, država ili jedinice lokalne uprave. Hvala bogu što nismo pristali raditi NŠD Gradski vrt prema onom modelu javno-privatnog partnerstva - da smo na to pristali, Grad godinama ne bi mogao ništa raditi; ne bi imali ni za plaće djelatnika! No, bili smo odluči i danas imamo jedinu dvoranu u RH koja pozitivno djeluje - govori gradonačelnik Krešimir Bubalo.
Osim toga, dodaje, Grad ne može predvijeti što će biti cijenom energenata u Hrvatskoj i decentraliziranim sredstvima te ponavlja kako je Vlada, primjerice, sredstva za osnovno školstvo smanjila za 256.000 kuna, a istodobno je struja je poskupjela 20%, plin 22%, a PDV je povećan na 25%. Stoga, dodaje, uvjetna suglasnost uz zahtjev za predočenje dodatnih informacija te aktivno sudjelovanje Grada u procesu provođenja javnog nadmetanja. Također, zaključeno je, prije potpisivanja bilo kakvog ugovora - bilo za kreditni aranžman, izravno financiranje ili javno-privatno partnerstvo, odluku o tome morat će potvrditi i Gradsko vijeće.
23 objekta
Grad je Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja nominirao ukupno 23 objekta, a za prvi korak projekta pripremljeno je deset objekta. To su osnovne škole škole Grigor Vitez, Tin Ujević, Mladost, Antun Mihanović, Ivan Filipović, Josipovac, Tenja i August Šena, vrtići Pčelica i Trantičica te jaslice Jabuka.
Povrat investicije iz ušteda
Dogradonačelnica Danijela Lovoković pojašnjava što je to ESCo model.
- Riječ o je modelu koji se primjenjuje u EU, a koji vas tjera da na postojećim objektima dodatno izolirate oplošje zgrade te zahtijeva interevencije u sustave električne energije, vode i odvodnje, radi ostvarivanja ušteda od 30 do 60 posto. Grad je napravio izmjeru i analizu kolika je bila potošnja energije u posljednje tri godine uz procjenu evenutalne uštede u 23 objekta nominirana Ministarstvu. Sada slijedi javni natječaj na kojemu bi projektant i izvođač radova zajednički trebali jamčiti da će uštede zaista biti 30 ili 60 posto. Grad bi, pak, trebao iz razlike ušteđene energije vraćati investiciju. Sve to lijepo zvuči, no naši zakoni danas nisu usklađeni s tim modelom. Ministarstvo graditeljstva ih užurbano usklađuje, mi im pomažemo primjedbama i sugestijama - kaže dogradonačelnica.
Tekst: M.Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)