Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvatska naftna kompanija Ina političkom je voljom predana mađarskome MOL-u. Vlada RH pokušava post festum sakupiti “proliveno mlijeko” (neprikladnim) zakonom po kojemu nitko osim hrvatske države ne bi mogao imati više od 49 posto Ininih dionica, što je protivno zakonodavstvu EU-a.

Predlaže izmjene i dopune Zakona o privatizaciji Ine kao neku vrstu “privremene mjere” dok se ne okonča suđenje bivšem premijeru Ivi Sanaderu, kojega USKOK sumnjiči da je uzeo 10 milijuna eura mita od MOL-a, čime su Mađari “kupili” većinska upravljačka prava u Ini iako nemaju većinski vlasnički udjel u hrvatskoj kompaniji.

Iznimno vrijedne koncesije

Zašto je MOL pod svaku cijenu htio preuzeti Inu? Dokumenti koje smo dobili dokazuju da je to zbog hrvatskih istraživačkih polja koja samo na području Slavonije kriju, prema američkim istraživanjima, 86 milijuna barela nafte, 904 milijarde kubičnih metara plina i 28 milijuna barela tekućeg plina! Iz raspoloživih dokumenata razvidno je da je golema vrijednost koncesija za istraživanje i eksploatiranje nafte i plina na području Hrvatske, a što je MOL-u i te kako dobro poznato.

Otkud? Nakon promjene vlasti u Mađarskoj, 1989. godine, nova, demokratski izabrana vlada Republike Mađarske, koja je dotad energetski (nafta, plin) gotovo u cijelosti ovisila o SSSR-u, odakle je uvozila energente, obratila se za pomoć SAD-u. Rezultat toga je sporazum američke i mađarske vlade o “Znanstveno-tehničkoj suradnji i transferu tehnologija”, koji je s američke strane potpisao tadašnji ministar trgovine John Whitehead, a s mađarske ministar vanjskih poslova Gyula Horn.

Sporazum je stupio na snagu početkom 1990., a u skladu s njegovim odredbama, vlada SAD-a poslala je svoje geologe da istraže ima li nafte i plina, i u kojim količinama, na teritoriju Mađarske. S mađarske strane, nositelj istraživanja bio je upravo MOL, tada državno monopolističko poduzeće.



Trogodišnji rad

Tijekom trogodišnjeg istraživačkog rada otkrivena su velika ležišta nafte, plina, tekućeg i rasvjetnog plina na području “Panonian Basin Province” (4048−Panonski bazen). Najveće količine, kako svjedoče dokumenti kojima raspolažemo, nalaze se na predjelu Zala−Drava−Sava (404802), odnosno u dravskoj i savskoj depresiji.



I tu sada dolazimo do točke koja je Inu učinila iznimno zanimljivom Mađarima, jer se to područje dominantno proteže teritorijem Hrvatske (55 posto), a tek manjim dijelom područjem Mađarske (22 posto), BiH (10 posto), Slovenije (8 posto), te neznatno Austrije i Srbije (Vojvodine). I, što je najvažnije, najveće količine i nafte i plina koncentrirane su upravo na hrvatskom dijelu panonskoga bazena.

Mađarska je vlada prije privatizacije MOL-u oduzela sve koncesije za istraživanje i eksploataciju nafte i plina. Slijedeći savjet američke vlade i iskustva zemalja EU-a, Mađari su sva ležišta nafte i plina proglasili vlasništvom države (naroda) na čijem se teritoriju nalaze.





Naknadna bitka

Interes MOL-a za hrvatsku Inu motiviran je, dakle, golemim zalihama nafte i plina (prirodnog, tekućeg, rasvjetnog), na čiju eksploataciju hrvatska naftna kompanija ima isključivo pravo! MOL je, upravo zahvaljujući tim povjerljivim (privilegiranim) informacijama s kojih je oznaka tajnosti skinuta tek 2001. (i koje su ostale dostupne užem krugu ljudi), 2003. dao najbolju ponudu za 25 posto plus 1 dionicu Ine i postao njezinim suvlasnikom!

Znali su da će im se to ulaganje višestruko isplatiti, jer s upravljačkim pravima mogu na teritoriju cijele Hrvatske, na svim istraživačkim poljima, bušiti i eksploatirati naftu i plin. Inače, navodno se investicije koje su zaključene u Hrvatskoj nakon njezina ulaska u EU ne mogu otkazati ili zaustavljati. Zato se sada vodi naknadna bitka Vlade RH za Inu, jer je po Ustavu vlasnik svih prirodnih rudnih bogatstava narod, odnosno država u njegovo ime, pa bi i neotkrivena ležišta nafte i plina morala ostati u hrvatskim rukama.

