Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Galerija likovnih umjetnosti Osijek, Europska avenija 9, poziva na retrospektivnu izložbu osječkog majstora fotografije Marina Topića pod nazivom "Retrospektiva". Otvorenje je u četvrtak 14. svibnja 2009. s početkom u 19 sati, a izložba će biti postavljena do 30. lipnja 2009.

Tijekom trajanja izložbe održati će se radionica s umjetnikom.

O izložbi...

Na izložbi će biti predstaljeno 205 fotografija složenih u šest cjelina: Počeci, Osijek, Portreti, Slavonija i Baranja, Rat i Primjenjena fotografija.

„Ono što Marina Topića izdvaja od drugih fotografa, to je ljubav prema sažimanju, redukciji, ekstrahiranju svega bitnoga iz prizora koji se promatra. Stoga on vrlo često snima fragmente grada. Dovoljno je snimiti prozor, vrata ili dio fasade neke kuće, pa da se preko detalja stekne dojam o cjelini.
.....Topić na fini način izvrće pojam dokumentarnosti zamjenjujući ga vrijednostima koje proizlaze iz potpuno subjektivne imaginacije svakoga promatrača. Slika je prije predložak za priču, nego precizan dokument iz kojega je moguće rekonstruirati stvaran izgled snimljenoga motiva.
......Iako je izbor motiva koje je u svojoj višegodišnjoj praksi zahvaćao, birao i snimao, veoma velik, mogu se ipak izdvajati neki u kojima je Topić iskazao najveću osobnost, postao prepoznatljivim. Činjenica da cijeli život boravi u Osijeku, sigurno da je bila presudnom što je djelove vlastitoga grada uzimao kao predložak. Zapravo, niti jedan drugi fotograf nije s takvom strašću uranjao u najskrivenije dijelova ovoga grada kao što je to činio Marin Topić. Iz tisuća fragmenata koje je vidio i kamerom zabilježio stvorio je fascinantnu sliku Osijeka. Međutim, Topićev Osijek nije onaj kojim su ga drugi majstori vidjeli i trajno memorirali svojom kamerom. U tom bilježenju, zapisivanju svjetlom, ovaj fotograf pripovijeda vrlo osobnu, štoviše rekao bih intimnu priču. Poticaj mu je uvijek detalj, bilo da je riječ o dijelu neke kuće, dvorišta ili parka, bilo nagib i intenzitet svjetlosti koja pada na stvari koje nas okružuju. Taj se detalj nastoji zadržati, ali tako da se fiksira i emotivna dimenzija koju je fotograf imao pri presudnom trenutku izdvajanja tog fragmenta iz prostornoga totaliteta.
.....Tijekom proteklih tridesetak godina koliko je prisutan na sceni, Marin Topić je izgradio jasno prepoznatljivu osobnost. Njegove fotografije poznatih i manje poznatih ambijenata grada izmijenile su i našu percepciju Osijeka. Osijek koji nam je on predočio drugačiji je od onoga kakvoga su snimali raniji fotografi, baš kao što ga snimaju i Topićevi suvremenici. To je stoga zato što Marin Topić i prije snimanja nekoga motiva ima jasan odnos prema cjelini, gradu u svim njegovim dimenzijama, značenjima, vrijednostima.
...Međutim, krajem devedesetih godina Topić radi seriju crno bijelih fotografija velikoga formata na kojima prikazuje portrete prijatelja, poznanika, umjetnika ili jednostavno ljudi karakteristična izgleda i ponašanja. Svi oni imaju jednu osobinu koja ih povezuje: riječ je o građanima Osijeka koji su svojom naglašenom prisutnošću u gradu dali Osijeku prepoznatljiv identitet. Bio je to fotografu veliki izazov, izazov da sadržajnost i puninu grada predstavi snimajući ljude.
........U jednoj drugoj seriji također crno bijelih fotografija, a među njima bi se mnoge mogle žanrovski nazvati portretima, Marin Topić je na sjajan način uspio sintetizirati prostor, ambijent i njegove protagoniste. Riječ je o fotografijama nastalim tijekom Domovinskoga rata, a snimljenim u Osijeku i na bojišnicama njegove okolice. I sam aktivni sudionik u obrani grada, Topić se ne postavlja u ulogu ratnoga fotografa koji dokumentira ono što vidi. On u najdoslovnijem smislu donosi prizor kao njegov neposredni svjedok, snima svoje prijatelje bez distance. Ono što ovim fotografijama daje osobitu težinu, moglo bi se nazvati gustoćom upisanoga vremena koje je fotograf unio u svaki od brojnih prizora. Niti jedan nije nastao slučajno. Jasno se prepoznaje promišljeno postavljanje objektiva, kadriranje, odnos između fotografiranoga i fotografa. Baš kao da je riječ o studijskoj fotografiji. Ono, međutim, što svemu daje spoecifičnu težinu, to je sasvim evidentna činjenica: rat. Iz svakoga detalja izbija na vidjelo upravo ta činjenica, a sve ostalo – lijepi kadar, raspored svjetla samo pojačava opći dojam.
....... Snimao je ljeti, zimi, u proljeće i jesen. Snimao u šumama, čistinama livada i polja, vinogradima, ulazio u seoska dvorišta i unutrašnjost kuća. Zahvaćao je sve što Slavoniju, ali podjednako tako i susjednu Baranju, pa i Srijem čini posebnima. S Topićem su ovi krajevi dobili zaista svojega fotografa. Onoga koji bez distance ulazi u sve skrivene kutke tih karjeva snimajući s toplinom i ljubavlju, znatiželjom i fascinacijom. Marin Topić je svojim medijem – fotogarfijom, otkrivao istu onu ljepotu Slavonije kakvu su nam u 19. stoljeću nudili veliki slikari ovoga kraja, pejzažisti Hötzendorf i Waldinger. Dakako, fotografija je fotogarfija i ona nam pruža drukčije mogućnosti viđenja istoga predloška što su ga ranije svojom preciznom optikom davali slikari i crtači. Topićeva je fotografija lišena svake didaktičnsoti i dokumentarne brbljavosti, ali se zato iscrpljuje u estetiziranju i krajnje zgusnutoj naraciji. Međutim, nije samo prizor, točnije motiv sadržaj ovih fotografija. Marin Topić s podjednakim zanimanjem istražuje i tehničke, dakle sasvim tvarne osobine svojega medija. Nipošto ravnodušan na osobine leće, konstrukciju kamere, kvalitetu papira na kojemu su fotografije otisnute, pa shodno tome i njezinu teksturu, odnose boja, gustoću svjetla..... sve, dakle, vrijednosti koje pripadaju tjelesnosti medija fotografije, Topić se potvrđuje kao istinski majstor svojega čudesnog zanata.
(Iz teksta Zvonka Makovića:Marin Topić, Retrospektiva)




