Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gradske galerije Osijek predstavljaju izložbu Jelene Kovačević "Uspomene dobro odgojenih djevojaka" u Galeriji Waldinger, Fakultetska 7 (Tvrđa), Osijek. Otvorenje će se održati u subotu 20. prosinca 2008. s početkom u 20 sati. Izložba će biti postavljena do 11. siječnja 2009.

Jelena Kovačević jedna je od zanimljivijih mladih autorica na osječkoj likovnoj sceni, a izložbom "Uspomene dobro odgojenih djevojaka" u osječkoj Galeriji Waldinger prvi puta izlaže seriju radova kojima na scecifično introspektivan i autoreferencijalan način istražuje crtež, kombinirajući i reinterpretirajući različite tehnike i manire crtanja. Iako se ranije većinom predstavljala serijama grafičkih radova, sada u mediju crteža na potpuno nov način pristupa problemima koji su ju i prethodno zaokupljali - povezivanju motiva realnog i irealnog, stvarnog, imaginarnog i podsvjesnog, pri pri čemu je autoričin autoportret samo jedan od neobičnih, ljupkih ženskih likova u začudnim, snovitim, fantastičnim i nadrealnim narativnim prizorima. U duhovito ili bizarno kodiranim alegorijama u seriji od šesnaest crteža na papiru, od kojih svaki nosi jedno žensko ime, istražuje subjektivnost i emocionalnost, no otvarajući promatraču prostor za individualne interpretacije ambivalentnim i zagonetnim prikazima. Tako naslovom serije, upućujući na tekst francuske filozofkinje i književnice Simone de Beauvoir, nudi iščitavanje rada u kodu autobiografskog iskaza, no njegovom izvedbom i načinima konstruiranja značenja - načinima na koji se unutar serije i unutar pojedinog crteža poigrava različitim estetikama i retroestetikama, anakronizmima i suvremenim imaginarijem, tehnikama crtanja u kojima jednaku važnost može imati crtanje tušem kao i drvenim bojicama, crtanjem unutar različitih dimenzija, te repertoarom simbola koji je jednako inspiriran poviješću umjetnosti, mitom i bajkom, kao i suvremenom popularnom kulturom - nudi da rad istovremeno čitamo u kodu uspomena dobro odgojene umjetnice. Na pozadini suvremenog interpretiranja motiva djevojačkog bunta protiv krutog građanskog odgoja i konvencija kreira tajanstvene anti-heroine, no demonstrirajući svoja znanja stečena "umjetničkim odgojem" - pristupom koji je vrlo zaigran i slobodan, upravo neopterećen usvojenim konvencijama, pomalo ironičan i zavodljivo zabavan. (Ana-Marija Koljanin)


Itana, crni tuš i tuš u boji na papiru, 140 x 200 cm (Uspomene dobro odgojenih djevojaka, 2008.)

