FameLab 2009. Osijek - sudjelujte i Vi!
23.02.2009. 8:00

Traže se osobe koje svoj entuzijazam za znanost i tehnologiju mogu podijeliti sa širom javnošću. Kandidati imaju 3 minute za izlaganje o znanstvenoj temi po vlastitom izboru.
Marko Košiček, pobjednika natjecanja Laboratorij slave u Hrvatskoj i znanstven novak na IRB-u, osvojio prvo mjesto na međunarodnom FameLab-u 2008., koji je održan u okviru Festivala znanosti u Cheltenhamu. Pogledajte njegovo zanimljivo predavanje o kemiji ljubavi, odgovor na pitanje zašto se zaljubljujemo...
U Osijeku će se Laboratorij slave održati u petak 6. ožujka 2009. u vremenu od 18:00 do 21:00, na Rektoratu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.
Tko može sudjelovati?
U natjecanju mogu sudjelovati osobe od 18 do 35 godina starosti koje pripadaju u jednu od navedenih kategorija:
• studenti dodiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija prirodnih znanosti, matematike, medicine i tehničkih predmeta;
• predavači znanstvenih i tehničkih predmeta, uključujući profesore znanstvenih predmeta;
• osobe koje rade na primjeni znanosti, tehnologije ili matematike, naprimjer službenici u patentnim uredima, statističari, računalni tehničari, konzultanti u industriji;
• osobe koje rade na primjeni znanosti, matematike ili tehnologije u industriji ili poslovanju;
• osobe koje rade na primjeni znanosti, matematike ili tehnologije u vojsci ili vladinim tijelima.
Tko ne može sudjelovati?
U natjecanju ne mogu sudjelovati:
• osobe zadužene za medije i odnose s javnošću u znanstvenim institucijama;
• umjetnici koji se bave znanstvenim temama i tehnologijom;
• novinari i radio/tv komentatori koji se profesionalno bave popularizacijom znanosti.
Kriteriji
Kriteriji prema kojima će se natjecatelji ocjenjivati su: sadržaj, jasnoća i karizma.
Sadržaj bi trebao biti adekvatno odabran i znanstveno točan. Ako o temi koja se iznosi postoji među znanstvenicima određena polemika ili dvojba, prezentacija bi se trebala i na to osvrnuti.
Jasnoća u komuniciranju ideje ili teme od temeljne je važnosti. Koliko god jednostavna ili složena tema koja se izlaže, publika bi je na kraju trebala dobro razumjeti. Ključno pitanje pritom je sljedeće: Mogu li slušatelji objasniti sadržaj nekome drugome?
Laboratorij slave od natjecatelja traži i tu teško opisivu, ali nepogrešivu kvalitetu: karizmu. Pobjednik natjecanja bit će onaj koji znanost predstavi na uzbudljiv i fascinantan način, onaj koji zna podijeliti s drugima ne samo znanje nego i strast prema njemu.
Izlaganje
• Za prednatjecanje je potrebno pripremiti 2 izlaganja na 2 različite teme na hrvatskom jeziku.
• Izlaganja ne smiju trajati više od 3 minute.
• Nije dopušteno korištenje programa Power Point.
• Nije dopušteno korištenje pomagala – osim onih koje natjecatelji mogu sami postaviti na pozornici u roku od jedne minute.
Program natjecanja sastoji se od dva kruga, prema načelu eliminacije. Nakon drugog kruga žiri postavlja pitanja i daje povratnu informaciju kandidatu.
Program usavršavanja
Za sve finaliste prednatjecanja bit će organiziran nagradni vikend-program usavršavanja koji obuhvaća rad s medijima, prezentacije uživo te rad pred kamerom. Program je predviđen za vikend 4. i 5. travnja 2009. na Plitivičkim jezerima.
Završno natjecanje
Četvero prvoplasiranih iz svakog prednatjecanja sučelit će se u završnom natjecanju koje će se održati u Zagrebu, u petak, 24. travnja 2009. u sklopu Festivala znanosti.
Nagrade
Uz ostale vrijedne nagrade, uključujući i vikend-program usavršavanja na Plitvičkim jezerima, pobjednici prednatjecanja osvajaju digitalni fotoaparat, a troje prvoplasiranih na završnom natjecanju prijenosno računalo.
Pobjednik završnog natjecanja osvaja i putovanje u Veliku Britaniju, sudjelovanje u britanskom Laboratoriju slave na Festivalu znanosti u Cheltenhamu u lipnju 2009.
Objavio: Nandino |
Komentari (0)