Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prije nepune dvije godine udjel energenta u cijeni finalnog proizvoda iznosio je 32, a danas se povećao na 47 posto. Istovremeno, cijena istog tog proizvoda plasiranog na tržište ne da nije porasla - nego je išla dolje. Sukus je to izvješća koje je Josip Šimić, direktor osječke Opeke, podnio na ovotjednom sastanku Udruženja građevinskog materijala u središnjici Hrvatske gospodarske komore, na kojemu se ponajviše raspravljalo o cijeni plina.

U slučaju Opeke, situacija je posve jasna, dok su 2008. godine prostorni metar plina plaćali 1,56 kuna, danas ta cijena iznosi 2,66 kuna, što je povećanje od 70 posto. Istovremeno, cijena opeke standardnog formata je otklizala s 2,73 na tek 2,3 kune po komadu.

- Dakle, došli smo u opasnost da se, nastavi li se trend poskupljenja plina, izjednači proizvodna i prodajna cijena opeke, što dakako može dovesti u pitanje opstojnost tvrtke koja u ovom trenutku zapošljava 320 djelatnika - rezimira Šimić, no posve je jasno da nema namjeru izvjesiti “bijelu zastavu”. Trenutno se opeka proizvodi u tri pogona - Osijeku, Sarvašu i Vladislavcima, od svibnja krenut će proizvodnja i u Iloku, plan proizvodnje za ovu godinu je 200 milijuna jedinica. Gotovo 80 posto završit će na izvoznom tržištu, gdje je, usput rečeno, cijena plina znatno niža.

- Zato je i jedan od zaključaka bio - zatražiti od resornog ministra gospodarstva da se cijena plina snizi na prosječnu cijenu zemalja okruženja. Primjerice, u Mađarskoj, koja je i naše izvozna niša, plin stoji 0,26 eura, pa mi onda nećemo moći biti dugo konkurentni njihovim proizvođačima - navodi Šimić. S druge strane, slično kao i kod drugih izvoznika, posebice u branši drvne i tekstilne proizvodnje, Šimića muči nepovoljan tečaj u kojemu dominira jaka kuna.

- Očekujemo dakle da, ako se već ne reagira na cijenu plina, reagira subvencijom kojom bi na svaki “izvezeni” euro dobili od države koju kunu više - zaključuje Šimić.

Werkos gradi nove poslovne objekte

Jedan o rijetkih industrijskih objekata koji se u ovom trenutku gradi u Osijeku jest proizvodna građevina osječke tvrtke Werkos. U njoj će već od početka iduće godine proizvoditi vlastiti Werkosov program taborske opreme, program za zaštitu od poplave i tuče te sustave za zaštitu od zasljepljivanja na autocestama, ali i panele za zaštitu od buke u urbanim sredinama i na prometnicama. Sve su to odreda Werkosove inovacije i patenti.

- Riječ je o gradnji poslovno-proizvodne građevine koja se sastoji od dvije hale ukupne površine zatvorenog prostora 3.215 četvornih metara, dok cijela parcele iznosi oko devet tisuća kvadrata - objašnjava Mario Stivaničević iz Werkosa u ulozi koordinatora gradnje.

Smješten u trećem krugu Poslovne zone uz Ulicu sv. Bogdana Leopolda Mandića (Čepinska cesta), ondje će Werkos sjediniti proizvodnju svojih proizvoda za posebne namjene koji se sada pojedinačno proizvode na nekoliko lokacija u Osijeku, ali i diljem Hrvatske (Rijeka, Zagreb). Podsjetimo, riječ je o proizvodnji šatora i ležajeva, proizvodnji mobilnih jedinica za zaštitu od poplave poput vodenih barijera i geomembrana za zaštitu nasipa od procjeđivanja te panela za zaštitu od buke. Predviđen je i prostor izložbenog salona i središnjeg skladišta. Građevinska investicija vrijedna je 12 milijuna kuna, a uz postojeći vozni park, Werkos će investirati još nekoliko milijuna kuna za nove strojeve.

I u građevinskom smislu oba objekta nude novosti. Primjerice, hale su projektirane prema najvećim EU zahtjevima za termoizolacijom, tako da su bočni zidovi zapravo termoizolacijski paneli koji se prvi put primjenjuju na jednom od slavonskih gradilišta. Također, umjesto klasične armature, podovi su ojačani posebnim polietilenskim i polipropilenskim enduro-vlaknima s izvrsnom otpornošću na gaženje i najtežih vozila.

- Radove koje smo započeli u studenome 2009. godine, planiramo privesti kraju u drugoj polovini tekuće godine, jasno s kompletnim uređenjem vanjskih prometnih i manipulativnih površina - objašnjava Stivaničević. I još jedna zanimljivost - osim angažmana osječke Gradnje u dijelu postavljanja konstrukcije, sve ostale radove obavit će djelatnici Werkosa.

Fotonaponski paneli

Na krovu objekta više okrenutog jugu bit će instalirani fotonaponski paneli snage 30 kW, što znači da će osim za zadovoljenje svojih potrebe, Werkos električnu energiju moći isporučivati i u mrežu HEP-a.

Tekst: Dario Kuštro/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/foto-arhiv 031


 Stranica prilagođena ispisu




Prodajemo divne Toy pu...
U ponudi Labrador retr...
Nekorištena kožna žens...
American bully zenkica...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:292

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!