Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Iako bi svaki građanin zasigurno volio čuti posve drukčije viđenje hrvatske budućnosti, proštjedni govor guvernera Rohatinskog u Saboru otklonio je i posljednje zrnce optimizma oko izlaska iz recesije i gospodarske krize.
Nezadovoljstvu je dodatno pogodovalo i što zemlje u okruženju, poput Srbije, polako izlaze iz recesije te bilježe lagani rast i BDP-a i industrijske proizvodnje, što kod nas nije slučaj.

Prof.dr. Đula Borozan, s Ekonomskog fakulteta u Osijeku, ističe kako građani recesiju ne prepoznaju prema statističkim podacima, već prema umnožavanju i intenziviranju problema s kojima se suočavaju: nezaposlenosti, stagniranju ili smanjivanju plaća, iskorištavanju od strane poslodavaca, povećanim kamatnim stopama na kredite, nižem životnom standardu i, uopće, razarajućoj neizvjesnosti oko njihove ekonomske sudbine. Ona podsjeća kako su razvijene zemlje (uključujući i zemlje EU) u statističkom smislu najteže pogođene recesijom 2008., dok su zemlje srednje i jugoistočne Europe (među kojima i Hrvatska) to počele osjećati od početka 2009. godine.

Dok neki smatraju kako je izjava srbijanskog guvernera o izlasku iz recesije samo psihološke naravi, te da nema realno ekonomsko uporište, dr. Borozan ističe da je velika razlika između izlaska iz recesije promatranog u statističkim terminima i onog kojeg će i građani zaista osjetiti. Naime, smatra se da je neka zemlja izišla iz recesije kada jedno kvartalno izvješće o BDP-u bude pozitivno. Rast BDP-a tako je već zabilježen i sve više kod zemalja srednje i jugoistočne Europe. Primjerice, u drugom kvartalu 2009. iz recesije su izišle Poljska, Slovačka i Slovenija, a Srbija u prvom kvartalu 2010. godine. Kod nas se to još nije dogodilo.

- Ovdje je recesija rezultat strukturnih problema gospodarstva, njegovih manjkavosti, neefikasne državne administracije te pogrešaka u upravljanju državom. Da to nije tako, s oporavkom svjetske privrede, oporavljalo bi se i naše gospodarstvo. Krivca za hrvatsku recesiju ne treba tražiti u svjetskoj recesiji i padu inozemne potražnje za našim proizvodima. Oni su bili samo okidač, važan, ali ne i presudan. Nemojmo se zavaravati, do ovakvog bi stanja u Hrvatskoj moralo doći jer se ekonomske zakonitosti mogu ignorirati neko vrijeme, ali ne zauvijek, kategorična je prof. Borozan.

Vladin program gospodarskog oporavka, prema njenim je riječima, dobra polazna točka jer sadrži mjere potrebne gospodarstvu bilo ono u recesiji ili ne, a koje su usmjerene stvaranju zdravog i poticajnog poslovnog okruženja. Ipak, kaže ona, proteklih nekoliko mjeseci pokazali su da Vlada nije riješila problem pristranosti i pogodovanja pojedincima, a nije pronašla ni efikasne načine za provođenje zamišljenoga i napisanoga.

- Za provođenje bilo kojeg programa oporavka nužno je znanje, ali i poštenje, politička hrabrost, volja i odgovornost, te neovisan i učinkovit pravosudni sustav. U tom smislu Vlada mora imati ne samo kapacitet za promjene i primjenu onog što je usvojila, već mora biti vjerodostojna, a pravosudni sustav, kao i ona sama, neovisan, dosljedan i beskompromisan, drži prof. Borozan.

Ona tvrdi kako se brži izlazak iz recesije i oporavak gospodarstva može ostvariti samo većom izvoznom aktivnošću gospodarstvenika, za što je nužno imati kvalitetne i konkurentne proizvode, tj. kvalitetne i zadovoljne radnike, menadžerski i liderski tim te razvijenu kulturu koja će pogodovati razvoju novih ideja. Nažalost, zaključuje, takvih gospodarstvenika-poslodavaca u Hrvatskoj nema puno a podaci o izvozu to potvrđuju.

Naša kriza može postati jako teška

Krizi će svakako jednom doći kraj, međutim, do oporavka kojeg će građani moći osjetiti, tvrdi dr. Borozan, ne može se doći brzo, čak i uz punu primjenu programa oporavka te radikalnih promjena u ponašanju Vlade i gospodarstvenika.

