Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Radnim posjetom predstavnika razvojne flamanske razvojne agencije Eurappel VZW, Urbaina Avermaetea i Luciena Carliera Osijeku započeo je projekt EcoCompetitive. Cilj je projekta jačanje konkurentnosti slavonskih proizvođača organski uzgojene hrane, a financira ga flamanska vlada. Za njegovu provedbu na hrvatskoj strani brinut će se Udruga za kreativni razvoj Slap s partnerima Regionalnom razvojnom agencijom Slavonije i Baranje te Euroregijom Dunav-Sava-Drava. Upravo će te organizacije danas upoznati flamanski dvojac s mogućnostima organske proizvodnje u Slavoniji, a projektnu će skupinu zatim u 12 sati u prostorijama Županije primiti župan Krešimir Bubalo.

Planiran je i obilazak terena u sklopu kojega će skupina obići imanja Gusak, Završki i Jazbec, a zatim utanačiti partnerske aktivnosti, operativni plan i proces izvještavanja. Projekt je vrijedan 176.710 eura, od čega će 141.460 pokriti flamanska vlada, a ostatak vlastitim udjelom ostali partneri.

- Želja nam je, a to pokušavamo i kroz druge naše projekte, pretvoriti poljoprivrednike u poduzetnike, jer u toj promjeni njihova načina razmišljanja leži ključ opstanka svih onih koji se žele baviti poljoprivredom. Danas više nije dovoljno samo proizvoditi. Nadamo se da će i EcoCompetitive doprinijeti stvaranju konkurentnog slavonskog poljoprivrednika, ističe Sonja Vuković, predsjednica Udruge za kreativni razvoj Slap.

Bioizvor kao primjer
Tri poduzetne korisnice Slapovog projekta YES već su krenule u dobrome smjeru. Marica Završki, Lucija Pelin i Ksenija Županić udružile su snage i osnovale zadrugu Bioizvor. Zadruga polako staje na noge, tržište traži njihovo eko voće i povrće, kupinovo vino i ostale proizvode, a polako se priključuju i drugi proizvođači. Zahvaljujući dobro isplaniranim projektima Zadruga je uspjela doći do skoro pola milijuna kuna za investiranje u proizvodnju i distribuciju, te spremno dočekuje novu sezonu.


Flamanci financiraju stvaranje konkurentnog slavonskog ekopoljoprivrednika

- Hrvatska se konvencionalna poljoprivreda ne može nositi s konkurencijom iz Europske unije. Organska proizvodnja ono je čime možemo konkurirati. To je tržišna niša u kojoj hrvatski poljoprivrednici mogu najbolje iskoristiti specifične preduvjete podneblja i uspješno konkurirati proizvođačima iz naprednijih zemalja, a posebno zato što je eko hrana sve traženija i postiže cjene zbog kojih se ulazak u takvu proizvodnju isplati više no ostanak u konvencionalnoj, smatra Sonja Vuković, predsjednica Udruge za kreativni razvoj Slap koja je upravo s ciljem pružanja pomoći ekološkim poljoprivrednicima ovaj tjedan krenula s provedbom projekta EcoCompetitive. Projekt financira flamanska Vlada, a provodi se u partnerstvu s Regionalnom razvojnom agencijom Slavonije i Baranje i Euroregijom Dunav-Sava-Drava te flamanskim Eurappel VZW iz Leuvena.

Nedostaju poduzetnička znanja

EcoCompetitive je nadopuna projektu YES Ekopoduzetnik, kojega Slap uspješno provodi već treću godinu, a u sklopu kojega slavonskim ekopoljoprivrednicima pruža potrebna teorijska i praktična znanja iz proizvodnje, poduzetništva i marketinga, te osigurava mikrokredite u iznosu do 10.000 eura za organsku proizvodnju.

- Radeći s ekološkim proizvođačima shvatili smo da su u stanju proizvesti odličan proizvod, ali im nedostaje poduzetničkih i marketinških znanja, te spremnosti i sposobnosti za zajedničko nastupanje na tržištu. Ovi projekti nastoje riješiti te probleme, dodaje Sonja Vuković.

Prodaja eko hrane putem web shopa

Veći stupanj konkurentnosti EcoCompetitive projekt pokušat će postići kroz pet specifičnih koraka. Prvi od njih je preuzimanje znanja i iskustava od flamanskih partnera na području internetske prodaje organskih proizvoda i pokretanje web shopa putem kojega bi slavonski ekološki proizvodi trebali biti dostupni najširem tržištu. U drugom koraku planirana je studijska posjeta slavonskih proizvođača Belgiji, gdje bi trebali dobiti uvide u iskustva tamošnjih ekoproizvođača i ponuditi svoje proizvode belgijskom tržištom. Stvaranje priručnika - praktičnog vodiča kroz eko tržišta EU - predviđeno je u trećem koraku, dok će četvrti biti pružanje stručne i savjetodavne pomoći kroz organizaciju Ekoforuma, gdje će mali proizvođači imati priliku susresti se s vodećim stručnjacima s područja prerade, plasmana i marketinga, te iz prve ruke biti upoznati kako unaprijediti vlastitu proizvodnju. Zadnji korak bit će organizacija završne konferencije međunarodnog karaktera kako bi se vidjelo što je učinjeno i na čemu još treba raditi. Tijekom cijelog procesa svim će ekoproizvođačima, korisnicima projekta, biti osigurana mogućnost korištenja marketinških usluga kako bi svoje proizvode i usluge u što većoj mjeri prilagodili tržištu.

- Želimo postojeće proizvođače, bilo kao samostalne ili kroz udruživanje u zadruge, dovesti na viši stupanj dorade i prerade kako bi se stvorili proizvodi koji na tržištu mogu postići bolju cijenu, napominje Vuković dodajući kako je EcoCompetitive još jedna slagalica u Slapovom mozaiku poticanja socijalnog zapošljavanja kroz koje ta udruga nastoji stvoriti uvjete za jačanje domaćeg gospodarstva i stvoriti mogućnosti za samozapošljavanje mladih, žena i teže zapošljivih skupina, poglavito u ruralnim područjima.



 Stranica prilagođena ispisu




Na prodaju musko stene...
Na prodaju stenci malt...
Doberman ženke dostupn...
Francuski buldog muzja...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:314

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku