Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Redovna profesorica i voditeljica poslijediplomskog studija Poduzetništvo na Ekonomskom fakultetu u Osijeku dr. Slavica Singer bila je na čelu stručnog tima za izradu Strategije razvitka Osječko-baranjske županije, prihvaćene potkraj 2005. godine. Sada se to vidi, pretenciozno i možda i bez pravih osnova za to, prihvaćena Strategija označena je dokumentom koji daje smjernice za ostvarenje vizije Osječko-baranjske županije kao hrvatskog "regionalnog tigra" s najvišom stopom rasta BDP-a u Hrvatskoj, koji bi do 2010. godine trebao premašiti 10.000 USD po stanovniku, a stopa nezaposlenosti više nego prepolovljena. Strategija je ponudila i 28 preporuka kako do svega toga doći. Pet godina realizacije strategije prava je prilika za razgovor s nositeljicom toga projekta.

* Profesorice Singer, zašto su u Strategiji definirana četiri cilja: povećanje bruto domaćeg proizvoda, smanjenje nezaposlenosti, povećanje poduzetničke aktivnosti i povećanje efikasnosti korištenja intelektualnog kapitala, nisu ni izbliza ostvarena. Koliko je to razlog objektivne svjetske gospodarske krize, a koliko subjektivnih propusta i inercije "domaćih snaga"?

- To se ne može lagano kvantificirati, ali posrednom usporedbom s drugim dijelovima Hrvatske može se konstatirati da nema bitnih razlika u rangu razvijenosti županija u zadnjih nekoliko godina. One koje su bile razvijenije i sada su, one koje su bile na dnu, i sada su tamo. Osječko-baranjska županija je bila po mnogim indikatorima (BDP po stanovniku i nezaposlenosti) znatno lošija od najboljih, npr. Istarske županije (da se ne uspoređujemo s gradom Zagrebom jer ima niz lokacijskih prednosti u odnosu na bilo koju županiju u Hrvatskoj). Osječko-baranjska županija imala je gotovo pet puta manji BDP po stanovniku od Istarske županije, sada je on oko 1.5 puta manji. Nezaposlenost u Osječko-baranjskoj županiji je pokazivala dobru tendenciju smanjenja do 2008. godine, ali je onda naglo skočila i sada je opet iznad 23 posto (u Istarskoj je županiji oko 7 posto). U kojoj je to stanje odgovornost lokalne sredine (od poslovnog sektora, lokalne uprave, sveučilišta, građana...) teško je reći, ali u svakom slučaju svi mi smo suodgovorni za stanje u kojem se nalazimo.

Strategija nije receptura

- Strategija je opredjeljenje za ostvarenje neke zajednički identificirane vizije i ciljeva, koji su izazov jer znače promjenu u odnosu na neko početno stanje. Strategiju smo radili zajedno s gradskim i županijskim poglavarstvima, s predstavnicima poslovnog sektora, s mladima (anketirali smo mlade ljude u svim gradovima Osječko-baranjske županije) i dobili očekivanja koja smo pretočili u viziju, ciljeve i 28 preporuka, što sve zajedno čini strategiju. Obično se smatra da vizija mora biti takva da se morate istegnuti i napregnuti da ju ostvarite. Prema tome, ciljevi moraju biti postavljeni tako da pretpostavljaju nešto drukčiji način ponašanja, nego što se ponašamo svakodnevno. I drugo, strategija je uvijek veza između vizije i aktivnosti, a ne receptura ili instrukcije. Onog trenutka kada je Županijska skupština prihvatila strategiju, onda to postaje dokument koji obvezuje sve, od institucija do građana - svatko od nas koji živi i djeluje u ovoj županiji treba vidjeti i naći svoju ulogu u realizaciji zajednički identificirane vizije i ciljeva.

- I treće, Strategija se ne može realizirati ako se shvati kao da je to jedna lista ponuđenih "jela" na nekom jelovniku te da možete izabrati po volji jedno ili nekoliko i zadovoljiti svoje potrebe. Dali smo i 28 međusobno povezanih preporuka za ostvarenje Strategije. Kada smo u ciljevima pretpostavili da će doći do povećanja BDP-a po stanovniku, smanjiti se nezaposlenost, ostvariti bolje korištenje intelektualnog kapitala i jača poduzetnička aktivnost, to je pretpostavka da se svih 28 preporuka gotovo istovremeno i dobro usklađeno počnu primjenjivati. A, po mome mišljenju, to se nije dogodilo.

