Komunalni red: 1000kn za ispijanje alkohola na javnom mjestu, zabijanje noževa u drveće i vandalizme
17.12.2010. 21:42

Odzvonilo je ispijanju alkohola na javnim površinama Osijeka. Prema novom komunalnom redu, koji je izglasan u četvrtak na sjednici osječkog gradskog vijeća, građani ili gosti Osijeka koje komunalni redari ili policija zateknu da na javnoj površini piju alkohol bit će kažnjeni novčanom kaznom od čak 1000 kuna! Na taj način gradska vlast namjerava ublažiti prije svega maloljetničku delinkvenciju i vandalizam, čemu je najčešće 'kumovao' alkohol.
Komunalni red Grada Osijeka
Dok je mlađima od 18 godina zabranjena prodaja alkoholnih pića u ugostiteljskim objektima i trgovinama, pa su se na razne načine snalazili kako doći do boce pića, na primjer, moleći nekoga starijeg da im ga kupi, od sada to piće više neće smjeti piti ni u parkovima, na šetnici uz Dravu, niti na bilo kojoj površini u gradu koja se koristi kao javna. Zabrana ispijanja alkohola, naravno, odnosi se na sve uzraste, ne samo na maloljetnike.
- Ovo je velika novost u komunalnom redu. Godišnje se čak dva milijuna kuna iz gradskog proračuna izdvaja za pokrivanje štete na gradskoj imovini nastale od vandala, kazao je osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo.
U Gradskoj upravi nadaju se da će i taj način barem donekle pomoći u ublažavanju alarmantnih brojki koje govore da sve više srednjoškolaca uživa u alkoholu. Naime, ove je godine Centar za prevenciju i liječenje bolesti ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo proveo anketu između 3203 učenika prvih razreda svih srednjih škola u županiji te su došli do poražavajuće činjenice - njih čak 2791 probao je alkohol.
Osim što će zabraniti ispijanje alkohola na ulicama grada, novi gradski bonton pooštrava i kazne za vandalske radnje i nedolično ponašanje. Tako će komunalni redari s 1000 kuna moći kazniti sve one koji se kupaju u fontani, na bilo koji drugi način oštećuju postavljene spomenike, skidaju plodove s drveća i grmlja, kidaju i beru cvijeće ili u drveće zabadaju noževe, čavle te na njih lijepe plakate. Ista ih kazna očekuje i ako oštete ili unište rasvjetne stupove ili rasvjetna tijela, oštete posude za otpad, unište ogradu oko javnih zelenih površina ili dječjih igrališta i slično.
Tijekom rasprave, većina je vijećnika pozdravila novi komunalni red, na čijoj se izradi radilo nekoliko mjeseci. Međutim, mnogi su ustvrdili da će provedba biti diskutabilna, jer u je gradu premali broj komunalnih redara, a osim toga, oni nemaju ovlasti legitimirati građane.
V. d. pročelnika Upravnog odjela za komunalno-stambeno gospodarstvo Milan Kamenko istaknuo je da im je policija ponudila suradnju. Oni će, naime, na poziv komunalnih redara s njima izaći na teren kako bi im pomogli pri legitimiranju, a time i sankcioniranju prijestupnika.
Također je najavio da će Osijek, po uzoru na Zagreb, osnovati i tzv. komunalnu policiju, odnosno prometno-redarstvenu jedinicu koja bi unijela više reda u promet. Ona bi trebala s radom početi s prvima danima 2012. i za početak bi tu zaposlili 10 dodatnih komunalaca.
Inače, novi komunalni red ima više od 150 članaka i donosi razna nova pravila u ponašanju – od toga gdje građani smiju šetati kućne ljubimce do toga da će ubuduće biti zabranjeno postavljanje antena i klima-uređaja na one dijelove zgrada koji su okrenuti prema javnoj površini, a ako to nije moguće, onda tada takvi uređaji moraju biti na visini od najmanje 3,5 metra.
Do sada je najviša kazna za fizičke osobe bila 300 kuna, a sada se ona kreće od 300 do 1000 kuna, ovisno o prekršaju, dok kazna za pravne osobe seže do čak 7000 kuna za nepridržavanje odluka o komunalnom redu. Novitet je i odredba kojom se preporučuje (bez novčanih kazni) vlasnicima zgrada na glavnim gradskim trgovima te u Tvrđi da na prozore i ograde balkona i lođa postave posude sa sezonskim cvijećem ili trajnicama.
Nakon što je v. d. pročelnika Kamenko istaknuo da u pridržavanju gradskog bontona očekuje pomoć svih građana, javio se vijećnik Ivan Bešlić, koji je odmah prijavio gradsku upravu da se ne pridržava nove odluke o komunalnom redu, poručivši da gradska poduzeća prva moraju platiti kazne od 7000 kuna jer, na primjer, ne održavaju prostore dječjih igrališta.
Zagreb nadzor prepustio policiji, Split još ne želi represivne mjere
U Zagrebu pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje, komunalne poslove i promet Davor Jelavić kazao je kako u metropoli Gradska uprava ne propisuje kazne za ispijanje alkohola na javnim gradskim površinama. »Ta bi odluka trebala biti usklađena sa Zakonom o javnom redu i miru, a za to je onda nadležna policija, a ne Grad«, kazao je Jelavić. Ni u Splitu komunalni red ne zabranjuje konzumiranje alkohola na javnim mjestima. Iz Grada kažu da se protiv konzumiranja alkohola među mladom populacijom bore preventivnim mjerama, a represivne još uvijek ne žele primjenjivati. Zabranu konzumiranja alkohola na javnim mjestima koja nisu namijenjena ugostiteljskoj djelatnosti, prije nekoliko godina uvela je Makarska u kojoj je već godinama zabranjeno i jesti na javnim površinama. Na taj način pokušali su stati na kraj vikend - kupačima na gradskim plažama koji ljeti na kupališta »presele« cijele kuhinje. [M.C./ I. D./Vjesnik]
Objavio: Leon |
Komentari (37)