- Naša recesija može postati jako teška, poprimiti oblik slova L ili prerasti u depresiju, što je teži oblik ovog što proživljavamo. Naime, takvu recesiju karakterizira oštar pad gospodarskih aktivnosti i vrlo usporen oporavak koji može trajati godinama. Zato se nadam da će ova recesija biti iskorištena prije svega za radikalne promjene društva i gospodarstva, zaključuje dr. Borozan.

Tko se sjeća 1999.

Prosječne recesije u svijetu traju godinu dana i mogu biti blage i oštre, ovisno o intenzitetu smanjenja realnog BDP-a. Blage recesije se vežu uz smanjenje BDP-a od otprilike dva posto, a građani ih i ne osjete ili bar ne pamte, jer obično brzo završe. To je u Hrvatskoj bio slučaj 1999. kada je BDP pao 1,5 posto. Nažalost, to ovaj put nije slučaj, ni po trajanju, ni po intenzitetu, ni po posljedicama recesije.

Autor: Dražen Boroš/Glas-Slavonije.hr


 Stranica prilagođena ispisu
Re: Kriza u našoj zemlji trajat će mnogo duže nego u susjednoj Sloveniji i Srbiji
07-12-2010 09:05:15 am :: zuki
Dok god narod šuti nama je izgleda još dobro. Pola naroda ima neke veze sa HDZ-om, ili su branitelji ili rade u državnoj upravi i njima je dobro. Dobre plaće, božičnice, ne moraju puno raditi i vlada može mirno potkradati i upropaštavati ovaj jadni narod jer se ne boje izbora koje znaju unaprijed da dobijaju.
Dok god narod ne izađe masovno na ulice i ne iskaže svoje nezadovoljstvo promjena neće biti i možda nam se treba dogoditi Grčka pa da dođemo sebi i vidimo realnost.
Vlast je onakva kakav je i narod, a narod je pasivan i nezainteresiran da sebi učini bolje i više jer kad se dogodi narod nema te vlade koja će opstati i svaka nova vlada će se bojati naroda i poštenije voditi politiku i državu.
Zato narode na ulice pa neka osjete i oni strah kao što ga osjećamo mi bojeći se za našu i budućnost naše djece.
07-12-2010 09:09:02 am :: tamna strana
ma zapravo to hrvatski narod želi pokazati kako mi možemo izdržati duže u krizi od svih ostalih zemalja...ono nek se zna da smo najbolji barem u necemu...jer kakava bi to bila kriza ako ne bi trajala barem 3 godine duže od susjeda
07-12-2010 09:47:21 am :: bavaria
ups ... a gledam jučer na televiziji kako većina (preostalih firmi koje nije uništio VELIKI VOĐA) djeatnika metaloprerađivačke, drvne i druge industrije ne može ići na godišnji preko ljeta jer moraju ispuniti narudžbe ...

sve mi se čini da je ovo ista priča kao s dimnjakom ...
Re: Kriza u našoj zemlji trajat će mnogo duže nego u susjednoj Sloveniji i Srbiji
07-12-2010 09:51:54 am :: CokoPralina
Tko sljivi krizu kad... IMAMO HRVATSKU!!!

(uf, tko bi rekao da samo jedna recenica moze ispuniti moju dnevnu dozu satiricnih komentara... )
07-12-2010 10:32:50 am :: Night5talker
ma naravno da dolazi vrijeme kad ce napokon svi vidit da smo najviše zaostali na ovim podrucjima sto se tice svega ne samo ekonomije
i onda se cudimo kad nasi mladi kazu idem ja radit van nekuda
07-12-2010 10:44:51 am :: davorccc
Bitno je da se sad čeličimo.

Ima JACA još trikova kako da zabavi narod, da zaboravi da je gladan.
Prva mi pada dobrotvorna radna akcija za JACU I HDZ.
Druga ....
07-12-2010 10:45:36 am :: sedmi_patuljak
Regres nemam, božićnicu i uskrsnicu nemam, plaća smanjena, godišnji odmor nemam, doprinosi na plaće nemam...i to će potrajati zbog čega? Krize? Ili nepoštenih ljudi koji su pokrali ovu bogatu državu i njene poštene radnike gurnuli na rub provalije.
07-12-2010 05:08:02 pm :: spin.
Više sam optimističan glede krize i skorog izlaska iz recesije nego daće naša policija uspjeti utjerati u red pijanu balavurdiju koja vikendima rastura grad.




Odgajivacnica patuljas...
Odgajivacnica Longclaw...
Na POKLON prelepi sten...
Kavkaski ovčar, krup...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:348

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!