Bez praćenja realizacija Strategije

* Kakve su komunikacije Vas, kao autora Strategije, i njezina naručitelja - Osječko-baranjske županije? Je li to čvrst dokument ili dokument koji valja mijenjati, inovirati, dopunjavati, odnosno o njegovoj realizaciji povremeno se i očitati? Tko treba davati znakove za uzbunu zbog njezina neostvarenja?

- Naravno, za praćenje realizacije Strategije, kao dokumenta koji je usvojila Skupština Osječko-baranjske županije, obvezna je upravo ona, sa svojim odgovarajućim tijelima. Oni mogu angažirati i surađivati s brojnim institucijama od kojih bi dobili bolju informaciju što se događa. Jedna je od preporuka bila da se Agencija za razvoj spoji s Informatičkim centrom i da bude mjesto na kojemu će se pratiti razvojni procesi u Županiji. To se spajanje i dogodilo, ali ne znam u kojoj je mjeri postalo mjesto s kojega će se signalizirati, a na temelju praćenja određenih indikatora, u kojoj se mjeri ostvaruju vizija i ciljevi, odnosno preporuke koje su sastavni dio strategije.

* Kako povećati zaposlenost u novim uvjetima svjetske ekonomije? Može li razvoj malih poduzeća, kako sugerira Strategija, za to biti odgovor u uvjetima kad nemamo matičnih velikih poduzeća, jezgri njihova postojanja i razvitka?

- Sva velika poduzeća nekada su bila mala. Generatori novih radnih mjesta rastuća su mala poduzeća - i to ne ovisi o tome postoje li velika poduzeća ili ne. Naravno, dobro je ako postoje velika poduzeća koja oko sebe okupljaju grozdove i lance malih poduzeća, ali moguće je graditi dobru gospodarsku infrastrukturu i s malim poduzećima. Rastuća poduzeća elitistička su manjina uvijek, i u najrazvijenijim gospodarstvima (ne više od 10 posto), ali u Hrvatskoj ih imamo daleko premalo (svega oko 2 posto). Stvoriti dobre uvjete za razvoj malih poduzeća zajednička je odgovornost centralne države, područne uprave (županija) i lokalne uprave (regulatorni okvir, jednostavnost i transparentnost procedura, niski troškovi pokretanja poslovnih pothvata, dobra infrastruktura - telekomunikacijska, prometna...). To ovisi o stvaranju ulagačke klime na državnoj i lokalnoj razini koja omogućava jače poduzetničko djelovanje. U kvaliteti poslovne okoline Hrvatska je napravila promjene, ali puno sporije nego mnoge druge zemlje.

Zračna luka atraktor inoulaganja

* Zašto, po Vašem mišljenju, u Osječko-baranjskoj županiji, a općenito i Hrvatskoj, nema značajnih inozemnih ulagača, poglavito u realni sektor, odnosno greenfield investicije, koje bi donijele veliko zapošljavanje. Što tu uopće mogu učiniti lokalne i regionalne zajednice?

- Ograničeno je ono što tu mogu učiniti lokalne zajednice, ali mogu omogućiti da određene procedure oko različitih dozvola budu kraće i da se poštuju rokovi. Ipak, naglasila bih jedan resurs koji nikako ne uspijevamo ugraditi u konkurentsku prednost ne samo Osječko-baranjske županije nego i istočne Hrvatske, a to je cargo kapacitet osječke zračne luke, koja može biti jako veliki atraktor za inozemna ulaganja. Bez te zračne luke ovaj dio Hrvatske u međunarodnim je relacijama slijepo crijevo. To je i jedna od preporuka u Strategiji, ali ništa ozbiljnije nije napravljeno u vezi s tim važnim infrastrukturnim kapacitetom. Sporadični događaji koji su medijski zanimljivi, kao što je avionski prijevoz krava iz Kanade u tvrtku Žito ili dolazak ribe iz Afrike na putu u EU preko naše zračne luke, samo su mrvice. Zračna luka treba biti u funkciji povezivanja naših malih poduzeća s međunarodnim tržištima - to rade Bugari, Izraelci, Norvežani...

