Na odjelima KBC-a leže i bezimeni pacijenti, tamo ih nazivaju XX i XY
08.05.2012. 17:09

- One za koje ne možemo utvrditi identitet vodimo pod XX ako je muškarac, odnosno pod XY ako je žena. To nisu rijetke situacije i obično se događa da kad osoba dođe k svijesti sama otkrije svoj identitet, a naravno, u većem broju slučajeva obitelj i rodbina dolaze u bolnicu i raspituju se o pacijentu. Nama je najvažnije da je pacijent zdravstveno riješen i da mu je stanje poboljšano ili da je izliječen, a s vremenom se otkrije i o kome je riječ - kažu u KBC-u.
Zanimljivo je i malo poznato da, primjerice, vatrogasci i Hitna pomoć uopće nisu dužni obavijestiti obitelj u slučaju nesreće pa i nemaju iskustva s utvrđivanjem identiteta nastradale osobe.
Dr. Blaženko Vinković tako kaže da pacijente koje zdravstveno zbrinu pošalju u bolnicu, a ondje se utvrđuje identitet osobe. Stoga nije loša ideja da se i u Hrvatskoj u mobitel za poziv najbližoj rodbini počne unositi međunarodni pseudonim ICE (In case of emergency - u slučaju hitnosti) umjesto imena. Posebice ako znamo da gotovo više i nema osobe koja uz sebe u svakom trenutku nema mobitel.
Informacija o pacijentu samo opunomoćeniku!?
Dr. Vinković također tvrdi da je u slučaju stradavanja maloljetnika potrebno obavijestiti obitelj o događaju. No kod punoljetnih osoba, kaže on, potrebno je imati punomoć pa se u slučaju nesreće o tome obavještava opunomoćenik. U bolnici kažu da je to gotovo nemoguće učiniti.
- Prema toj logici svatko bi sa sobom trebao nositi dokaz da ima opunomoćenika, a potom bi trebalo utvrditi i valjanost tog dokumenta, a to je složena procedura i u krajnjem slučaju, gotovo potpuno nemoguća - ističu u KBC-u.
Tekst: M.Mihelić/Glss-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (11)
- One za koje ne možemo utvrditi identitet vodimo pod XX ako je muškarac, odnosno pod XY ako je žena.
hahaha, znam, geekovski, al meni je ovo presmiješno