Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



- Kanal Dunav - Sava za razvoj Slavonije i Istočne Hrvatske jednako je značajan kao što je izgradnja autoceste bila za Južnu Hrvatsku, rečeno je na sjednici, zbog čega su u Vladi uvjereni da će Hrvatski sabor konsenzusom podržati Prostorni plan.

Radi se o velikom investicijskom projektu o kojem se počelo raspravljati još daleke 1737. godine, a sada je napokon došlo vrijeme za njegovu realizaciju, istaknula je premijerka Jadranka Kosor.

Projekt je vrijedan 950 milijuna eura, obuhvaća dvije županije i 12 jedinica lokalne samouprave, a izgradit će se pet luka i pristaništa te 23 cestovna i pješačka mosta, dodala je Kosor.

Ministar zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Branko Bačić napomenuo je da će kanal biti izgrađen kao plovni put 5.b klase kojim će moći ploviti gotovo svi najveći riječni brodovi.

Kanal objedinjuje tri najbitnije funkcije - plovidbu, navodnjavanje i odvodnju, te prometno povezuje tri najvažnije hrvatske rijeke - Dunav, Savu i Dravu, a omogućit će i u svijetu sve popularniji riječni cruising turizam.

- Izgradnjom kanala povezat će se 10. cestovni i željeznički koridor sa 6. dunavskim koridorom, a Hrvatska će se pozicionirati kao podunavska i jadranska država, naglasio je Bačić.

Taj kanal bit će dio 570 kilometara složenog prometnog koridora Podunavlje - Jadran s kombiniranom riječno - željezničkom vezom, čime će se Hrvatska bolje povezati sa Srednjom Europom.

Kanal će skratiti plovidbu Savom prema Zapadnoj Europi za 417 kilometara, odnosno za dva dana i dvije noći, a plovidba prema Crnom moru bit će kraća za 85 kilometara. Također će se omogućiti navodnjavanje 35.750 hektara poljoprivrednog zemljišta i odvodnja sliva kanala u funkciji uređenja površinske odvodnje na 173.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, dodao je Bačić.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petar Čobanković očekuje da će uz kanal niknuti poslovne zone u koje će doći investitori kako bi koristili blagodati jeftinog prijevoza.

Uvjeren sam da će se vrijeme u tim krajevima ubuduće mjeriti kao "vrijeme prije kanala i poslije kanala", zaključio je Čobanković [Hina]

Kanal Dunav-Sava



Skriveno: 
Građevine višenamjenskog kanala Dunav-Sava

Kanal Dunav-Sava, od Vukovara do Šamca, kada bude dovršen služit će poljoprivredi, prometu i vodnom gospodarstvu. Njegove su tri glavne funkcije: navodnjavanje, plovidba i odvodnja. Kanal je najkraća plovna veza u smjeru zapadne i istočne Europe. Njime se skraćuje plovni put za 417 km u smjeru zapada i 85 km u smjeru istoka. Većim svojim dijelom kanal prati postojeće vodotoke: Vuku, Bosut, Bid i Konjsko. Dno kanala širine je 34 m, vodno lice je širine 58 m, dok je dubina 4 m. Najmanji polumjer kanalskog zavoja bit će kod mjesta Cerne i iznosit će 700 m. Pokosi kanala bit će obloženi da bi spriječili eroziju od valova i struje vode. U blizini Vukovara, na otprilike 5 km od Dunava izgradit će se nova luka, a bit će smještena između Marinaca i Bršadina, na prostoru od oko 750 ha. Prednosti vodnog u odnosu na željeznički i cestovni prijevoz su znatne a mogu se svesti na slijedeće: dulji vijek trajanja objekata, mala potrošnja energije, veća sigurnost, manji troškovi prijevoza itd. Konkurentnost roba na svjetskom tržištu očituje se i u cijeni u kojoj su, osim ostalog, ugrađeni i troškovi prijevoza. Troškovi prijevoza u Njemačkoj po toni prevezena robe po jednom kilometru iznose za riječni promet 4, željeznički 14, a cestovni 24 pfenninga, pa se iz toga može vidjeti opravdanost gradnje i uređenja plovnih puteva.

Kanal će imati dvije brodske prevodnice: dunavsku i savsku. To su armirano-betonske građevine ukopane u tlo u kojima se brod podiže ili spušta za prijelaz iz rijeke u kanal ili obratno. Najveća razlika razina vode koju treba svladati u Savskoj prevodnici iznosi 7.0 m, a u Dunavskoj 4.3 m. Vrijeme punjenja prevodnice iznosi oko deset minuta. Stalni vodostaj u kanalu iznosi +80 m n.m. što odgovara plovnom vodostaju. Pretežni dio vremena vodostaji Save su viši, a Dunava niži od stalnog vodostaja u kanalu tako da je uglavnom smjer tečenja od Save prema Dunavu.