* Što pak čini osječko Sveučilište u poticanju regionalnog/županijskog razvoja? Ulaže se u zgrade, a koliko u ljude? Za koga se uopće proizvodi visokoškolski kadar?

- Mislim da je Sveučilište još i dalje nedovoljno angažirano na rješavanju problema sredine u kojoj djeluje. Naravno, postoje i dobri primjeri vezani uz Poljoprivredni, Ekonomski, Elektrotehnički, možda i neke druge fakultete, u suradnji s poduzećima, no sve je to nedovoljno. Nekoliko preporuka iz Strategije apostrofiralo je Sveučilište da mora preuzeti odgovornost za rješavanje problema u sredini u kojoj djeluje. Jedan dio problema proizlazi i zbog toga što Sveučilište nema dobru komunikaciju s gospodarstvom oko profiliranja kompetencija za koje osposobljava mlade ljude. Suradnja s OBŽ, pa i svim ostalim županijama u istočnoj Hrvatskoj, kao i izravno s gospodarstvom, morala bi biti proaktivnija.

Prazna priča

* Što mislite o velikom broju poduzetničkih zona, čija je gradnja započela u Županiji? Ima ih svako selo, a zapravo ni jedna nije dovršena, nema potrebnu infrastrukturnu opremljenost te u ni jednoj nema strateški važnih investitora.

- Mislim da je u mnogim slučajevima to rezultat jeftine političke promocije. Hvaliti se brojem poduzetničkih zona, a ne reći koliko je radnih mjesta otvoreno u tim zonama je prazna priča, naravno izuzetno štetna. Mi smo mala županija i ne vidim potrebe da bude toliko poduzetničkih zona. Bolje je imati nekoliko njih dobro strateški pozicioniranih, tako da omogući razvoj Županije na ravnomjeran način. Naša je ideja i u strategiji bila da se to jako koncentrira i veže uz zračnu luku u Osijeku, zbog niza razloga - od stvaranja clusterskih mogućnosti koje bi bile također atraktor za strane investicije. A ne da ledinu proglasimo poduzetničkom zonom.

Strategija - mrtav dokument

* Što dalje s dokumentom Strategije razvitka Osječko-baranjske županije? Zašto do sada čelnici Županije nikad nisu spominjali taj dokument, koji su uvijek smatrali nekako nametnutim, a ne egzaktnim mjerilom uspjeha njihova rada?

- Svaki strateški dokument ovakve vrste stalno se mora aktualizirati te uz analizu njegova provođenja produžavati za određeno razdoblje, tako da uvijek imate korekcija i produžavanja. Nažalost, to Osječko-baranjska županija nije radila. Mislim da je upravo u velikoj mjeri odgovornost na Županiji što taj strateški dokument nije prepoznat kao vodič za brojne aktivnosti različitih institucija. Ni jedan strateški dokument ne radi se za jedan mandat - ni za mandat županijskih čelnika, ni za mandat državnih čelnika, već se radi za duže razdoblje. Naravno da u tom dužem razdoblju treba doći do korekcija. Ali ako nitko iz Županije ne spominje taj dokument, ne veže svoje aktivnosti uz njega, ne podsjeća javnost i ostale institucije da taj dokument postoji i da postoji odgovornost za njegovu realizaciju, to je onda zapravo mrtav dokument.

Resursi odredili Strategiju

* Poljoprivredno zemljište kojim Županija raspolaže u Strategiji visoko je vrednovano, a poljoprivreda i prehrambena industrija dobila vodeće mjesto. Je li to bila pogreška i može li se uopće strategija razvoja temeljiti na "industriji pod vedrim nebom", koja nikad ne može biti ni u čemu sigurna i egzaktna?

- U Strategiji smo, naravno, pošli od naših resursa jer bi bilo krajnje neozbiljno i neprofesionalno da resurse koje imamo zaboravimo i kažemo da ćemo razvijati nešto deseto. Na poljoprivrednom zemljištu, u klimatskim uvjetima koje imamo, možemo proizvoditi brojne proizvode, no ne želimo biti samo sirovinci. Od tih sirovina mogu se proizvoditi proizvodi koji imaju izuzetno visoku uključenost znanja. Kad govorimo o poljoprivredi, onda ne želimo da se finalni proizvod zaustavlja na šećernoj repi, pšenici i kukuruzu, nego mislimo na proizvode koji imaju daleko veću razinu oplemenjenosti s obzirom na uključenost znanja i da na tome možemo biti konkurentni. Ne mislim da je greška razvijati se na resursima koje imamo, ali moramo izaći izvan tradicionalnog okvira.

