Čimpanze u šoku zbog detonacija odbijaju jelo!
05.10.2009. 14:06

- Prve napukline i odron žbuke sa stropa primijetili smo u petak poslijepodne u nastambi leoparda i jaguara. No, u subotu ujutro čuvari su doživjeli neugodno iznenađenje, kada su ugledali u potpunosti urušen strop, srećom životinje nisu ozlijeđene. Riječ je o zgradi staroj koliko i Zoološki vrt, odnosno 50 godina, a životinje uopće više ne puštamo unutra jer se bojimo daljnjeg urušavanja koje bi ih moglo ozlijediti, stoga su stalno u otvorenom dijelu kaveza. U vrijeme deminiranja ponašaju se čudno, pa leopard sjedne iza drveta i izbezumljeno promatra dim koji se diže iz susjedne šume, priča Denis Vedlin, voditelj smjene u Zoološkom vrtu.
Detonacije su inače najviše pogodile čimpanze, koje u petak uopće nisu željele jesti večeru, inače glavni obrok, kojem se najviše raduju.
- Sami su pobjegli u zatvoreni dio nastambe, te se zatvorili, a onda su sjeli u krug i nabili se jedan na drugoga. Neizmjerno su preplašeni. Detonacije su djelovale i na krokodile, kojima u vodi detonacije i vibriraju, pa pri svakoj eksploziji snažno udare repom. Ne znamo do kada će ovo trajati, ali nitko nas nije prethodno upozorio, niti nazvao da pita kako su životinje, kaže Zdenko Srđak, voditelj Zoološkog vrta.
Direktor tvrtke Nitro, Fitim Kurti, koja je izvođač deminiranja, kaže da je situacija na terenu iznenadila i deminere.
- Prema prvim pretpostavkama, na tom se području nalazi oko 920 mina. No, mi smo već do sada pronašli i uništili 1.760 mina – 1.100 protuoklopnih i 660 protupješačkih. Do sada smo razminirali 659.000 kvadrata, a čini se da je na terenu još oko 3.200 mina. Razminiranje će trajati još najmanje 10 dana, te molimo Osječane za strpljenje, kazao je Kurti.
U Nitrou kažu kako je prema pravilima dopušteno uništavati 50 kilograma eksploziva odjednom, a oni ne prelaze granicu od 35 kilograma. U slučaju da na nekim objektima u gradu dođe do oštećenja, primjerice pucanja stakla zbog detonacija, Kurti je pozvao građane da im to prijave, jer sve je osigurano, no prije toga bit će provedeno vještačenje je li oštećenje nastalo od detonacija. Naime, zbog izrazite nestabilnosti, pronađena minsko-eksplozivna sredstva ne mogu se uklanjati, već se moraju uništavati na mjestu pronalaska. Inače, riječ je o projektu koji financiraju Hrvatske šume, a razminirava se 970.000 kvadrata šume topole, namijenjene za sječu.
Stanari Gornjodravske obale u petak su posebno bili uznemireni razminiravanjem. Od detonacija se tresla cijela ulica neposredno uz Dravu.
- Od udara otvarali su se prozori, a na parkiralištu su se uključivali alarmi automobila. Ovo je postalo nepodnošljivo, priča H.S., stanovnica Gornjodravske obale. Najteže je objasniti djeci da se ne događa ništa opasno u neposrednoj blizini. Djeca mlađih uzrasta sa strahom su kretala na poslijepodnevnu nastavu.
Zaštitari životinja iz Udruge "Život" napominju da će sljedećih 10 dana biti iznimno teško za životinje u zatočeništvu, no i kako trebamo biti svjesni da će ovim razminiranjem biti spašen život brojnih životinja u šumi, koje su do sada stradale prolazeći ovim prostorom.
- U Azilu smo primili nekoliko poziva od ljudi kojima su pobjegli psi od straha, a moj pas razbolio se od šoka i dobio temperaturu. Životinjama predstoji 10 teških dana, upozorio je Davorko Feil iz Udruge.
Piše: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (40)