Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U Old Bridge Pubu u Tvrđi otvorena je izložba fotografija pod nazivom "125 godina polaska osječke konjske željeznice". Autor izložbe je turistički vodič Vlado Pest, zaljubljenik u povijest Osijeka. Fotografije, njih 25, pričaju zanimljivu priču o povijesti grada na Dravi, a poredane su onim redom kako je prometovao prvi osječki tramvaj, kojega su vukli konji.

- Osijekom je prvi tramvaj počeo prometovati 10. rujna 1884. Bili smo tada prvi grad u Hrvatskoj, kao i jugoistočnom dijelu Europe, koji je dobio to prijevozno sredstvo. U to su vrijeme tramvaje na konjsku vuču imali samo veliki europski gradovi poput Pariza, Beča, Londona i Budimpešte - rekao je na otvorenju Pest.

Posebnost je izložbe što je autor predstavio 90 posto postojećih fotografija na temu starog tramvaja te realizirao prvu reprezentativnu tematsku izložbu. Kroz atraktivne fotografije iz privatnih zbirki Marina Topića, Ane Medvidović, Nikole Kosanovića, Državnog arhiva, Muzeja Slavonije te iz vlastite arhive, kao i zanimljivog izlaganja, brojni posjetitelji saznali su mnogo o dugoj povijesti osječke konjske željeznice.

Izložbu je otvorio povjesničar, prof. Nikola Kosanović, bivši ravnatelj Muzeja Slavonije. “Ovo je vizualna priča i sentimentalna šetnja kroz povijest osječkog tramvaja”, rekao je Kosanović. Gradonačelnik Krešimir Bubalo istaknuo je da je tramvaj osječki brend, a 125 godina tramvaja važna obljetnica grada na Dravi. Izložba će biti otvorena do 25. rujna, a pokrovitelji su turističke zajednice Grada i Osječko-baranjske županije.

Zanimljivosti o tramvaju
Izložbi je prethodila vožnja turističkim tramvajem. “O vozilu su se brinuli vozar, kondukter i tramvajski redar, svi su bili uniformirani. Kola su do 1918. godine vozila lijevom stranom ulice. Imala su 16 sjedećih mjesta, nitko nije smio stajati. Kretala su se brzinom od 7,5 km na sat, a konji su se mijenjali nakon dva sata vožnje. Pruga je bila duga 4,5 km, od Rokove crkve do Dječjeg kazališta. Prvi tramvaj vozio je 42 godine, zadnji put 1. travnja 1926., ispričao je Pest.

Tekst: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr


 Stranica prilagođena ispisu
Re: Sentimentalna šetnja kroz dugu povijest osječkog tramvaja...
09-13-2009 05:06:37 pm :: zen031
Lijepo. Posjetit ću izložbu.
Re: Sentimentalna šetnja kroz dugu povijest osječkog tramvaja...
09-14-2009 03:30:41 am :: kinemat2
Mogle bi se kopije slika staviti u sve tramvaje, skole, javne ustanove i sl., uz kratku pricu (setnju) kroz povijest Osijeka kakav je nekad bio. Mozda novim generacijama bude vise stalo ozivjeti gradjanski duh i ovome gradu vratiti vaznost i velicinu koju je imao.
09-26-2009 07:12:25 am :: hengl
Ja bi stavila u tramvaj Vladu Pesta i Darka Markovića i da ih voza onaj Vladin tramvajac pa da putem mijenjaju uloge... Ko je vodič, ko je vozač a ko direktor. Čejndž
Re: Sentimentalna šetnja kroz dugu povijest osječkog tramvaja...
09-26-2009 08:41:31 am :: simo031
Kako građani grada Osijeka o Gpp-u znaju malo ili ništa, uzeo sam si za pravo napisati nekoliko rečenica o toj tvrtki koja to svakako svojom tradicijom zaslužuje, a sada ju besramno razapinju po medijima zbog maćehinskih poteza nekih bivših gradskih otaca u našem gradu .