Tekst: Nikola Vukadinović/Glas-Slavonije.hr


 Stranica prilagođena ispisu
11-26-2010 01:44:34 pm :: W.M. Felt
Gospođa Singer je prilično dobro popljuvala vlast županije i grada (eto, igrom slučaja, u županiji je to Hdssb, a u gradu također, no ipak dosta kraće).

Bubi i Šiško ovo sigurno nisu očekivali. Pitanje je hoće li opet angažirati profesoricu Singer kada se bude radila neka nova strategija, ili se bude dorađivala ova. Ništa bez te strategije, jel.

Redakcija 031 je napisao/la: ›
nema bitnih razlika u rangu razvijenosti županija u zadnjih nekoliko godina.

Kada smo u ciljevima pretpostavili da će doći do povećanja BDP-a po stanovniku, smanjiti se nezaposlenost, ostvariti bolje korištenje intelektualnog kapitala i jača poduzetnička aktivnost, to je pretpostavka da se svih 28 preporuka gotovo istovremeno i dobro usklađeno počnu primjenjivati. A, po mome mišljenju, to se nije dogodilo.

Stvoriti dobre uvjete za razvoj malih poduzeća zajednička je odgovornost centralne države, područne uprave (županija) i lokalne uprave (regulatorni okvir, jednostavnost i transparentnost procedura, niski troškovi pokretanja poslovnih pothvata, dobra infrastruktura - telekomunikacijska, prometna...). To ovisi o stvaranju ulagačke klime na državnoj i lokalnoj razini koja omogućava jače poduzetničko djelovanje. U kvaliteti poslovne okoline Hrvatska je napravila promjene, ali puno sporije nego mnoge druge zemlje.

Suradnja s OBŽ, pa i svim ostalim županijama u istočnoj Hrvatskoj, kao i izravno s gospodarstvom, morala bi biti proaktivnija.

Što dalje s dokumentom Strategije razvitka Osječko-baranjske županije? Zašto do sada čelnici Županije nikad nisu spominjali taj dokument, koji su uvijek smatrali nekako nametnutim, a ne egzaktnim mjerilom uspjeha njihova rada?

- Svaki strateški dokument ovakve vrste stalno se mora aktualizirati te uz analizu njegova provođenja produžavati za određeno razdoblje, tako da uvijek imate korekcija i produžavanja. Nažalost, to Osječko-baranjska županija nije radila. Mislim da je upravo u velikoj mjeri odgovornost na Županiji što taj strateški dokument nije prepoznat kao vodič za brojne aktivnosti različitih institucija. Ni jedan strateški dokument ne radi se za jedan mandat - ni za mandat županijskih čelnika, ni za mandat državnih čelnika, već se radi za duže razdoblje. Naravno da u tom dužem razdoblju treba doći do korekcija. Ali ako nitko iz Županije ne spominje taj dokument, ne veže svoje aktivnosti uz njega, ne podsjeća javnost i ostale institucije da taj dokument postoji i da postoji odgovornost za njegovu realizaciju, to je onda zapravo mrtav dokument.


O poduzetničkim zonama, interesantno, nešto slično što smo nedavno na forumu pisali, ali su nam ulizivači vlasti tumačili kako se sa zonama radi sjajna stvar:

Redakcija 031 je napisao/la: ›
* Što mislite o velikom broju poduzetničkih zona, čija je gradnja započela u Županiji? Ima ih svako selo, a zapravo ni jedna nije dovršena, nema potrebnu infrastrukturnu opremljenost te u ni jednoj nema strateški važnih investitora.

- Mislim da je u mnogim slučajevima to rezultat jeftine političke promocije. Hvaliti se brojem poduzetničkih zona, a ne reći koliko je radnih mjesta otvoreno u tim zonama je prazna priča, naravno izuzetno štetna.


