Peko: Zeleni katastar zaustavit će “slučajeve” Gundulićeva i Divaltova
11.09.2009. 9:07

Zdravko Peko, predsjednik Zelenih Hrvatske, pojašnjava kako je projekt privremeno zaustavljen zbog političkih previranja, izbora, promjene vlasti, a potom “rješavanja gorućih problema”. Otkriva, međutim, još jedan razlog.
- Za projekt je bio zadužen Unikom. No, tadašnji je direktor Miroslav Doležal u zadnjoj fazi odustao od projekta, a Unikom nije vratio novac za projekt Gradu - kaže Peko.
Za projekt je, inače, ukupno odobreno milijun kuna (100.000 je “odrezano” u rebalnsu proračuna, nap.a.).
Ipak, u sljedeća dva mjeseca očekuje se početak radova. Prvi dio posla odradit će geodeti koji trebaju svako stablo, zelenu površinu i svu komunalnu opremu definirati u prostoru, s maksimalnim odmakom od 20-ak centimetara. Tako će biti na 200 hektara središta grada, dok će se u rubnim naseljima, za sada, upisivati samo stabla i zelene površine.
- Zeleni je katastar bitan za bilo koji zahvat u prostoru. Naime, danas arhitekti kada rade bilo koji projekt, već po običaju, rade na štetu stabala. Svaki infrastrukturni projekt, od instalacija do biciklističke staze i pruge, nekako uvijek ide preko drvoreda. Razlog je u činjenici što ni jedno stablo nije ucrtano u katastru, a arhitekti rade prema katastarskim planovima. I onda građani budu revoltirani kada se dogodi da se kao u Gundilićevoj ili Divaltovoj, ruši po stotinjak stabala - pojašnjava Peko.
Osim toga, dodaje Peko, na osnovi snimljene situacije može se pokrenuti projekt revitalizacije gradskih perivoja i parkova. Također, Osijek će konačno saznati koliko uopće ima stabala.
- Danas se barata brojkom od 10 do 15 tisuća. No, ne znamo ni koliko je u posljednjih 4-5 godina stabala porušeno, a koliko zasađeno, zaključuje Peko.
Tekst: M.Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/arhiva 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (4)