Iz predgovora u katalogu izložbe, Željka Miklošević:
Osnovni nositelj izraza ovih radova je linearni crtež, vrlo karakterističan za autoričin stil. Svoje grafičke sposobnosti ovdje demonstrira kroz raznolike crtačke pristupe u kreiranju prizora. Sažetu naraciju, s jedne strane, gradi kroz crtež vođen kontroliranim pokretom ruke u tehnici tuša kojom izvodi konturne linije ženskih likova (Asumpta, Atanazija, Izabela..) jasno i precizno, kao i teksturne linije kojima je istkala prostor (more koje kreiraIsa). Olovku, pak, koristi za fino, tonsko oblikovanje (Staša, Leta) koje se svojom mekoćom suprotstavlja oštrini tuša. Kromatska skala, iako sužena, i svedena na crnu, ružičastu, žutu i plavu boju, unosi specifične elemente, gotovo leit-motive, koji oživljavaju vizualno polje, a nerijetko se susreću i u drugim njezinim radovima. Također, jedna od specifičnosti autoričina stila je postavljanje apstrahiranih likova u prostor potpuno lišen pozadine, čime je naracija svedena na jedan plan u kojemu se sve događa. Bez ikakvih sadržajnih smetnji se intimni odnos između likova i njihovih svojevrsnih atributa, odnosno popratnih vizualnih elemenata koji ih sputavaju, progone, očaravaju ili zavode, izolira i time stavlja u interesno središte.
...ove žene su alegorijski prikazi projekcija želja, strahova, iskušenja, odnosno onih emocija i stanja koje pokreću ili inhibiraju njihovu samorealizaciju. Na taj način autorica kreira interpretacijski prostor kako u svojoj želji da istraži neistraženo, da otkrije tajanstveno, tako i da samu sebe pozicionira u relacijama u kojima se nalazi uslijed kreativnog procesa. Slična ideja ju zaokuplja i u prethodnim radovima. U ciklusu Judita koji radi u kombiniranoj tehnici linoreza i olovke pokušava na simboličan način predočiti razvoj kreativne misli i ideje i kroz naraciju analizirati vlastiti kreativni tijek, isto kao što to čini u ciklusu Vražja posla. No, svakako jedna od izraženih osobina svih njezinih radova je zaigranost, pa i komičnost u motivima koji začudni efekt zadobivaju u specifičnim kontekstima (Fedra zatočena u žarulji) ili imaginarnim likovima (kreatura koja Fedru promatra). Radovi Jelene Kovačević se, stoga, osim oblikovnim likovnim kvalitetama, odlikuju svježinom i humorom sa svojevrsnim predznakom fantastičnog.



Atanazija, crni tuš i olovka na papiru, 100 x 140 cm (Uspomene dobro odgojenih djevojaka, 2008.)


Isa, crni tuš na papiru, 140 x 200 cm (Uspomene dobro odgojenih djevojaka, 2008.)

O autorici...
Jelena Kovačević rođena je 1982. u Osijeku. Diplomirala je 2005. na Grafičkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, a poslijediplomski studij grafike upisala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani. Prvi puta je samostalno izlagala 2003. (Boogey Women, Indiana University of Pennsylvania, s Ines Matijević), zatim 2004. u Galeriji SC u Zagrebu (s Ines Matijević, Tonkom Maleković i Martinom Miholić), a u Osijeku se prvi puta predstavila samostalnom izložbom Vražja posla u Galeriji Kazamat 2006. Od 2002. izlagala je na više skupnih izložbi, među kojima se izdvajaju: Nova osječka likovna scena, Galerija Kazamat, Osijek, 2005.; 4. hrvatski trijenale grafike, Gliptoteka HAZU, Zagreb i 5. međunarodni trijenale grafike, Bitola, 2006.; Osječka grafička scena / Riječka grafička škola, Galerija likovnih umjetnosti, Osijek, 2007. Ove je godine izlagala na izložbama: Osječka grafička scena, Mali salon, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka; 4. hrvatski trijenale crteža, Kabinet grafike HAZU, Zagreb; Novi fragmenti 5, Mali salon, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka - Galerija Bačva, Dom HDLU, Zagreb; 21. slavonski biennale, Galerija likovnih umjetnosti, Osijek. Dobitnica je nagrade Ex Aequo 20. slavonskog biennala (Osijek, 2006.). Zaposlena je u zvanju asistentice na Učiteljskom fakultetu u Osijeku.

Izložba je otvorena do 11. siječnja 2009.

Radno vrijeme Galerije Waldinger:
- utorak-nedjelja: od 17 do 20 sati
- ponedjeljkom: zatvoreno

Dodatne obavijesti...
Gradske galerije Osijek
Galerija Waldinger
Fakultetska 7
HR-31000 Osijek
t: +385(0)31/320-980 / +385(0)31/320-981
f: +385(0)31/320-978
e: [email protected]


 Stranica prilagođena ispisu




Advertisement

Na ovom mestu moze...
Štenci škotskog terije...
Tražite inteligentnog,...
Pomeranski špic,Pomera...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:214

Registrirani online (1): suncokretus977


Objektiv031

Zvjezdano nebo