Piše se na forumu već mjesecima i godinama o nesposobnosti vlasti i uprave Zračne luke Osijek, uzalud. Lijepo je vidjeti da i profesorica misli isto:

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Ipak, naglasila bih jedan resurs koji nikako ne uspijevamo ugraditi u konkurentsku prednost ne samo Osječko-baranjske županije nego i istočne Hrvatske, a to je cargo kapacitet osječke zračne luke, koja može biti jako veliki atraktor za inozemna ulaganja. Bez te zračne luke ovaj dio Hrvatske u međunarodnim je relacijama slijepo crijevo. To je i jedna od preporuka u Strategiji, ali ništa ozbiljnije nije napravljeno u vezi s tim važnim infrastrukturnim kapacitetom. Sporadični događaji koji su medijski zanimljivi, kao što je avionski prijevoz krava iz Kanade u tvrtku Žito ili dolazak ribe iz Afrike na putu u EU preko naše zračne luke, samo su mrvice. Zračna luka treba biti u funkciji povezivanja naših malih poduzeća s međunarodnim tržištima - to rade Bugari, Izraelci, Norvežani...


Na kraju je važno dodati i malo Alan Fordovog Grunfa u članak o lokalnoj ekonomiji, čisto da se održi tradicija potpuno bespotrebnih savjeta kojima nas bombardiraju ekonomski stručnjaci diljem Hrvatske:

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Sva velika poduzeća nekada su bila mala. Generatori novih radnih mjesta rastuća su mala poduzeća - i to ne ovisi o tome postoje li velika poduzeća ili ne. Naravno, dobro je ako postoje velika poduzeća koja oko sebe okupljaju grozdove i lance malih poduzeća, ali moguće je graditi dobru gospodarsku infrastrukturu i s malim poduzećima.
Re: Otvaranje tolikih poduzetničkih zona služi za jeftinu političku promociju
11-26-2010 02:30:04 pm :: simo031
U poduzetničkoj zoni „Tenja“, se trenutno nešto radi (barem ako je sudit po građevinskim strojevima na parcelama). Dugo su tu stanovale samo dvije tvrtke, no čini se da se nešto ipak pomiče sa mjesta.
11-26-2010 02:46:15 pm :: Osječanin
Priča gluposti, da prostite! Smile Nisam vidio da je dala jedan jedini argument protiv poduzetničkih zona...samo trabunjanje o aerodromu što je ok al ne možeš cijelu ekonomsku strategiju jedne regije vezati uz jedan običan aerodrom.. Rolling Eyes
11-26-2010 02:51:59 pm :: Angelium
Da radi se ali je tu ipak pozadinska priča znatno zanimljivija (otprilike kao i sve u politici Very Happy) dakle u Tenji dolaze tvrtke to je neupitno, no ono što je upitno je to koliko je tih tvrtki novo a koliko ih se samo seli iz postojeće zone, a ovaj drugi primjer je znatno zastupljeniji. Ono što je grad omogućio zoni Tenja je niža naknada i niža davanja, pa postojeći gospodarstvenici samo sele iz jednu u drugu zonu. Dakle imat ćemo isti broj poduzetnika a Grad će primati manje novca jer se u zoni Tenja manje plaća. Eto to je ukratko to o zoni Tenja. Mislim da je ipak pravi pokazatelj kvalitetne zone ona Antunovačka. Mislim Anušić šuti iradi i navodno već ima skoro sve popunjeno i to sa novim gospodarstvenicima. Kažem navodno, nemam službene podatke, no o toj temi je netko pisao već na ovom forumu i rekao da gradski oci pokušavaju svim silama tu zonu uništiti, zovu gospodarstvenike, otimaju itd. Pitanje je naravno koliko je to istina...
A sad o broju zona ne znam, menise ne čini puno dvije u Osijeku. Alida dobro je pitanje koliko je realno očekivati da će se zone popuniti, akose ne popune onda je jasno da se rade bez vizije i da se troše novci bez veze
11-26-2010 03:00:00 pm :: Osječanin
Pa zone se i otvaraju da bi se privukli poduzetnici. To je poduzetništvo koje grad radi. Ulaže u zone u nadi da će se otvoriti xy radnih mjesta. Nitko nikome ne garantira da će to tako biti niti može. Ali grad pokazuje inicijativu stvaranjem uvjeta za poduzetnike. Šta bi sad trebali, sjediti i čekati da nam neka "autoindustrija" padne s neba? Smile
11-26-2010 03:01:32 pm :: Leteci mungos
simo031 je napisao/la: › U poduzetničkoj zoni „Tenja“, se trenutno nešto radi (barem ako je sudit po građevinskim strojevima na parcelama). Dugo su tu stanovale samo dvije tvrtke, no čini se da se nešto ipak pomiče sa mjesta.
Koliko radnih mjesta u tim tvrtkama je novo, a koliko su to radna mjesta koja su preseljena iz npr. BIOS-a?