O autoru...

Rođen je 12. rujna 1956. godine u Osijeku. Fotografijom se počeo baviti kao učenik sedmog razreda OŠ August Šenoa u Osijeku. Njegov bogati stvaralački opus predstavljen je na preko stotinu skupnih i dvadeset samostalnih izložbi. Nagrađivan sa oko sedamdeset nagrada. Završio je Rolleyevu školu fotografije u Braunschveigu. 1987. proglašen majstorom fotografije i primljen u ULUPUH.
1991. primljen u ZUH sa statusom slobodnog umjetnika a od 1994. je član HDLU Osijek.

Autor je monografija: fotomonografija OSIJEK (1988.), Uvijek OSIJEK (1993.), Skriveni grad (1993.), In Topić (1994), Istra, Požega (1997.), Marin Topić, Osijek (2003.), Slavonija i Baranja (2005.), 500 godina ergele Đakovo (2006.), Osijek "Zapis o duši", Slavonija "Nebo i ravnica" (2007.), Makarska rivijera (2007.). Sudjelovao je na umjetničkim kolonijama; 1985. Piran, 1993. Merolino, 1995. Virovi, 1998. Zadar.

Radno vrijeme Galerije:
- utorak–petak: od 10:00 do 18:00
- subota i nedjelja: od 10:00 do 13:00
- ponedjeljkom: zatvoreno


Galerija likovnih umjetnosti
Europska avenija 9, 31000 Osijek
tel/fax: 031 251 280/031 251 284


 Stranica prilagođena ispisu




- Na prodaju plavi i m...
Porculanski kobalt tan...
Doberman vrhunski šten...
Labradoodle mužjaci i ...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:287

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!