Stručnjaci UNICEF-a upozoravaju: Nasilje u školama - ruganje, izolacija, prijetnje i ucjene
14.12.2009. 14:02

Rezultati su to istraživanja stručnjaka uključenih u UNICEF-ovu Mrežu škola bez nasilja. U tom projektu sudjeluju i nastavnici iz 22 škole iz Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Tvrde kako je njihov višegodišnji rad rezultirao smanjenjem nasilja među djecom.
- Prije četiri godine učenici od petog do osmog razreda iz 110 škola popunjavali su anonimni upitnik koji je pokazao da 11 posto njih u školi trpi zlostavljanje. Sada je ponovno rađeno ispitivanje, uzorak je još veći, čine ga učenici 140 škola, koliko ih je trenutačno uključeno u UNICEF-ov projekt. Najnoviji rezultati pokazuju da zlostavljanje trpi između pet i šest posto učenika. Time još uvijek nismo zadovoljni, no ipak je primjetno smanjenje, što je dokaz da naš rad ima smisla - kaže pedagoginja Monika Šimek, koordinatorica projekta Mreža škola za regiju Istok.
U Opatiji je nedavno održan 3. susret UNICEF-ove Mreže škola bez nasilja, koji je okupio 500 sudionika iz Hrvatske. Zaključeno je da je prevencija elektronskog nasilja nad djecom nužna i hitna jer zlonamjerne poruke mogu imati vrlo opasne posljedice.
Facebook nije bezopasan
- Elektronsko nasilje novi je oblik nasilja. Na Facebooku se često pojavljuju poruke kojima djeca vrijeđaju vršnjake i sadržaji neprimjereni njihovoj dobi. Uočeno je da djeca stavljaju fotografije svojih vršnjaka ili šalju ružne poruke, misleći da neće biti otkriveni, objašnjava Šimek i dodaje da su posebno opasne i poruke odraslih zlostavljača djeci. Stoga u sklopu UNICEF-ove kampanje “Prekini lanac” počinje edukacija nastavnika kako bi kvalitetno radili s djecom na prevenciji elektronskog nasilja.
Tekst: Vesana Latinović/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)