Koliko su kostali radovi na uredjenju? Koliko je to kuna po pojedinom novom radnom mjestu? Naravno, ima tu jos parametara koji utjecu na ovu ili onu stranu jednadzbe, ali volio bih vidjeti cost-benefit analizu tih poduzetnickih zona...

No, zona Tenja je specificna i posebna po jos jednoj, vrlo ozbiljnoj sitnici - najmoprimci imaju zalozno pravo nad zemljistem. O tome sam ovdje vec pisao, to su otvorena vrata sivilu i muljazama, a s obzirom da ih je Grad odskrinuo vrlo potiho (odluka donesena bez previse informacija u javnosti), upravo je to sitnica koju bi trebalo drzati na oku, jer bi se za koju godinu moglo dogoditi ta dobar dio tog zemljista (do sada u rukama gradjana Osijeka) odjednom dodje u ruke banaka, a onda i lokalnih muljatora.
11-26-2010 03:12:14 pm :: PEGY
ono što se sada tako jako gradi na Vukovarskoj kod suzukija bi trebala biti još jedna poslovna zona, ili ne?!
11-26-2010 03:13:45 pm :: Osječanin
A zašto ne bi neka firma iz "inkubatora" preselila u Tenju ako joj je BIOS postao premal? Zašto bi to bilo loše ako neka firma iz BIOSA preseli u Tenju?Sigurno neće imati isti broj zaposlenih kao u BIOSU jer se širi. I ne računaš da na njeno mjesto u BIOSU dolazi nova firma koja otvara nova radna mjesta!!!!
11-26-2010 03:22:53 pm :: simo031
Leteci mungos je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: › U poduzetničkoj zoni „Tenja“, se trenutno nešto radi (barem ako je sudit po građevinskim strojevima na parcelama). Dugo su tu stanovale samo dvije tvrtke, no čini se da se nešto ipak pomiče sa mjesta.
Koliko radnih mjesta u tim tvrtkama je novo, a koliko su to radna mjesta koja su preseljena iz npr. BIOS-a?

Koliko su kostali radovi na uredjenju? Koliko je to kuna po pojedinom novom radnom mjestu? Naravno, ima tu jos parametara koji utjecu na ovu ili onu stranu jednadzbe, ali volio bih vidjeti cost-benefit analizu tih poduzetnickih zona...

No, zona Tenja je specificna i posebna po jos jednoj, vrlo ozbiljnoj sitnici - najmoprimci imaju zalozno pravo nad zemljistem. O tome sam ovdje vec pisao, to su otvorena vrata sivilu i muljazama, a s obzirom da ih je Grad odskrinuo vrlo potiho (odluka donesena bez previse informacija u javnosti), upravo je to sitnica koju bi trebalo drzati na oku, jer bi se za koju godinu moglo dogoditi ta dobar dio tog zemljista (do sada u rukama gradjana Osijeka) odjednom dodje u ruke banaka, a onda i lokalnih muljatora.


"U poduzetničkoj zoni „Tenja“, se trenutno nešto radi (barem ako je sudit po građevinskim strojevima na parcelama). Dugo su tu stanovale samo dvije tvrtke, no čini se da se nešto ipak pomiče sa mjesta."

Zamijetih da se nakon dugo vremena nešto događa i radi u poduzetničkoj zoni "Tenja". Nigdje niti ne spomenuh da se otvaraju nova radna mjesta i nove tvrtke, jer takve informacije mi nisu dostupne.
11-26-2010 03:47:19 pm :: Leteci mungos
Osječanin je napisao/la: › A zašto ne bi neka firma iz "inkubatora" preselila u Tenju ako joj je BIOS postao premal? Zašto bi to bilo loše ako neka firma iz BIOSA preseli u Tenju?Sigurno neće imati isti broj zaposlenih kao u BIOSU jer se širi. I ne računaš da na njeno mjesto u BIOSU dolazi nova firma koja otvara nova radna mjesta!!!!
Naravno, to sto si naveo je logican slijed i tako bi trebalo biti. No, treba vidjeti koliko je to kostalo i kakve je rezultate donijelo.

