Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Godišnja izložba HDLU Osijek: Kiparstvo bit će postavljena u Galeriji Kazamat (Jagićeva 2, Tvrđa - Osijek) u danima od 13. do 27. svibnja 2011. Otvorenje izložbe je u petak 13. svibnja 2011. od 20:00 sati. Organizator izložbe je Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Osijek.

Radno vrijeme Galerije:
- utorak-nedjelja 17:00-20:00 h
- ponedjeljkom i blagdanom zatvoreno

Daniel Zec: Suvremena osječka skulptura kao izbor iz kiparskog stvaralaštva članova Hrvatskog društva likovnih umjetnika u Osijeku

Kiparska izložba članova Hrvatskog društva likovnih umjetnika u Osijeku po mnogo čemu je važna i znakovita za cjelinu suvremene osječke likovnosti, kojoj je kiparstvo integralan i važan dio. Novim organizacijskim pristupom u godišnjem predstavljanju djelovanja članova osječkog HDLU napravljen je malen, naizgled nevažan i isključivo praktičan strukturni pomak, no ipak signifikantan za percepciju i odnos spram kiparskog stvaranja u Osijeku. Nakon velikih godišnjih izložbi crteža, grafike i slikarstva, kiparstvo je kao samostalna tematska i izložbena cjelina, kojoj je sadržaj prezentiranja primarno i ekskluzivno suvremena skulptura u Osijeku, dobilo po prvi puta svoj konkretni oblik.

Navedena konstatacija postaje jasnijom ukoliko se podsjetimo na ne suviše dugu povijest i ne tako bogatu tradiciju isključivo kiparskog izlaganja u Osijeku, koje je još od osnutka Udruženja likovnih umjetnika u Osijeku 1920. godine sve do danas, bilo određeno djelovanjem tek nekolicine kipara.

Danas, uz značajne i zaslužne pripadnike starijih generacija, na ovoj izložbi svjedočimo sudjelovanju kipara mlađe i najmlađe – „novomilenijske“ – generacije studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu te Umjetničke akademije u Osijeku, još neafirmiranih mladih kipara koji čine koncentrične krugove oko zrelih i profiliranih autorskih imena – snažnih središnjih figura suvremenog osječkog kiparstva. Njihovo uzajamno djelovanje osnažuje osječku kiparsku stvarnost, usmjerava je ka oslobađanju od tradicionalnih ograničenja medija te je tješnje povezuje s likovnom suvremenošću.

Koliko danas uistinu možemo govoriti o „osječkom kiparstvu“ ili „osječkoj kiparskoj sceni“, teško je ustvrditi. Za to trebaju biti ispunjeni određeni preduvjeti: broj kipara koji u gradu kontinuirano stvaraju ali i svojim kiparskim stvaranjem aktivno sudjeluju pri umjetničkim zbivanjima, dajući svoj prinos suvremenoj likovnosti. Nadalje, moraju biti zadovoljeni i odgovarajući strateški i organizacijski uvijeti, u smislu postojanja adekvatne izložbene manifestacije unutar koje će kiparstvo naći svoje pravo mjesto. Ova izložba dio je nastojanja da se stvori jedna moguća uporišna točka u kojoj će se ostvariti uvijeti prezentacije, te kojom će se graditi i u kontinuitetu podržavati osječko suvremeno kiparstvo.

Stoga izložba poput ove za osječke kipare – članove osječkog likovnog udruženja – postaje iznimno važan način prikaza vlastitog rada, jedan od oblika konkretizacije svoje prisutnosti u gradu. No ne i jedini. Identitet kiparstvu kao posve specifičnoj likovnoj vrsti ne daju samo specijalizirane kiparske izložbe, već mnogo više funkcija i djelovanje skulpture u kontekstu urbaniteta, u svojoj osjetljivoj „drugoj“ ulozi, onoj javne plastike – skulpture postavljene u otvorenom urbanom prostoru, koja poprima funkciju i značenje javnog spomenika. Odnos grada prema svojim kiparima može se stoga promatrati i kroz njihovu uključenost i sudjelovanje u promišljanju i oblikovanju javne plastike – pitanje je koliko je navedena sredina u tom smislu, u odnosu na poodmaklo vrijeme i iskustva iz prošlosti, sazrela i koliko je spremna za nov, drugačiji i senzibilniji odnos prema kiparstvu i, napose, osječkim kiparima.

