Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Čemu služi Popis stanovništva?
Popis stanovništva, kućanstava i stanova najveće je statističko istraživanje kojem je cilj prikupiti osnovne podatke o broju, teritorijalnom rasporedu i sastavu stanovništva prema njegovim demografskim, ekonomskim, obrazovnim, migracijskim i ostalim obilježjima. U većini europskih zemalja, pa tako i Republici Hrvatskoj, Popis se provodi svakih 10 godina.

O ozbiljnosti i veličini poduhvata dovoljno govori podatak da je ove godine stupio na snagu novi Zakon o Popisu stanovništva, koji donosi neke izmjene u odnosu na Zakon iz 2001. godine.

Popis će se provoditi od 1. do 28. travnja 2011. godine, a prvi neslužbeni rezultati biti će poznati 30. lipnja 2011. godine.

Koja će Vam pitanja biti postavljena?

Primjetit ćete da se u prvoj rečenici spominju, pored stanovništva, i kućanstva te stanovi. Stoga se nemojte iznenaditi kada Vam popisivač pokuca na vrata s dva različita obrasca. Ukoliko niste gazda u svojoj kući, poput autora ovih redaka, nakon što se popuni prvi obrazac i potvrdite popisivaču da „postojite“, možete se slobodno vratiti ispijanju kave i čitanju Vašeg omiljenog portala.

Naime, tada na scenu stupa gazda domaćinstva kojem će biti postavljena dodatna pitanja vezana uz nastambu u kojoj trajno obitavate. Ukoliko pojedini član kućanstva ne bude prisutan u trenutku posjeta popisivača, bolje Vam je da znate sve o svojim bližnjima!

U suprotnom, isti će morati najkasnije do 28. travnja predati svoje podatke u nadležnom popisnom centru. Ukoliko čitate ovo, a mlađi ste od 15 godina, podatke o Vama će popisivaču morati dati jedan od roditelja. Tu ne bi trebalo biti problema. Bar se nadam!

Zalomi li Vam se slučajno neki obiteljski izlet u vrijeme dolaska popisivača, bit će Vam ostavljen kontaktni broj preko kojeg ćete moći dogovoriti ponovni posjet! Ako i taj pokušaj propadne, sljedeći izlet će Vam biti onaj u nadležno tijelo s potrebnom dokumentacijom ispod ruke.

Pitanja koja će Vam biti postavljena su sljedeća:
Osobe:

Skriveno: 
prezime i ime; datum rođenja; identifikacijski broj osobe (OIB ili broj osobne iskaznice); spol; bračno stanje; vrsta zajednice u kojoj osoba živi; broj živorođene djece; prebivalište/boravište; prisutnost u naselju popisa u trenutku Popisa; razlog odsutnosti/prisutnosti; vrijeme odsutnosti/prisutnosti; vrijeme namjere odsutnosti/prisutnosti; mjesto odsutnosti/mjesto stanovanja; mjesto rođenja; mjesto stanovanja majke u vrijeme rođenja osobe; mjesto iz kojeg se osoba doselila te godina i razlog doseljenja; strana zemlja iz koje se osoba doselila te godina i razlog doseljenja; državljanstvo; narodnost; materinski jezik; vjera; postignuto obrazovanje; pismenost; pohađanje škole/studija; znanje korištenja računalnih operacija; položaj u zaposlenju; zanimanje; djelatnost; položaj u aktivnosti; vrsta mjesta rada; glavni izvori sredstava za život; uzdržavanost osobe i status uzdržavatelja; mjesto rada/školovanja; učestalost vraćanja u naselje popisa; sredstvo putovanja na posao/školu; postojanje teškoća u obavljanju svakodnevnih aktivnosti; vrsta teškoće; fizička pokretljivost osobe; uzrok teškoće; korištenje pomoći druge osobe u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.


Kućanstva:

Skriveno: 
prezime i ime osobe prema kojoj se određuju odnosi članova kućanstva (referentna osoba); srodnički i obiteljski sastav kućanstva; tip kućanstva; osnova po kojoj se kućanstvo koristi stanom; posjedovanje osobnog računala; korištenje interneta; površina korištenoga poljoprivrednog zemljišta te broj stoke i peradi.
Stanovi: (skriveni sadržaj) vrsta i način korištenja stambene jedinice; vlasništvo stana; površina stana; broj soba u stanu; površina kuhinje; kupaonica i zahod u stanu; vrste instalacija u stanu; način grijanja stana; vrsta energenata; klimatizacija; vrsta zgrade u kojoj se nalazi stan; položaj stana u zgradi; godina izgradnje zgrade u kojoj se nalazi stan.


Mogu li prekršajno odgovarati?

O da, popis je obaveznog karaktera! Nemojte se čuditi, jer u Belgiji, primjerice, neizlazak na birališta se kažnjava s 50 eura! Popis stanovništa definitivno nije područje za „tjeranje inata“, jer ukoliko popisivaču uskratite odgovor na bilo koje od postavljenih pitanja, ponudite netočne ili nepotpune podatke, državni proračun će biti bogatiji za 300 do 800 Vaših kuna!

Brojke

Na Popisu 2011. raditi će oko 15.000 popisivača, 2.000 kontrolora, 180 instruktora i 45 koordinatora. 400 sretnika će imati priliku obrađivati podatke po zaključenju popisivanja. Trošak cijelog Popisa se ne bi trebao popeti preko predviđenih 175 milijuna kuna.

Nemojmo brojati krvna zrnca, pustimo da to za nas učini naša država!

Autor: M.K.

Pročitajte i...
[18.02.2011.] [Popis 2011.]Javni poziv i raspored prijava za popisivače!
[02.02.2011.] [Popis 2011.] Što trebate znati o Popisu stanovništva? [dio 2.]
[01.02.2011.] [Popis 2011.] Kako postati popisivač? [dio 1.]


 Stranica prilagođena ispisu
02-02-2011 06:09:39 am :: lazyBee
Zna li netko kako se misli prekršajno kažnjavati? Tko će dokazati da su podaci koji se daju neistiniti? Ne vjerujem da popisivači imaju te ovlasti, a ne vidim tko drugi može to utvrditi? Državni zavod za statistiku??
02-02-2011 12:31:47 pm :: Zeldorn
Sad se samo još moram odlučit jesam li katolik ili Jedi. Very Happy




Stenci chow chow, 4 me...
Školska knjiga , Zagr...
Na prodaju štenci Bern...
IZNAJMLjUJEM drobili...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:243

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!