Oprez: Lažni zdravstveni djelatnici prodaju filtre za vodu po 4.700 kn!
02.10.2009. 13:10

Naime, nakon što su na isti način prije više od dvije godine na prijevaru oštetili nekoliko desetaka starijih Osječana, prevaranti su, čini se, procijenili kako je prošlo dovoljno vremena da prijevaru pokušaju ponovno! A da je riječ o istim osobama doznajemo od Marina Žužića, koga su akviziteri pokušali prevariti 2007. godine.
- Imaju isti nastup, iste pokuse i istu priču. Dan prije netko nazove, predstavi se da je iz Zavoda za javno zdravstvo i najavi da će sutradan doći provjeriti čistoću i kvalitetu vode iz javne vodovodne mreže. Drugi dan dođe fina i ozbiljna gospođa, uzme čašu vodu iz slavine u kuhinji, a u drugu čašu nalije vodu iz boce koju ima u torbi. Onda neki uređaj stavi u obje čaše, a nakon toga, prema očitanju, utvrdi kako je voda iz slavine prepuna bakterija i štetnih tvari. I kreće nuđenje filtra za vodu koji stoji 130 kuna - priča Žužić, te dodaje kako su akviziteri ovaj put zaobišli njegovu kuću, no da je njegova susjeda filtar kupila, i to kako se poslije ispostavilo za 4.700 kuna, plativo na 36 obroka po 130 kuna! Da nije riječ o osamljenom slučaju potvrđuju iz osječkog "Potrošača", gdje kontinuirano primaju pritužbe građana na akvizitersku prodaju.
- Najčešće savjet o tom pitanju traže treće osobe, primjerice djeca prevarenih, starih roditelja. Iako nismo imali pritužbu vezanu uz filtre za vodu, nedavno su imali sličnu prijavu vezanu uz akvizitere koji su starijoj ženi prodali lavor za vodu po cijeni od 800 eura! Srećom, oni koji naknadno shvate da su prevareni, odnosno da su kupili proizvod koji im uopće ne treba, mogu ga vratiti i dobiti natrag novac. Ako u ugovoru koji su potpisali izričito stoji da proizvod mogu vratiti, to se pravo treba iskoristi u roku od 14 dana. No ako te napomene nema, nema ni roka za vraćanje, odnosno proizvod se uz puni povrat novca može vratiti bilo kada - objašnjava Mira Brumerček-Lukačević iz “Potrošača”, te dodaje kako prevareni građani ne moraju strahovati od financijske štete u slučaju povrata proizvoda.
- Iako u ugovorima akviziteri često napominju da se pri povratu proizvoda plaća nekakva odšteta, građani je ne moraju platiti. To je samo njihova varka - zaključuje.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije kažu kako nemaju veze s prodavačima filtara za vodu.
- Zavod ne prodaje nikakve filtre za vodu. Tu je riječ o lažnom predstavljanju, budući da mi prema propisima takav tip djelatnosti i ne smijemo obavljati, kaže Marina Valek, voditeljica službe za zdravstvenu ekologiju ZZJZ-a.
Tekst: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (4)