Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Unatoč obvezi iz Nacionalnog programa za zaštitu potrošača, većina tvrtki na osječkom području ne pokazuju interes za edukaciju svojih djelatnika o potrošačkim pravima.

U prilog tomu najbolje govori podatak kako na besplatnu edukaciju o potrošačkim pravima ni jedna gradska tvrtka nije poslala svog predstavnika, a izuzetno slab odaziv bio je i u trgovačkom sektoru - upravo onom unutar kojega se u Osijeku najviše krše potrošačka prava.

Program edukacije pod nazivom "Zaštićen potrošač" organizirao je Centar za edukaciju i informiranje potrošača, a predavanja i radionice su održavane odvojeno za tri sektora: trgovački, davatelje javnih usluga i proizvodne tvrtke.

- Na žalost, zbirna ocjena interesa tvrtki za prava potrošača je dvojka. Unatoč našim nastojanjima velika većina njih nije prepoznala važnost edukacije te su u cijelosti zanemarili naše pozive na predavanja. Tako su, od dvadesetak pozvanih, samo četiri trgovačka lanca s osječkog područja svoje predstavnike poslala na predavanja, a iz gradskih tvrtki na predavanja nije došao nitko. Također, interes za edukaciju nisu pokazale ni telekomunikacijske tvrtke, kojima je, sudeći prema prijavama Osječana, uz trgovine, edukacija najviše potrebna - kaže Tanja Popović iz Centra za edukaciju i informiranje potrošača.

No, kako ističe Popović, u mnoštvu nezainteresiranih za prava potrošača, koji su osnova njihova poslovanja, ima i onih koji su odredbu Nacionalnog programa o obveznoj edukaciji djelatnika shvatili ozbiljno.

- U trgovačkom sektoru to su Biljemerkant i Metro koji su aktivno sudjelovali u našem programu. Među pružateljima javnih usluga pohvala ide HEP toplinarstvu, a od gradskih tvrtki jedino Vodovodu iz kojeg nismo imali sudionike u programu edukacije, ali samo zbog toga što oni sami već izvrsno brinu o korisnicima njihovih usluga. Kao i HEP toplinarstvo, Vodovod ima povjerenstvo za potrošače koje se sastaje jednom tjedno i rješava reklamacije i pritužbe. U proizvodom sektoru svakako bi istaknula Meggle od kojeg smo u sklopu predavanja i sami nešto naučili. Naime, ova tvrtka je sama kreirala informatički program za reklamacije kako bi što efikasnije rješavala probleme svojih kupaca - zaključuje Popović.

S obzirom na pritužbe građana, u prvim redovima na predavanjima očekivali su se predstavnici T-mobilea i trgovačkog lanca Pevec. No, njih nije bilo.

- Riječ je o velikim tvrtkama koje, kako se vidi iz prakse, uopće nisu upoznate s pravima potrošača. Tako T-mobile i dalje ima interno pravilo da vraća novac ili obavlja zamjenu proizvoda samo unutar tri dana od obavljene kupnje, računajući i vikend, što je suprotno zakonu. A u Pevecu ne postoji ni osoba ni odjel za reklamaciju, što sam iskusila i na vlastitoj koži, objašnjava Popović.

Piše: Ivana KUKIĆ/Glas Slavonije


 Stranica prilagođena ispisu
02-03-2009 07:39:11 pm :: Alchemist
dokle god im država to tolerira tako će i biti...

trebali bi postaviti pitanje zašto se ne reklamira ili objavljuju brojevi i adresa gdje se mogu prijaviti takvi trgovci ja npr. se ne sjećam da sam igdje čuo takvo nešto a da ne govorimo o inspektorima i plaćanom radnom nedjeljom gdje ju je bilo lakše ukinuti nego napraviti dobar sustav koji osigurava da se ti radnici adekvatno i nagrade.
02-04-2009 10:05:40 am :: davorccc
Ahhhh ta Rvacka!
Re: Trgovine ne zanimaju prava potrošača!
02-04-2009 12:29:03 pm :: Callistemon
a sta je s onom filozofijom The complaint is a gift?




Stene francuskog buldo...
Ponuda svih renomirani...
Odgajivačnica DOMINANT...
BORN SENSATION odgajiv...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:393

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!