Antifašisti ne odustaju od borbe za vraćanje spomenika
23.04.2009. 10:10

Ispod spomenika, odnosno današnje spomen-ploče nalazi se kosturnica u kojoj su pokopani posmrtni ostaci 78 antifašista, a prema riječima Miloja Stanića, tajnika Udruge, od njezinog postavljanja 2002. nikakvih naznaka novog spomenika nije bilo, dok je jedini podsjetnik na onaj sagrađen davne 1952. kameni ulomak težak desetak kilograma, koji je Udruzi prije nekoliko godina donio jedan građanin.
- U pismohrani Udruge imamo čak tri godine star dopis upućen gradonačelniku Anti Đapiću u kojem smo ga zamolili da nas primi kako bismo razgovarali o postavljanju novog spomenika, kao i o ostalim problemima Udruge, no do danas nismo dobili nikakav odgovor, objasnio je Stanić, dodavši kako su jednako neuspješnima ostali i pregovori sa jednim od Đapićevih prethodnika Zlatkom Kramarićem. Obećanje izaslanika Županije Nedjeljka Bosanca, dano na nedavnom obilježavanju Dana oslobađanja Osijeka, kako će novi spomenik biti postavljen u bliskoj budućnosti, Stanić smatra predizbornim prikupljanjem političkih bodova. Osječko-baranjski župan Krešimir Bubalo, međutim, tvrdi kako dobre volje ne manjka te kako inicijativa postoji.
- Županija se uvijek zauzimala za obnovu spomenika, jer su oni simboli i sastavni dio naše povijesti koje se treba na primjeren način i prisjećati, pa će u dogledno vrijeme na red posve sigurno doći i postavljanje novog spomenika u Perivoju kralja Tomislava, rekao je Bubalo.
Prema podatcima iz monografije "Rušenje antifašističkih spomenika u Hrvatskoj 1990.-2000.", koju je objavio Savez antifašističkih boraca Hrvatske, na području bivše općine Osijek od 142 partizanska i antifašistička spomen-obilježja srušena su 92, među kojima 54 spomen-ploče, 21 spomenik te tri spomen-doma, dok je u Osijeku uništeno petnaest spomen-obilježja.
Piše: Biljana BOŽIĆ/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Nandino |
Komentari (39)
a ova izjava od bubija je još smiješnija kad se zna po čijoj su se zapovijedi rušili spomenici partizanima