Gpp – e Osijek - Jučer, danas ,sutra

Sve do kraja 19. st. promet u Osijeku odvijao se zaprežnim kolima, vodenim putovima i željeznicom . Konačno se 1883. g. formira dioničko društvo za izgradnju konjske željeznice u Osijeku . Konjski tramvaj je pušten u promet 10. rujana 1884. g. i to je najstariji tramvaj u našoj zemlji (Zagreb 1892 , Rijeka 1899.) Prva pruga je bila jednosmjerna uz mogućnost mimoilaženja i protezala se od Rokove crkvice do trga u Donjem gradu . Naknadno 1893. g. tramvajski konjski promet došao je i do glavnog kolodvora .
Tada dolazi rat (1914-1918) teška vremena za sve, tako i za naš tramvaj koji je preživljavao sve do 1926 godine, kada je konačno konjski tramvaj otišao u povijest i pojavio se prvi električni tramvaj u Osijeku .Građani grada Osijeka i tadašnji gradonačelnik Vjekoslav Hengl ovako su se oprostili u tadašnjem dnevnom tisku sa svojim starim konjskim tramvaje .

ZA OPROŠTAJ (1884 – 1926)

KROZ GODINE DUGE, STRPLJIVO I SKROMNO
KAO VALJAN ČOVIJEK ŠTO NE TRAŽI HVALE
SLUŽIO JE NAMA RADOSNO I POMNO
PREVOZIO UMNE, BOGATE I MALE

ON JE BIO PREDMET MNOGOJ NAŠOJ ŠALI
ALI SADA IPAK OSJEĆAMO JASNO
DA GRAĐANI SVI SU CIJENITI GA ZNALI
MAKAR NITKO NIJE IZREKO TO GLASNO

NOVO VRIJEME IDE NOVE SILE NOSI
A NESTADE JEDNE STARINE OSIJEKA …
I NEHOTE JEDNA SUZA OKO ROSI
UZBUĐENJE NEKO NOVI TRAMVAJ ČEKA …

U VEČERI MEKE DA SE TRUD ZASLADI
OSJEČKI ĆE STRACI PRIČAT UNUČADI
GLEDAČ KAKO NOVE ZGRADE GRADOM NIČU
O TRAMVAJU STAROM, KAO NEKOM PRIČU

Grad Osijek je tada imao nešto više od 10 kilometara pruge . Zbog efikasnijeg poslovanja 1929 g. se ujedinjuju gradska Munjara i Tramvaj u jedno poduzeće pod nazivom : „Munjara , tramvaj i vodovod općine grada Osijeka . To gradsko poduzeće je uspješno radilo sve do početka drugog svjetskog rata . Poslije drugog svjetskog rata tvrtka je obnovljena za redovno funkcioniranje, a 1949 nastala je nova tvrtka koja se zvala Gradsko poduzeće za osobni saobraćaj koje se bavilo prijevozom putnika u gradskom prometu, prijevozom putnika u gradu autotaksijem, prijevozom putnika u gradu kompom i materijala motornim čamcem . Gradski oci grada Osijeka 1952.g. donose odluku da se ukine plovni park (osim kompe) a autotaxi i autobusi predani su „Autoreparaturi“ tako da je tramvaj ponovo ostao na svojoj prvotnoj djelatnosti . Zbog nastalih promjena 14.07. 1954. g. tvrtka opet mijenja naziv u Tramvaj – poduzeće za osobni saobraćaj,Osijek . S godinama dolazi do povećanja remize i voznog parka da bi 1963.g. počela gradnja sjevernog kolosijeka i rekonstrukcija južnog . Do 1967.g. postojao je samo tramvajski promet , a od te godine autobusi ponovo ulaze u promet u Osijeku te tvrtka ponovo mijenja naziv , ovog puta u Gradsko saobraćajno poduzeće - Osijek (GSP) . U to vrijeme tvrtka pruža uslugu građanima sa 39 tramvaja i 18 autobusa i uspješno radi do 1978.g. dolazi do nove reorganizacije po samoupravnim načelima te se konstruira Radna organizacija udruženog rada“Autoramvaj“ koji radi uspješno sve do ratnih godina, kada kao i cijeli Osijek biva izložen srbočetničkim granatiranjima i razaranjima.
Sa periodom od devedesetih do danas ste vjerojatno bolje upoznati, tako da o tome neću ništa pisati. Za pisanje ovog članka koristio sam materijale koji su mi bili dostupni, a izdani su za stotu godišnjicu tvrtke .



Iz gornjeg članaka se lijepo vidi da je u gradu već bilo pokušaja da se razdvoji tramvajski i autobusni podsustavi, ali to u praksi nije funkcioniralo, a na gradskim ocima i upravi Gpp-a je da iz toga izvuku pouku i da ne učine istu pogrešku (vezano za priču o prodaji autobusnog podsustava Panturistu).




Odgajivacnica Dajbogov...
Pomeranci vrhunskog po...
Predstavljamo vam vrhu...
Doberman vakcinisani s...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:343

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!