EU mami redom, radom i zakonom
28.09.2009. 14:45

- Eto. Između ostalog i on je razlog zbog kojeg sam danas ovdje. Želim živjeti u državi gdje osoba koja je plagirala magisterij ne može biti gradonačelnik.
U hotelu se provodi drugi krug testiranja, pismeni ispit je iza njih te su pozvani na razgovor. Njihov budući poslodavac želi vidjeti kolika je njihova razina motiviranosti za posao za koji se natječu - prođu li uspješno sve testove, do kraja ove godine počet će raditi u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Cijeli proces kao da je obavijen velom tajne - većina kandidata se ne želi eksponirati imenom i prezimenom jer su već negdje zaposleni. Njihov posao - bilo da rade u ministarstvima ili privatnom sektoru - daleko je od onoga što smatraju da zaslužuju, i žele dobiti više za svoje znanje, trud i sposobnost. No njihovim se poslodavcima to vjerojatno ne bi svidjelo, možda bi čak i ostali bez posla, pa stoga svoje prijave skrivaju. Osoblje iz ustanova EU-a, s druge strane, nije ovlašteno davati službene izjave, iako će neslužbeno rado opisati prilike s kojima se susreću tijekom testiranja.
Velika motiviranost
- Ako govorimo o motivaciji kandidata s kojima se susrećemo, ona je redovno vrlo snažna. Jako nam je važno da vidimo kod kandidata kako će biti sposobni za višegodišnji rad i život izvan svoje domovine. Ponekad imate slučajeva kada se netko nakon šest mjeseci provedenih u Bruxellesu odluči vratiti, shvati kako to nije za njega. No sudeći prema odgovorima koje mi dobijamo od naših kandidata, čini mi se da to s njima neće biti slučaj - pričaju nam iz EU-a. Kažu kako od kandidata očekuju, a čini im se da će to i dobiti, visoku razinu prilagodljivosti. Na natječaj, koji je prvi put u siječnju ove godine za hrvatske državljane objavio Europski ured za odabir osoblja (EPSO), prijavilo se više od tri tisuće kandidata, čak deset puta više nego što je u ovom, prvom valu zapošljavanja predviđeno mjesta za Hrvate. U konačnici je testiranju pristupilo nešto manje od dvije tisuće kandidata, a test ih je uspješno riješilo gotovo tisuću i četiristo. Predviđena 342 radna mjesta bila su podijeljena u tri kategorije. Najmanje zainteresiranih bilo je u drugoj skupini koja obuhvaća tajničko i tehničko osoblje s osnovnom plaćom od oko 1.500 eura. Od 275 kandidata, test su uspješno riješila 152. U trećoj skupini, u kojoj se nalaze informatički tehničari te stručnjaci u financijskom i administrativnom upravljanju, testirano je 308 kandidata, a prošlo ih je 204. U posljednjoj skupini - koja obuhvaća radna mjesta najviše stručnosti, poput pravnika i lingvista, pa se na tim radnim mjestima očekuje i najviša početna plaća, navodno od oko pet tisuća eura - testiranju je pristupilo oko tisuću i četiristo kandidata, od koji su uspješne bile 1.034 osobe.
Privlačnost uređene države
- Netko će reći da trčimo za novcem, no to nije istina. Sve što ja želim je živjeti u jednoj uređenoj državi, gdje ministri podnose ostavke kad ih javnost uhvati u skandalu. Ne želim misliti hoće li me moj poslodavac ovog mjeseca prevariti pa mi neće uplatiti doprinose nego će tu lovu sebi staviti u džep - priča jedan diplomirani inženjer elektrotehnike, čovjek koji u Hrvatskoj ne bi trebao imati problema s pronalaženjem zaposlenja.
- Red, rad i disciplina. To je sve što želim i sve što očekujem, da me netko za moj rad normalno plati. Žao mi je što to moram tražiti izvan svoje domovine, ali nisam u situaciji da biram - rečenica je jedne od kandidatkinja, koja možda i najbolje opisuje motiv svih drugih što ju okružuju. Hoće li im Europski parlament to i donijeti, ostaje vidjeti.
- Kandidati s kojima se srećemo su jako kvalitetni, čak bi se moglo reći da su dobrim dijelom preškolovani za poslove za koje se natječu. Imali smo slučajeva da su nam se na mjesto tajnice prijavljivale osobe s magisterijima ili doktoratima - kaže nam jedna od osoba koje provode testiranja.
Tekst: Hrvoje Krešić/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (11)
ha-ha-ha