Kanalom će se spojiti slivovi Bid-Bosuta i Vuke tj. prostor od oko 4000 km2, a tako spojeni slivovi bit će nadzirani Dunavskom ustavom. Dunavska prevodnica bit će od Dunava udaljena 9 km, dok će Savska prevodnica od Save biti udaljena svega 1.3 km. Spoj kanala i Save bit će nadziran prevodnicom i ustavom savskog hidrotehničkog čvora. Spriječavanje poplave na slivu kanala osigurat će se gravitacijskim ili mehaničkim ispuštanjem vode u Savu koritom Bosuta (kao i u sadašnjem stanju), te novom mogućnošću, gravitacijskim ispuštanjem dolinom Vuke u Dunav. Tako će grad Vinkovci biti zaštićen od poplave. Poljoprivredne površine uz kanal biti će natapane vodom iz kanala. O važnosti natapanja poljoprivrednih površina za gospodarski razvoj zemlje pisao je prof.dr.sc. Zorko Kos u Glasniku Akademije, broj 4/1997.

Brojne su građevine potrebe za funkcioniranje kanala. Osim već spomenute dvije brodske prevodnice trebat će i izgraditi: dva pristaništa, pet ustava, jedan sifon, dvije crpne stanice, šesnaest cestovnih i četiri željeznička mosta. Ukupna dužina prilaznih cesta za nove mostove iznosit će oko 50 km.

Predluke, dunavska i savska, su u stvari dvije luke: jedna prije prevodnice i druga u kanalu. Potporni zidovi za pristajanje brodova izvedeni su kao armirano-betonske konstrukcije, a sastoje se od donjeg zida, gornjeg zida, poprečnih rebara, naglavnih greda, ploča i pilota. Donji zid debljine 100 cm je armirano-betonska dijafragma visine 13 m od čega je 6.5 m ukopano u tlo, a 6.5 m je izvan tla. Gornji je zid visine 8 m, pridržan poprečnim zidovima debljine 100 cm, na svakih 5 m. Okrugli piloti profila 100 cm postavljani 4.9 m iza dijafragme na svakih 5 m, a pridržavaju uzdužne grede, ploču i poprečne zidove.

Prevodnice su ukupne dužine po 300 m, visine zidova 16.5 m, debljine zidova 2.5 m, debljine temeljne ploče kroz koju se upušta voda u prevodnicu 3.5 m, a širina svjetlog otvora između zidova 13.0 m. Za jednu prevodnicu potrebno je oko 40 000 m² betona.

Ustave služe za regulaciju vodnog režima, protočnog kapaciteta 5 do 60 m³/s, a raznih su dimenzija. Sve imaju po dva potporna zida i do četiri razdjelna. Potporni zidovi visine preko 7 m moraju se sidriti zategama u tlo. Debljine potpornih zidova (uz tlo) su 100 cm, dok su debljine razdjelnih zidova 80 i 100 cm, a temeljne ploče 100 cm. Sve se ustave nadziru za fazu remonta na uzgon (isplivavljanje) i na klizanje. Faktor sigurnosti za oba slučaja mora iznositi najmanje 1.5. Radi spriječavanja opasnosti od klizanja temeljnoj ploči većine ustava dodana su poprečna rebra u tlu. Beton svih ustava, crpnih stanica i prevodnica je MB30, a armatura RA-400/500.

Ustava i crpna stanica "Hidrotehničkog čvora Dunav" sastoji se od pet dilatacija, a ima vanjske dimenzije: dužina 28 m, širina 37 m (ustava 17 m + crpna stanica 20 m) i visine (dubine ukopa u tlo) 12 m. Za ovu ustavu i crpnu stanicu potrebno je oko 4500 m³ betona.

Ustava "Bosut - nizvodno" sastoji se od jedne dilatacije, a ima vanjske dimenzije: dužina 12.5 m, širine 16 m i visine 8.5 m. Ukupna količina betona iznosi 750 m³.

Ustava "Hidrotehničkog čvora Sava" sastoji se od jedne dilatacije, a ima vanjske dimenzije: dužina 20.5 m, širina 13 m i visine 9 m. Ukupna količina betona za ovu ustavu iznosi oko 1400 m³.

Ustava "Bosut Vinkovci" sastoji se od jedne dilatacije, a ima vanjske dimenzije: dužina 14.0 m, širina 4 m i visine 8.5 m. Ukupna količina betona za ovu ustavu iznosi oko 280 m³.

"Crpna stanica Vuka" sastoji se od jedne dilatacije, a ima vanjske dimenzije: dužina 23.0 m, širina 5 m i visine 13.5 m. Ukupna količina betona iznosi oko 700 m³.