Uostalom, Mađarska je upravo tako učinila s MOL-om nakon njegove privatizacije − oduzela im je sva neotkrivena (neaktivirana) istraživačka i eksploatacijska polja, a u koncesiju dala samo postojeće izvore nafte i plina, i to po tržišnim cijenama.

O neotkrivenim količinama, radi kojih su Mađari navodno čak podmitili Sanadera s nimalo skromnih 10 milijuna eura kako bi pribavili upravljačka prava nad Inom, zanimljivo, hrvatska kompanija nikad nije informirala svoje dioničare, ali ni Zagrebačku burzu, na kojoj se trgovalo dionicama Ine.

Izvor: Davorka Blažević/Slobodna Dalmacija


 Stranica prilagođena ispisu
12-01-2011 11:07:08 am :: venSla
Prije bi mogla postati Irak ako Gringosi čuju za ovu vijest..
12-01-2011 11:12:50 am :: Kugla
Baš to, ovih dana se toliko priča o izborima, ali bi nam još Ameri mogli uvesti demokratiju. Smile
12-01-2011 12:10:50 pm :: markonato
Zakasnili su, ovdje je odavno kao u Teksasu da ne kažem Divljem zapadu Very Happy imamo mi svoga šerifa, jest da nije trenutno ovdje, ali preko svojih podanika i dalje "šerifuje" gradom i okolicom Very Happy
12-01-2011 12:55:48 pm :: anakonda
venSla je napisao/la (Pogledaj post): › Prije bi mogla postati Irak ako Gringosi čuju za ovu vijest..


...može, imam nekih štela tamo, a i radnoga iskustva..... Shocked
12-01-2011 01:08:44 pm :: Zdrale
uspoređujte slike kupujte zemljišta xd
12-01-2011 02:25:41 pm :: PEGY
Zdrale je napisao/la (Pogledaj post): › uspoređujte slike kupujte zemljišta xd


ahaa, opet ništa kod nas, većina toga je opet jednom u Zgu i okolo

nema sreće za nas
12-01-2011 02:32:14 pm :: Provokator
ako kupiš zemljište na kojem ima nafte to nije tvoja nafta, jer nakon određene dubine (ne znam sada točno koliko) sve je državno, pa tako i nafta
12-01-2011 02:35:38 pm :: anakonda
Provokator je napisao/la (Pogledaj post): › ako kupiš zemljište na kojem ima nafte to nije tvoja nafta, jer nakon određene dubine (ne znam sada točno koliko) sve je državno, pa tako i nafta


...OK, ali što je s pravom pristupa i tim sličnim cakama? ili država može jednostavno izvlastiti zemljoposjednike pod nekakvim interesom od nacionalne važnosti?
12-01-2011 03:07:15 pm :: Coca Cola
haha i onda je dosao svizac i zamotao cokoladu SmileSmile
12-01-2011 03:32:10 pm :: PEGY
anakonda je napisao/la: ›
Provokator je napisao/la (Pogledaj post): › ako kupiš zemljište na kojem ima nafte to nije tvoja nafta, jer nakon određene dubine (ne znam sada točno koliko) sve je državno, pa tako i nafta


...OK, ali što je s pravom pristupa i tim sličnim cakama? ili država može jednostavno izvlastiti zemljoposjednike pod nekakvim interesom od nacionalne važnosti?


prvo ti ponude neku kintu, al ako si pohlepna onda pokažu zube pa ti daju neku zamjenu negdje na arktiku, kakogod neš bit naftašica!
12-01-2011 03:39:38 pm :: Frost
Odgovor: ne, jer ćemo i to prodat.
12-01-2011 03:49:43 pm :: Dambix
de dobro je Laughing
12-01-2011 04:10:12 pm :: beejay
Bit ćemo kao Katar i kupit ćemo si svjetsko prvenstvo 2026. Smile
12-01-2011 04:19:38 pm :: Zdrale
al onda moramo već danas početi vadit Very Happy





Retki engleski buldozi...
U ponudi imamo 4 stene...
U ponudi 2 muzjaka i 2...
NA JEDNOM MJESTU PONUD...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:406

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!