Ograničavanjem poticaja 60 tisuća seljaka će na ulicu
25.09.2009. 12:50

Točnije rashodi za subvencije u 2010. iznosit će 6,2 milijarde kuna, ili 825,8 milijuna kuna manje nego u ovoj godini. Najveći dio smanjenja odnosit će se, naglasio je Kalmeta, na subvencije poljoprivredi.
U Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja potvrdili su nam kako bi prema projekcijama državnog proračuna za sljedeću godinu subvencije u poljoprivredi trebale biti manje za čak 432 milijuna kuna. Ovogodišnje subvencije, naime, prvotno su trebale iznositi 3,5 milijardi kuna. No, rebalansima one su bitno smanjene, pa bi subvencije za 2010., kaže glasnogovornik ministarstva Mladen Pavić, zapravo trebale biti na razini ovogodišnjih, kada je rebalansom i unutarnjom preraspodjelom dodatnih 130 milijuna kuna preusmjereno u potpore poljoprivrednicima.
Hoće li dakle, 3,1 milijarda kuna, koliko je planirano u sljedećoj godini, biti dovoljno za sve poticaje, tek će se vidjeti, no budući da se radi tek o projekcijama proračuna, za konačni sud trebat će sačekati kraj godine, kada će pred Sabor doći proračun za 2010.
– U svakom slučaju, ministarstvo će sa svoje strane učiniti sve da se ovaj manjak sredstava namijenjen resoru poljoprivrede što manje osjeti na potporama, zaključio je Pavić.
Mali poljoprivredni proizvođači, međutim, uplašeni su najavama da bi državne poticaje mogli dobivati samo veliki proizvođači, odnosno oni koji su u sustavu PDV-a. Službene potvrde takve informacije, međutim, nema.
- Ako na državne poticaje budu imali pravo samo seljaci koji su u sustavu PDV-a, kako to, čini se, kani provesti Vlada, više od 60.000 poljoprivrednika pretežito iz staračkih domaćinstava bit će doslovno bačeno na ulicu - kaže Matija Brlošić, predsjednik seljačke udruge Brazda.
Brlošić do ovog zaključka dolazi na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede prema kojima od 84.900 seljaka koji od države dobivaju poticaje, samo je njih 13 tisuća u sustavu PDV-a.
- Naša je udruga jedna od onih koja se već duže vrijeme zalaže za to da oni poljoprivrednici koji nisu u sustavu PDV-a ne budu ni u sustavu poticaja. Međutim, takve rezove nije moguće provesti preko noći ni na ovakav način. Nije korektno, naime, staračka seljačka domaćinstva samo tako izbaciti na ulicu. Trebalo je to provesti u nekom prijelaznom razdoblju ili na način da se, primjerice, ako već nema u proračunu dovoljno novca za sve, nama kojima smo u sustavu isplate maksimalni iznosi poticaja, a onima koji nisu, neka se isplate nešto manji iznosi, kaže Brlošić, te dodaje da bi u suprotnom mogao nastati veliki problem, ako se odjednom tako veliki broj ljudi nađe u situaciji da nema nikakvih financijskih sredstava.
Apsurdno je pritom što država silom sve seljake upisane u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, pa i ta staračka domaćinstva koja bi mogla ostati bez prava na poticaje, tjera u poljoprivrednu komoru koja je u osnivanju, kao i na obvezno plaćanje članarine.
Tekst: Zdenka Rupčić/Dražen Boroš/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (6)
Problem su oni koji "muljaju i brljaju" a za to ih država još i potiče.