Procijenjuje se da će ukupni iskopi za izgradnju kanala iznositi oko pedeset milijuna m³.

prof.dr.sc. Zorislav Sorić




 Stranica prilagođena ispisu
Re: Iduće godine izgradnja kanala Dunav - Sava od 950 milijuna eura
09-02-2011 10:15:15 am :: fantac
kako polako uništavaju sve redom, malo po malo. Ulažu u bespotrebne stvari od koje će imati koristi samo pojedini prebogati ljudi. A novac dolazi iz oporezivanja običnih građana. Neka zaposle koteks oni imaju iskustva s vodama i pranjem svega i svačega, a pogotovo papira.
09-02-2011 11:33:36 am :: Ro3y
a čemu je potreban glupi kanal kad i ovako i onako sva roba koja se treba transportirati rijekama tokom cijele godine stane na jednu šlepu?
09-02-2011 11:44:07 am :: castbreeder
Dali je neki od vas dva, procitao nekakav materijal prednostima i nedostacima ovakvih kanala, pa se ovako "argumentirano" protivi ?
09-02-2011 11:04:50 pm :: fantac
Dovoljno je vidjeti da su uključeni ljudi koji prijete drugima, dobivaju milijunske poticaje, itd. Jel ti znaš šta je propagandni materijal? Odi na tečaj ekonomije, nitko ti neće staviti u projekt loše stvari. Pogledaj šta je kod nas sve sagrađeno i uništeno od raznih institucija, a pogotovo hrvatskih voda. Sve je to dobilo "argumentirano" odobrenje jer se podmazalo potrebne ljude, kao i ovo.
09-03-2011 12:54:21 pm :: mali od čače
Pa nisu kadri očistit kanale od mulja i korova, a kamoli da su sposobni iskopat ovakvo nešto -.-
Re: Iduće godine izgradnja kanala Dunav - Sava od 950 milijuna eura
09-03-2011 01:26:03 pm :: evil monkey
09-03-2011 06:16:35 pm :: fantac
Dobar članak o gluposti Kosor evil monkey, pročitao sam i ovaj:

Kanal Dunav-Sava preskup i ekološki štetan

i nažalost pokazalo se da zaista postoji privatni interes, koji je štetan za okoliš, i loš za građane jer će morat platiti pranje novaca. Budući da je glava koteksa uhićen, vjerojatno će taj kanal morati oprati pare preko nekog drugog, Hrvatskih voda i druge ekipe. Samo uništavaju prirodu da se reklamiraju za izbore.
09-03-2011 06:55:21 pm :: francika
Ovo se zove "pljačka milijarde Eura" od Hrvatskih građana, čija će djeca vraćati taj dug, a oni koji su odobrili pljačku ispijat će limunadu u hladovini. Bitno je da su uhvatili pljačkaša pošte u Splitu koji je ukrao 20-tak tisuća kuna. Samo nek oni love sitne lopove. Bolje išta nego ništa.
09-03-2011 08:46:27 pm :: Grga-os
Slavonski "Pelješki most", drugo nemam za dodat Very Happy
09-04-2011 11:13:44 am :: castbreeder
Znaci, malo se brkaju kruske i jabuke.
Ne treba mijesati samu ideju za nekim projektom, sa njegovom provedbom.
Koliko god mi je "mila" vladajuca garnitura, ne treba im ovu ideju pripisivati ni kao pozitivnu ni kao negativnu, jer to nije njihova ideja. Takva ideja postoji vec godinama.
A ovakvi novinski clanci bas nisu neki argument, pogotovo bez imena i prezimena, bez navoda koji to strucnjaci i zasto misle da je stetan ili koristan, sasvim svejedno.
Dali uopce znate kako izgleda ruta kojom bi taj kanal trebao prolaziti? I kako uopce funkcioniraju i cemu sluze slicni kanali u ostatku svijeta?
09-04-2011 01:41:03 pm :: fantac
brkaš i ti, ako znaš da su ljudi koji provode posao muljatori, onda moš biti 100% siguran da ni projekt nije čist. Pored toliko nezaposlenih, gladnih... oni bacaju milijardu eura u vjetar. Malo si slijep, jer tamo stoji ime i prezime dr.-a, dok se iza tvog posta ne krije ništa, a po naivnosti dalo bi se reći da si jako nezreo mladić/cura, s puno toga za naučiti i razumjeti.
Kome god da služi bolje da se sačuva makar i 1 životnja koja će se morat maknuti zbog kanala nego da se njime vozaju kontejneri tuđih proizvoda zbog profita dok će radnicima isplaćivati minimalce. Jer takvi nisu zaslužili niti kune, a kamoli kanal.




Na prodaju 2 muška kuč...
Prodajem štene Američk...
Štenci rotvajlera vrhu...
Štenci velike kraljevs...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:362

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!