Nazalost, kod nas poduzetnicke zone muku muce i s pronalaskom najmoprimaca. Sad
11-26-2010 04:57:28 pm :: centurion
Osječanin je napisao/la: ›
Pa zone se i otvaraju da bi se privukli poduzetnici. To je poduzetništvo koje grad radi. Ulaže u zone u nadi da će se otvoriti xy radnih mjesta. Nitko nikome ne garantira da će to tako biti niti može. Ali grad pokazuje inicijativu stvaranjem uvjeta za poduzetnike. Šta bi sad trebali, sjediti i čekati da nam neka "autoindustrija" padne s neba? Smile


Normalno!
Pa neće recesija trajat vječno. Ako se zona Tenja uspjela napunit u ovoj godini a fizički će se popunit do jeseni iduće godine onda buduća zona Nemetin koja je i blizu tog nesretnog aerodroma ima veliku važnost a ta zona je proglašena kao 2 NAJBITNIJA ZONA ZA DRŽAVU.
Kako je najavljeno ta zona Nemetin ce biti proizvodna a zona Jug koja ide od Portanove do Zracne luke "Čepin" biti ce trgovacka zona i vec ima par zainteresiranih lanaca (bauhaus se spominje).
Ova mala zona na zelenom polju sto PEGY spominje je trebala biti izgrađena za te tvrtke tamo ali evo tek je ove godine ispoštivno obečanje dano tim poduzetnicima.
Zone oko slavnoskih gradova po meni su potrebne a isto tako u više navrata sam bio u malim zonama (Petrijevci npr) gdje rade pristojne firme i zapošljavaju lokalno stanovništvo koje ne mora putovati u Osijek.

U zonu tenja su došle neke tvrtke iz Biosa i neke nove tvrtke . Tamo će po procjenama raditi oko 500 ljudi (do kraja 2011 se ocekuje zavrsetak svih građevina) od čega 100njak novouposlenih
11-26-2010 05:02:16 pm :: Osječanin
U zoni Petrijevci (2500 stanovnika) ima 10tak firmi sa recimo 200tinjak zaposlenih. Pa tko normalan ima nešto protiv toga????????????????
11-27-2010 08:05:09 pm :: inspektormaska
zanimljiv naslov... djelomično istinit, problem je vizija i kontinuiran rad na tom području a tu štekamo jer nažalost političari nemaju pojma o gospodarstvu
11-29-2010 10:51:55 am :: centurion
D&D METAL U GOSPODARSKOJ ZONI TENJA

Tvrtka "D&D metal", vlasnika Damira Đaniša i Davora Pelivanovića, prvi je stanar Gospodarske zone Tenja. Svečano je obilježen početak proizvodnje na ovoj lokaciji, a iskrene želje za uspješno poslovanje uputio im je gradonačelnik Krešimir Bubalo.

Dvojac "D&D" metal svoju je poslovnu karijeru počeo graditi prije pet godina u Poduzetničkom inkubatoru BIOS. Stasali su unatoč teškom gospodarskom razdoblju, i usprkos tomu, svoje su poslovanje odlučili proširiti. Tvrtka se bavi strojnom obradom metala i proizvodnjom dječjih nogometnih igrališta za norveškoga partnera, a 95% svoje proizvodnje izvozi. Trenutno imaju petero zaposlenih, a s povećanjem proizvodnje i broj zaposlenih će rasti. Upravo je to želja i poslodavaca i gradske uprave – otvarati nova radna mjesta.
U Gospodarskoj zoni Tenja planira se zaposliti oko 500 osoba, od čega više od 100 novozaposlenih. Gradonačelnik Bubalo je istaknuo kako je Grad za zonu izdvojio nešto više od 14 milijuna kuna te da će zona do kraja iduće godine biti popunjena. Inače, osim na zoni Tenja radi se i na realizaciji još dviju poslovnih zona – Nemetin i Jug.





Pomeranci vrhunskog po...
Na prodaju tri muška š...
Dva muška šteneta samo...
Mužjak TEACUP crvene p...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:429

Registrirani online (1): Redakcija 031


Objektiv031

Advent u Osijeku