Bez eliminacijskih kriterija ili izbornih preferencija, bez pretencioznosti nametanja tematskih i problemskih odrednica i bez pretenzija da bude opsežnim povijesno-umjetničkim pregledom kiparskog stvaranja u nekom širokom i sveobuhvatnom vremenskom rasponu, ova izložba jednostavno eksponira danas aktivne osječke kipare i kiparice. Oni su svoj rad i stvaralaštvo predstavili s po jednim recentno nastalim djelom, prema slobodnom individualnom izboru.

Sukladno tom otvorenom izboru, pred nama stoje različiti pristupi, postupci, i oblikovni izričaji. Od konvencionalnog prema inventivnome, od apstrakcije prema figuraciji, od volumena do njegove negacije linijom ili plošno stanjenom masom, od prostornih instalacija do kiparstva koje nadilazi granice svoga medija – primjeri na ovoj izložbi iskazuju kako je neizbježno propitivanje granica do kojih skulptura može doći, uz nastojanje pronalaženja, utvrđivanja ili daljnjeg pomicanja već otprije pomaknutih granica tradicionalno definiranog kiparskog djela. Uz različite načine dokidanja petrificiranog shvaćanja skulpture kao volumena ili čvrste mase, te istraživanja kvalitete materijalnosti kipa – što je opće i prepoznatljivo mjesto u suvremenom pristupu kiparskom djelu – pojavljuju se i zanimljive transmedijalne preobrazbe, poput primjera „videoplastičke“ sinteze.

Novim ustrojstvom godišnjeg predstavljanja svog umjetničkog djelovanja, kojim su se kipari Hrvatskog društva likovnih umjetnika u Osijeku organizirali radi zajedničkog izlaganja – uz već postojeće, tradicionalne i etablirane osječke izložbe poput Slavonskog biennala i Memorijala Ive Kerdića – stvoreno je jedno novo, značajno ishodište predstavljanja ove likovne vrste.



Popis izlagača

Nikola Faller
Rođen 1978. u Osijeku. Diplomirao je kiparstvo 2004. na Akademiji likovnih umjetnosti u Beogradu.

Vladimir Frelih
Rođen 1963. u Osijeku. Meisterschuler 2001. Magistrirao kiparstvo/instalaciju 2002. na Kunstakademie Düsseldorf. Od 2008. docent na Umjetničkoj akademiji.

Denis Krašković
Rođen 1972. u Zagrebu. Diplomirao kiparstvo 1994. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Od 2007. docent na odsjeku za likovnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku.

Katarina Kuric
Rođena 1984. u Đakovu. Diplomirala kiparstvo 2009. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.

Suzana Lažeta
Rođena 1984. u Osijeku. Diplomirala 2010. na studiju likovne kulture Umjetničke akademije u Osijeku.

Margareta Lekić
Rođena 1982. u Osijeku. Diplomirala kiparstvo 2007. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Trenutno na poslijediplomskom doktorskom studiju, odsjek kiparstvo, ALU u Zagrebu.

Tihomir Matijević
Rođen 1975. u Našicama. Diplomirao kiparstvo 2000. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Upisao doktorski studij 2007. na kiparskom odsjeku ALU u Zagrebu. Asistent na odsjeku za likovnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku.

Dubravko Milinković
Rođen 1981. u Osijeku. Diplomirao 2009. na Umjetničkoj akademiji u Osijeku, Odsjek za likovnu kulturu, smjer kiparstvo.

David Ranogajec
Rođen 1986. u Osijeku. Godine 2008. završio trogodišnji preddiplomski studij na Umjetničkoj akademiji u Osijeku, odsjek likovna kultura, te upisao diplomski studij – smjer kiparstvo.

Marijan Sušac
Rođen 1948. u Čalićima. Diplomirao kiparstvo 1975. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.

Vlatka Škoro
Rođena 1987. u Osijeku. Od 2010. na Poslijediplomskom doktorskom studiju kiparstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.

Dominik Vlahović
Rođen 1983. u Osijeku. Diplomirao 2007. na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu.

Andrea Zrno
Rođena 1985. u Osijeku. Diplomirala 2009. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, odsjek kiparstva.

Ratko Žaja
Rođen 1944. u Bilicama. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Novom Sadu.


 Stranica prilagođena ispisu
05-09-2011 09:40:13 am :: maddox_rumble
zvuci najs Wink vidimo se




Odgajivacnica Dajbogov...
Prodajem polovne PVC p...
U potrazi ste za zdrav...
Stene francuskog buldo...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:391

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!