Oprostom dugova gubitašima država kaznila uspješne tvrtke
22.04.2010. 12:36

- Smatramo da smo time svakako dovedeni u neravnopravan položaj, budući da redovno podmirujemo svoje obveze te očekujemo da Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja reagira u ovom slučaju - izjavio je Željko Zadro, predsjednik Uprave Vira.
Nešto su blaži bili u osječkom Žitu u vlasništvu Marka Pipunića, tvrtki koja također uredno izmiruje svoje obveze.
- Mi uredno izmirujemo sve obveze prema državi, ali nemamo ništa protiv Vladinih najnovijih mjera ako će one doista pomoći da se posrnula poduzeća spase i zadrže radna mjesta. Međutim, ako se s takvom praksom misli nastaviti, smatram da to nema smisla i ako to bude selektivno, onda takve mjere ne podržavamo - kaže Pipunić.
Za razliku od tvrtki u privatnim vlasništvu, u državnim tvrtkama su bez zadrške zadovoljni Vladinim mjerama. Stjepan Komar, predsjednik Uprave IPK Tvornice ulja Čepin, u većinskom državnom vlasništvu, kaže kako pozdravljaju Vladin program otpisa dugova, jer imaju nepodmirenih obveza prema državi i kandidirat će se, kaže, za Vladin C program. Komar napominje kako IPK Tvornicu ulja Čepin država nije nikada do sada sanirala.
- Od 2003. godine kada je većina tvrtki iz sustava bivšeg kombinata IPK Osijeka krenula u privatizacijske procese, sve do lani mi smo poslovali pozitivno i izmirivali na vrijeme sve svoje obveze. U teškoće smo dospjeli jer je naglo porasla cijena uljarica na tržištu, a ubrzo nakon toga došlo je do naglog pada cijena sirovog ulja, te smo 2009. godinu započeli s određenim teškoćama - kaže Komar, te napominje kako ne smatra da su najnovijim Vladinom programom u neravnopravan položaj dovedena poduzeća koja su na štetu razvoja ili nečeg sličnog i u vrijeme krize izmirivala svoje obveze, jer postoje i za njih mjere u koje se mogu uklopiti. Napominje i da ne može govoriti o ravnopravnom ili neravnopravnom položaju poduzeća, već samo da pozdravlja sve poteze koji mogu dovesti do toga da se krene prema izlazu iz krize.
Vlada legalizira nezakonite radnje
- Apsurdno je da onima koji krše zakone država oprašta dugove i na taj način Vladin program zapravo legalizira nezakonite radnje, poput neplaćanja poreza, doprinosa i sličnog. To su radila pretežito velika državna poduzeća, jer privatnim to nije dozvoljeno budući da su odmah bili blokirani, izjavio nam je direktor jednog slavonskog poduzeća koji zapošljava 120 radnika, a sezonski još stotinjak, uz napomenu da su u neravnopravan položaj dovedena sva ostala poduzeća koja su na štetu svog razvoja pa čak i smanjenja plaća uredno izmirivala sve svoje obveze prema državi.
Tekst: Zdenka Rupčić/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (3)
Naime, mnogi naši sugovornici - poduzetnici, od kojih je većina željela ostati neimenovana, smatraju da su dovedeni u neravnopravan položaj, jer je država poduzećima, od kojih su čak neka poslovala na rubu zakona, odlučila oprostiti dugovanja.
I Imaju pravo. Kao i uvijek u Hrvatskoj, zbog ovakvih poteza ljudi koji žive u skladu sa zakonom osjećaju se kao budale.
Može se i opraštati dugove - ali samo ako će država za te iznose preuzimati firme, a one koji su ih upropaštavali pohapsiti. Pa da vidimo koji će se "poduzetnik" na to odlučiti.