Izvješće o stanju i provedbi mjera obrane od leda na rijeci Dravi i Dunavu [06.02.2012.]
06.02.2012. 18:51

Nakon dojave vodočuvarske službe o pojavi ledostaja - zaleđenosti vodne površine stojećim ledom u punom profilu na nekoliko lokacija navedene dionice r. Drave,istoga dana u 10.00 sati uspostavljena je redovita obrana od leda, a pokrenuta su i dva ledolomca Vodogradnje Osijek d.d. (,,Branimir'' i ,,Domagoja'').
Na dijelu dionice od ušća Drave u Dunav do Osijeka, gdje su ledohod i ledostaj najizraženiji svakodnevno rade dva ledolomca ("Domagoj'', 150 KS, a "Branimir'' 150 KS je zamjenjen "Krešimirom'' 300 KS), koji lome i usitnjavaju formirane ledostaje i ledohode te omogućuju protočnost leda iz rijeke Drave prema Dunavu.

[Foto: Daniel Antunović, Tomislav Šura][03.02.2012.]

[Foto: Cacan, Davor Pleša, Jasmina Gorjanski, Daniel Antunović][04.02.2012.]
U nedjelju 05. veljače 2012. godine postotak ledohoda premašio je 25% površine vodnog lica i na dionici od granice Osječko-baranjske i Vitovitičko podravske županije (rkm 104+000) do granice Virovitičko-podravske i Koprivničko-križevačke županije (rkm 176+450 – ušće Rog-strug kanala u Dravu) te je i na ovoj dionici uspostavljeno pripremo stanje obrane od leda.
Istog dana 05. veljače 2012. godine došlo je do pojave ledostaja, odnosno zaustavljanja leda i početnog formiranja ledenih čepova na profilu cestovnog mosta u Osijeku (19+300), prokopu Nemetin (luka Osijek, 13 km) i na rkm 3+000 u blizini ušća u Dunav. Iz tog razloga dva ledolomca koordinirano razbijaju led od ušća Drave prema Osijeku uz napomenu da se teško probijaju s obzirom da je formiran sloj leda debljine 30 – 50 cm te su uz neprekidan rad uspjeli do kraja dana osigurati protočnost leda do 7. km rijeke Drave. Tijekom noći nastavljen je rad kako ne bi došlo do pogoršanja stanja ledostaja i formiranja novih ledenih čepova.
Istovremeno po formiranju ledenog čepa u profilu cestovnog mosta u Osijeku 05. veljače u 13 sati, ubrzo je u 15 sati aktiviran dodatni ledolomac Vodogradnje Osijek d.d. ("Bel", 300ks) koji je bio stacioniran na području grada Osijeka. Za potrebe koordiniranog djelovanja dodatno je uključen i ledolomac Hidrogradnje d.o.o. ("Sokol", 150ks) koji je led razbijao do pokopa Nemetin, u cilju pomoći ledolomcu koji je radio na lokaciji cestovnog mosta za potrebe razbijanja ledenog čepa. Oba ledolomca radila su tijekom noći te su u ranim jutarnjim satima 06. veljače 2012. godine (ponedjeljak) uspjeli razbiti formirane ledene čepove u pokopu Nemetin i kod cestovnog mosta u Osijeku.
Istovremeno tijekom noći dva ledolomca ("Krešimi" i "Domagoj") uspjeli su se probiti do Osijeka i razbiti led u cijeloj dužini rijeke Drave od ušća u Dunav do grada Osijeka, odnosno do profila cestovnog mosta. Na taj način na cijeloj navedenoj dionici za sada je osigurana protočnost leda, ali s obzirom na nepovoljne hidrometeorološke uvjete za očekivati je daljnju pojavu ledostaja i moguće formiranje novih ledenih čepova. Iz tog razloga, oba ledolomca od ranih jutarnjih sati nastavila su s radom i neprekidno će raditi na dionici od ušća do Osijeka, a dva ledolomca stacionirana na području grada Osijeka po potrebi će se uključiti u provedbu obrane od leda

Na r. Dunavu za sada nema leda osim na dijelu nizvodno od ušća Drave, gdje ima oko 15 - 25 % ledohoda, odnosno leda koji dolazi iz r. Drave te trenutno nema potrebe na intervencijom. Mađarska strana stavila je dana 03. veljače 2012. godine od 06.00 sati u stanje pripravnosti 5 dunavskih ledolomaca stavioniranih u bajskoj luci: Ledomomac VI, Ledolomac VII, Ledolomac XI, Rozmar i Bačka.
Prema trostranom hrvatsko-mađarsko-srpskom vodnogospodarskom sporazumu, ledolomci VI i VII predviđeni su za rad na lomljenju leda na dionici od zajedničkih interesa, od Dunafoldvara do Vukovara, na dijelu od državne granice s Mađarskom do Vukovara, koje je moguće po potrebi angažirati.
Pojava leda na r. Dunavu u Hrvatskoj, prema mađarskoj prognozi očekuje se početkom slijedećeg tjedna, što je vidljivo iz prognostičke tablice.
Unatoč formiranju ledostaja i početku stvaranja ledenih čepova na više profila rijeke Drave, za sada, s obzirom na male protoke r. Drave i intezivnom radu četiri ledolomca, ne postoji opasnost od pogoršanja situacije u smislu stvaranja nekontroliranog uspora uslijed formiranja ledenih barijera. Osim toga, i u slučaju stvaranja potpunog ledostaja na većoj dužini donjeg toka r. Drave u ovim hidrološkim prilikama malih vodostaja i protoka ne bi trebalo biti većih problema u protjecanju r. Drave, niti opasnost od izazivanja većeg uspora uzvodno koji bi mogao uzrokovati potrebu za provedbom mjera obrane od poplava.
U slučaju pogoršanja hidrološke situacije I stanja leda na Dunavi I Dravi, razmatra se mogućnost angažiranja mađarskih ledolomaca s tim da za njihovu uporabu u r. Dravi postoje određena ograničenja jer je njihov gaz puno veći u odnosu na hrvatske ledolomce te iznosi od 1,8 do 2,0 metara. Vodostaj r. Drave je ekstremno nizak i ima tendenciju daljnjeg opadanja, što može otežati pa I onemogućiti njihovu uporabu.
Prema trenutno dostupnim meteorološkim prognozama, u slijedećem tjednu na rijeci Dravi se može očekivati još intezivnije stvaranje leda, dok se na Dunavu očekuje početak ledohoda, koji će se prema slijedećem vikendu također intenzivirati.
Tekst: Zoran Đuroković/Voda.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)